Öğretmenler Günü Programı Düzenlendi

Milletçe öğretmenlere verdiğimiz değerin ifadesi olarak kutlanan '24 Kasım Öğretmenler Günü' ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de düzenlenen programla kutlandı.

Kırşehir Haberleri 26 Kasım 2018 13:09
Öğretmenler Günü Programı Düzenlendi
-A +A

              Milletçe öğretmenlere verdiğimiz değerin ifadesi olarak kutlanan '24 Kasım Öğretmenler Günü' ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de düzenlenen programla kutlandı.
              Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Kültür Merkezi Aşık Said Salonunda “24 Kasım Öğretmenler Günü” münasebetiyle düzenlenen programa Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı Bilal Gümüş, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ferhat Kuran, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Şevket Karadeniz, daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
               Programda bir konuşma yapan Vali Akın, bilgiye ve ilmî çalışmalara verilen önemin arttığı günümüzde çocuklarımızı bilgili, donanımlı ve ahlaklı bireyler olarak yetiştirerek geleceğe hazırlayan öğretmenlerimizin toplumumuzdaki değerinin daha da arttığını söyledi.
              Öğretmenlerimizin değişen şartlara uygun bir şekilde bilgilerini güncelleyerek, çocuklarımızı bilim ve teknoloji ışığında yetiştirmesi ile beraber, ülkemizin her alanda büyük bir yol kat edececeğine inandığını belirten Vali İbrahim Akın, “ Devletimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul ettiği gün olan 24 Kasım tarihi ülkemizde 1981 yılından bu yana “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.
               Kurtuluş Savaşı yıllarında 15-21 Temmuz 1921 tarihleri arasında Ankara'da Maarif Kongresi gerçekleştirilmiştir. Kongrenin toplandığı sıralarda Eskişehir-Kütahya savaşları yapılmakta ve askerlerimiz Sakarya'da doğuya çekilmektedir. İstiklal Savaşı'nın bu zorlu günlerinde Atatürk'ün cepheden bir günlüğüne dahi olsa gelip tarihi nitelikteki açılışını yaptığı Maarif Kongresi, milletimizin kurtuluşu için bir umut olmuştur. Zira bu kongre bizlere aslında millet olarak sadece düşmanla değil cehaletle de savaştığımızı apaçık göstermektedir. Savaşın kazanılmasından sonra, Cumhuriyetimizi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, askeri, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda birçok köklü değişikliklerde bulunmuş, eğitim hayatımıza yeni bir nefes getirecek olan inkılâpların hayata geçirilmesi ile bugünkü çağdaş Türkiye’nin temellerini atmıştır.
              "Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder." diyerek eğitim ve öğretimin ülke kaderinde oynadığı rolü çok iyi değerlendiren Atatürk, devletimizin çağdaş uygarlık seviyesine ulaşma hedefini gerçekleştirecek anlayış ve gücü öğretmenlerde bulmuş ve onlara ayrı bir önem vermiştir. Bu noktada biz yöneticilere olduğu gibi eğitim camiasının neferleri olan sizlere de büyük görevler düşmektedir. Eğitimde marka kent haline gelen Kırşehirimizin bu başarısında büyük payı bulunan siz değerli öğretmenlerimize bir kez daha teşekkür ediyor, bundan sonra da aynı şevk ve inançla çalışarak ilimize daha nice başarılar kazandıracağınıza inanıyorum. ” dedi. Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin de konuşmasında tüm öğretmenlerin gününü kutladığı program eğitim-öğretim teşkilatına uzun yıllar hizmet eden emekli öğretmenlere Hizmet Şeref Belgelerinin verilmesi ile devam etti. Aday öğretmenler ve emekli öğretmenler adına konuşma yapılan program, adaylığı kaldırılan öğretmenlerin yemin etmeleri, günün anlam ve önemine dair şiirlerin okunması ve Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisi ile sona erdi.

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

17:00 22 Ağustos 2019
2. Lige 3 Puanla Başladık!

2. Lige 3 Puanla Başladık!

14:44 2 Eylül 2019
Kara Rapor yayınlandı!

Kara Rapor yayınlandı!

17:01 20 Ağustos 2019
Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

17:00 22 Ağustos 2019
Bayram Gelmiş Neyime!

Bayram Gelmiş Neyime!

17:01 17 Eylül 2019
Deplasmandan 3 puan

Deplasmandan 3 puan

08:04 16 Eylül 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Eyl%C3%BCl%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı