SICAK HABER

Öğrencilerin ev çilesi başladı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’ni tercih edip öğrenciler, kiraların yüksekliğinden yakınarak bütçelerine uygun ev bulamadıklarından dert yakındılar.

Kırşehir Haberleri 17 Eylül 2018 19:09
Öğrencilerin ev çilesi başladı
-A +A

         Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’ni tercih edip öğrenciler, kiraların yüksekliğinden yakınarak bütçelerine uygun ev bulamadıklarından dert yakındılar.
         Bölgesine ve yerine göre 500-600 hatta 1000 TL’ye kadar daire kiralık daire olduğunu belirterek daire sahiplerinin de kendilerine yardımcı olmalarını isteyen öğrenciler, Kırşehir'de merkez ve yakın mahallelerde ki evlerin aylık kirasının 500-550 TL’den başladığını ifade ettiler.
         Öğrencilere kiraların daha yüksek gösterildiğini savunan öğrenciler, ev sahiplerini kiralık ev için aradıklarında, ailemi öğrenci mi sorusu ile karşılaştıklarını ifade ettiler.
         Bazı ev sahiplerinin evlerini tek öğrenciye vermediğini ve öğrenci başına göre fiyat belirlediklerini belirterek, tanımadıkları kişilerle birlikte aynı daireyi kullanmak zorunda kaldıklarını dile getiren öğrenciler, her yıl üniversite öğrencilerinin gelmesiyle birlikte ev ve daire fiyatlarının artışına dikkat çektiler.
         Kırşehir'de 1+1 ev bulamadıklarından yakınan öğrenciler, "Bazı arkadaşlarımız fiyatları uygun olsun diye 1+1 ev bakıyor. Ama Kırşehir'de bu evlerden yok denecek kadar az. Olanlarda ya öğrenciye vermiyor, ya da sadece bayan öğrenciye kiralamak istiyor. 1+1 eve hangi aile oturur bilmiyorum. Sadece bayan öğrenci olmasının sebebini anlamış değilim. Kırşehir'in ucuz bir öğrenci şehri olduğunu duymuştum. Ev kiralarını gördükten sonra doğru olmadığını anladık.
         “Kiralık daire veya ev için görüştüğümüzde bize ‘Kaç kişisiniz’ sorusu yöneltiliyor. Ev sahibi öğrenci başına kira belirliyor. Elektriği, doğalgazı, ortak gideri, diğer ihtiyaçlarla öğrencinin bu şartlarda Kırşehir'de okuması neredeyse imkânsız. Bazı arkadaşlarımız ise maddi durumları iyi olmadığı ve kendilerine yurt çıkmadığı için kayıtlarını durduruyor. Kırşehir'de öğrencilere herkesin yardımcı olması gerekiyor. Çünkü Kırşehirlilerin de çocukları dışarıda okuyor. Kırşehir'de ev kiraları çok yüksek. Bir ev tutabilmek için 3 ya da 4 arkadaş birleşmek zorunda kalıyoruz. Çünkü bu kira bedellerini tek başına karşılamak mümkün değil. Bütçemize uygun ev bulabilmek için dört bir yanı dolaşıyoruz. Ama her bulduğumuz evin kirası yüksek. Fiyatların yüksek olması bizleri zora sokuyor. Kırşehirlilerden biraz anlayış bekliyoruz” dediler.
         Emlak piyasasında fiyatların geçen yıla oranla yüksek olması talebi etkilerken, yüksek alım-satım maliyetleri ve getirilen ek vergiler emlak piyasasını durgunlaştırdı.
Kırşehir’de emlak piyasası bahar aylarının gelmesine rağmen durgun.
Kırşehir’de emlak sektöründe yıllardır hizmet veren Emlakçı Ziya Dulkadiroğlu, emlak piyasasındaki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Maliyetlerin yüksekliğinin ev fiyatlarına yansıdığını ve bu durumun da piyasada durgunluğa neden olarak olumsuz etki yarattığını belirten Emlakçı Ziya Dulkadiroğlu, “Kırşehir’de emlak piyasasında fiyatlar yüksek. Maliyetlerin yüksek oluşu ev fiyatlarına yansıyor. Maalesef fiyatlar çok yüksek Kırşehir’de. Gerek kira olsun, gerek ev satışlarında rakamlar yüksek. Yaz sezonu geldi ve inşaatlar başladı. Kırşehir’de eve talep çok ve talep çok olduğu için fiyatlar da yüksek şekilde devam ediyor. Kırşehir’de en çok ev satılan bölge Kent Park ve hastane civarında, Yenice ve Medrese Mahalleleri’nde satılıyor. Geçen seneye oranla bu sene düşük. Talep bu sene yüzde 10-20 civarında düştü. Kredi faizlerinin yüksek oluşu alım gücünü azaltıyor” dedi.


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/26%20Nisan%20Cuma-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı