Öğretmen, Öğrenci ve Velilere Bilgilendirme Semineri Düzenlendi

Boztepe'de lise öğrencileri ile öğretmen ve velilerine yönelik “bağımlılık yapan maddeler ve zararları ile istismar” konulu bilgilendirme semineri düzenlendi.

Kırşehir Haberleri 16 Aralık 2018 12:30
Öğretmen, Öğrenci ve Velilere Bilgilendirme Semineri Düzenlendi
-A +A

           Boztepe'de lise öğrencileri ile öğretmen ve velilerine yönelik “bağımlılık yapan maddeler ve zararları ile istismar” konulu bilgilendirme semineri düzenlendi.
          Gerçekleşen seminer Boztepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edildi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü uzmanı Burcu Taş tarafından verilen seminer iki gurup halinde gerçekleşti. 
Gerçekleşen seminerde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü uzmanı Burcu Taş, madde bağımlılığının tarihçesinden başlayarak yaygınlığı, zararları ile ilgili verilerden bahsetti. Yüksek doza bağlı ölümlerin yıllara göre arttığını kaydeden Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü uzmanı Burcu Taş, bu maddelerin sağladığı mutluluğun anlık ve geçici olduğunu, uzun dönemde ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verdiğini belirtti. Bağımlılığın bir hastalık olduğunun altını çizen Taş, bağımlılık dediğimiz şeyi kısır bir döngü olarak tanımladı. Aile ya da yakın çevrede madde kullanımı, kişinin negatif duygulara sahip olması, aile ilişkilerinin çatışmalı oluşu gibi nedenlerin bireysel risk faktörleri olduğunu söyleyen Taş, “Madde kullanımı arkadaş ortamlarında bir başarı gösterisi gibi de gösterilebiliyor. Aile korunaklı olsa bile çocuğun girdiği ortam riskli ise maalesef madde kullanımına başlayabiliyor” dedi.
             Alkolün çok yüksek dozda alındığı durumda koma ve solunum durması ile ölümlerin meydana gelebildiğinin altını çizen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü uzmanı Burcu Taş, alkolün başta beyin olmak üzere pek çok organa ciddi zararlar verdiğini kaydetti. Yine sigaranın da akciğer, prostat gibi kanserlere sebep olduğunu söyleyen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü uzmanı Burcu Taş, sigaranın hem kadınlarda hem de erkeklerde üremeyi olumsuz etkilediğinin de altını çizdi.
Madde bağımlılığı ile mücadelede en etkili yöntemin aile içi iletişim olduğunu söyleyen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü uzmanı Burcu Taş, bağımlılık ile mücadele konusunda en büyük görevin kadınlara düştüğünü söyledi. Taş, “Ülkemizdeki bağımlılık oranının yurt dışına göre az olması bizde hala aile kavramının korunduğunu gösteriyor. Bu kavram sayesinde gençler bu tip bir bağımlılığa daha az yöneliyor. Ama biz her zaman çocuklarımızı bağımlılık yaratan maddelerden uzak tutmak için onlara daha yakın durmalıyız. Bu konuda en büyük iş de siz annelere düşüyor. Bu bağlamda aile içi iletişimi her zaman yüksek tutmalıyız” dedi. 
            Boztepe İlçe Kaymakamı Nurullah Cemil Erciyas’ında katıldığı seminer oldukça verimli geçti. Kaymakam Nurullah Cemil Erciyas katkılarından dolayı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü uzmanlarına teşekkür etti.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20A%C4%9Fustos%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı