Okul Dışarıda Etkinliği Düzenlendi!

Kırşehir Defne Kılıçözlü Anaokulu tarafından 'Okul Dışarıda Etkinliği' düzenlendi.

Kırşehir Haberleri 24 Mayıs 2019 19:15
Okul Dışarıda Etkinliği Düzenlendi!
-A +A

         Kırşehir Defne Kılıçözlü Anaokulu tarafından 'Okul Dışarıda Etkinliği' düzenlendi.
         Kırşehir'de okul öncesi eğitim kurumları, okul dışarıda günü kapsamında geleneksel çocuk oyunları etkinliği düzenlendi.
         Kırşehir Merkez Defne Kılıçözlü Anaokulu, okul bünyesinde bulunan öğrenci ve velileri okul dışarıda günü kapsamında buluşturdu. Öğrenci velilerinin katılım sağladıkları etkinlikte bir araya geldiklerini belirten Defne Kılıçözlü Anaokulu Müdürü Aslı Aslandede Altan bu tür etkinliklerin öğrencilerde kaynaşmayı artırdığını dile getirdi. Altan, "Yağ satarım bal satarım etkinliği ülke genelinde yapılan etkinlik kapsamında sabah saat 10.00’da öğleden sonra saat 14.00’da etkinlikler düzenlendi. Bu kapsamda okul dışarıda, dışarısı seni bekliyor sloganıyla velilerimizi davet ettik. Katılım oldukça yüksek. Amacımız çocukların yaşadığı heyecanı gün boyunca okulda etkinlikler kapsamında velilerimiz görmesini ve yaşamalarını sağlamak. Çocukların da velilerin de aynı ortamda görüp mutlu olmalarını amaçlamaktır. Hafta boyunca bu etkinlikler devam edecektir” dedi.
         İlk defa böyle bir etkinlikte yer aldığını belirten öğrenci velilerinden Duygu Doğun, bu tür etkinliklerin devam etmesini istediklerini söyledi. Doğan, "Kızım 5 buçuk yaşında. Biz okulun daveti üzerine katıldık. Hem çocuğumuzun heyecanını paylaşmak hem de birlik ve beraberliğimizi göstermek amacıyla güzel bir anı olacak bizler için. Bunu sağlayan Milli Eğitim Müdürü ve okul idaresine çok teşekkür ediyorum. Bizim için çok güzel bir anı olacak. Kendi adıma söyleyeyim ben ilk defa böyle bir etkinliğe katılıyorum. İnşallah bunun devamını da bekleriz" diye konuştu.
         Annesiyle yağ satarım bal satarım oynadığı için çok mutlu olduğunu belirten Hatice Nil Doğan adlı öğrenci, öğretmenlerini çok sevdiğini ve bu okulda olduğu için çok neşeli olduğunu dile getirdi.
         Yağ satarım bal satarım oyununu oynadığı için çok mutlu olduğunu belirten Ecrin Aslan adlı öğrenci ise, "Bugün çok eğlenceli bir şey oynadık. Bugün yağ satarım bal satırım oynadık. Bugün benim için unutulmaz bir anı oldu. Hem benim hem de oğlum için. Oynadığımız oyunlar yağ satarım bal satarım, halat çekme oyunu, balon patlatma oyunu, sandalye kapmaca oyunu bunlar çok güzel oyunlardı. Bunlar hep anı olarak kalacak inşallah" şeklinde konuştu.
         Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), tüm okul öncesi eğitim kurumlarına, "Okul Dışarıda Günü" ve "Dünya Oyun Oynama Günü" etkinlikleri kapsamında sınıflarını açık havaya taşıyıp derslerini oyun oynayarak işlemeleri çağrısı yaptı.
Bakanlığa bağlı resmi ve özel tüm okul öncesi eğitim kurumlarına gönderilen yazıda, okul öncesinde eğitim alan yaklaşık 1 milyon 600 bin çocuğun aynı gün sembolik olarak "Yağ satarım bal satarım" ve devamında da başka oyunları oynaması istendi.
         EĞİTİMLER VERİLECEK
         Ayrıca, "Çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmesinde dışarıda ve doğada oyunun önemi", "Çocuklar hangi yaşta, hangi oyunları, oyuncakları tercih ederler?", "Oyun ve öğrenme", "Anne ve babalar neden çocuklarıyla oyun oynamalı?", "Dijital oyunlardan çocuklarımızı korumak mümkün mü? Gerekli mi?", "Eskiden, şimdi ve gelecekte oyun", "Oyunlar değişiyor" gibi konularda öğretmenler ve ailelere yönelik eğitimler düzenlenecek.
         Yazıda, "Oyun her zaman her yerde ve herkese" sloganı ile yapılacak etkinliklerin, sosyal medyada #okuldışarıda etiketi ile paylaşılarak farkındalık oluşturulması da istendi.
OYUN ÇOCUĞUN CİDDİYETLE ÇALIŞTIĞI İŞİ'
         Okul öncesi eğitim uzmanları, oyunu şöyle tanımlıyor: "Çocuğun uzmanlık alanı, başlı başına yaşamsal bir deneyimi olmakla birlikte, sadece çocuğa ve çocukluğa özgü bir deneyim, çocukluk dönemi ile sınırlı bir uğraş değil, yaşamın tüm dönemleriyle ilgili bir eylem." Oyunu "Çocuğun bitmek tükenmek bilmez bir enerji ile üzerinde büyük bir ciddiyetle çalıştığı işi" olarak değerlendiren uzmanlar, dünyanın her yerinde farklı kültürlerde sürdürülen oyun araştırmalarının "Oyun, öğrenme ve sağlıklı büyüme, gelişim bağlamındaki" sonuçlarının oyunun gücünü evrensel düzeyde kanıtladığına dikkati çekti.
         Uzmanlar, kuralları ve içerikleri çağdan çağa birçok değişime uğrasa da çocuk için oyunun, bir eğlenme ve etkin öğrenme kaynağı olduğuna vurgu yaptı.
         Kırşehir'de oyun dışarıda etkinliği, Kırşehir Merkez 80. Yıl Anaokulu, Fatoş Çetin Anaokulu ve birçok eğitim kurumunda eğlenceli görüntülere de sahne oldu.
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20A%C4%9Fustos%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı