Okul Maliyetleri Cep Yakıyor!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıklamasına göre 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak.

Kırşehir Haberleri 29 Ağustos 2019 17:01
Okul Maliyetleri Cep Yakıyor!
-A +A

             Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıklamasına göre 2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak. Okula başlayacak öğrenciler için kıyafet, ayakkabı ve kırtasiye alışverişi velileri kara kara düşündürüyor.
              Okulların başlamasına kısa bir süre kala başlayan okul alışverişinde fiyatlar ve velilerin ne harcayacağı merak konusu oldu. Kent genelinde en fazla okul kıyafeti, kırtasiye malzemesi ve ayakkabı satan mağazalarda fiyatlar ortalama ortaya çıkmaya başladı. Özellikle öğrenci kıyafetleri bu dönem en pahalı okul alışveriş malzemesi olacak. Mağazaların sahipleri kur yükseldikçe fiyatların daha da yükseleceğinin de altını çiziyor.
             Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5'inci sınıf öğrencileri, ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretime başlayacak hazırlık sınıfı ve 9'uncu sınıf öğrencileri ile pansiyonda kalacak öğrencilerin, eğitim görecekleri okul hakkında bilgilendirilmesi, akademik ve mesleki gelişimlerinin desteklenmesi, öğrencilerin yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlamalarına katkıda bulunulması amacıyla 5-6 Eylül 2019 tarihlerinde uyum eğitimleri yapılacak.
              Okula başlayacak öğrenciler için kıyafet, ayakkabı ve kırtasiye alışverişi velileri kara kara düşündürüyor. Türkiye'de piyasaların gözü yaklaşık 20 milyon öğrencinin ders başı yapacağı 9 Eylül’e çevrildi. Okulların açılmasına az bir süre kalmasına rağmen çarşı pazarda beklenilen hareketlilik henüz başlamadı. Kırtasiye ve okul kıyafetlerin geçtiğimiz yıla oranla daha da arttığını belirten veliler, “ülke olarak ekonomik bir sıkıntı içerisindeyiz. Bazı fırsatçılar bu sıkıntıları kâra dönüştürerek kendi kendilerine zamlar uyguluyor. Bu yüzden ne yazık ki çocuklarımıza okul kıyafetleri olsun kırtasiye olsun almakta güçlük çekiyoruz” dedi. 
Ders başı yapacak öğrencilerin okul öncesi masrafları cep yakıyor. Ders kitaplarının yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılacak olmasına rağmen kırtasiye ve öğrencilerin giyim malzemesi dar gelirli aileleri oldukça zorluyor. Kırtasiyeceler ise, okulların velilere verdikleri kırtasiye listesinde marka ürünleri talep etmesinin velileri zor durumda bıraktığını söyledi. Öğrenci alışverişinde fiyatların ortalaması alındığında bir öğrencisi bulunan velinin okul başlamadan önce yapacağı kıyafet ve kırtasiye alışverişinin bedeli ortaya çıkıyor. İlkokula giden bir öğrencinin en az maliyeti ortalama 420 lira, en yüksek ise 700 lira olacak. Ortaokul öğrencisinin en düşük gideri ortalama 450 lira, en yüksek gideri ise ortalama 850 lira. Liseye giden bir öğrenci için en düşük gider ortalama 500 lira, en yüksek gider ise ortalama 950 lira.
              Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik darboğazın eğitim alanındaki etkisi, özel okul fiyatlarındaki artışla gözler önüne seriliyor.

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Anahtar Kelimeler : Okul, Servis, Maliyet, ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Aral%C4%B1k%20Cumartesi-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı