SICAK HABER

Önce Güvenlik!

Kırşehir'de hiçbir güvenlik önlemi olmadan çalışan inşaat işçileri yürekleri ağza getirdi. Metrelerce yüksekte çalışan işçiler, canlarını hiçe sayarak çalışmalarını sürdürdü.

Kırşehir Haberleri 15 Ekim 2019 15:43
Önce Güvenlik!
-A +A

        Kırşehir'de hiçbir güvenlik önlemi olmadan çalışan inşaat işçileri yürekleri ağza getirdi. Metrelerce yüksekte çalışan işçiler, canlarını hiçe sayarak çalışmalarını sürdürdü.
         Kırşehir'de, objektiflerimize yansıyan görüntüler, vatandaşların da yüreğini ağzına getirdi. İşçiler, hiçbir iş güvenliği tedbir almadan çalışmalarına devam etti.
          Gördüğü manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen vatandaşlar, işçilerin cambaz gibi ip üstünde oynadığını belirterek, “Kırşehir'de inşaat sektöründe çalışan işçi arkadaşlarımızın iş güvenliği yok. Bu en büyük eksikliğimiz. Ne baret, ne emniyet kemeri, millet evinde çoluğuna çocuğuna rızık kazanmak için tabiri caizse cambaz gibi ipin üstünde oynamakta. Buna yetkililerin, bütün inşaat sektöründeki müteahhitlere, zorunluluk var ama uyan yok. Bunların takibi, takip edilmesi; inşaatlarda çalışan arkadaşlarımız tabiri caizse ölümle burun buruna. Belki de akşama evine çocuğunun yanına gidip gidemeyeceğinin garantisi yok” dedi. Özellikle kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte evlerine ısı yalıtımı yaptırmak isteyen apartman sakinleri firmalar tarafından yönlendirilen çalışanların güvenlik noktasında da herhangi bir tedbir almadan çalışmalarını hayretler içerisinde izlediklerini dile getiriyorlar. Metrelerce yüksekte baret ve güvenlik halatı olmadan işlerini yaparak evlerine ekmek götürme telaşı içerisinde olan işçiler her saniye ölümle burun buruna geliyor. Apartman sakinlerinin ve çevredekilerin uyarısına kulak asmadan işlerini yapmaya devam eden işçiler korku ve paniğe neden oluyor. 
“TÜRKİYE’DE YILDA 3 BİN İNSANIMIZ İŞ KAZASINDAN ÖLÜYOR”
          İş güvenliği ve iş sağlığı yasasının Türkiye’de 2012 yılında uygulanmasına başlandığını belirten İş Sağlığı ve İş Güvenliği uzmanlarından edinilen bilgilere göre, “Ülkemizde 20 Haziran 2012 tarihinde 6331 sayılı yasa gereği zorunlu hale gelen iş sağlığı ve güvenliği uygulaması yaklaşık 7 yıldır uygulanmakta. Yalnız şu anda inşaatlarda denetim eksikliği var. Ne bir üzerinde, kafasında baret, ne ayağında çelik burunlu bir ayakkabı, ne bir yelek ve en önemlisi de paraşüt tipi dediğimiz emniyet kemeri yok. Allah korusun bir ayağının kaymasında, yüksekte çalıştığı için tansiyon düşmesinde oradan düşüp ölümle sonuçlanabilecek bir iş kazası meydana gelebilirdi. O nedenle Türkiye’de ben yetkililerin özellikle bu anlamda denetimleri artırması gerektiğini düşünüyorum. İlimizde özellikle gördüğümüz inşaatlarda çalışmalarda iş güvenliği kurallarına uyulmadığını görüyoruz. Türkiye’de yaklaşık yılda iş kazalarından 3 bin insanımız maalesef ölüyor. Bundan dolayı da bir sürü anne babalarımız çocuklarıyla birlikte yetim kalıyor. O nedenle iş güvenliği yasalarının gerektiği gibi kurallarına uygun bir şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum. Maalesef ki bu tür önlemsiz çalışmalar genellikle yüzde 90 ölümle sonuçlanıyor. O nedenle gerekli güvenlik önlemlerinin alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi. 
          Öte yandan inşaat sektöründe güvenlik tedbirleri hakkında edindiğimiz bilgilere göre iş güvenliği konusunda çalışanların bu tedbirlere mutlaka uyması gerekiyor. 
Güvenlik Tedbirleri
         İnşaat sektöründe çalışanların kafalarına cisimlerin çarpması ya da düşmesi gibi kazalara karşı baret, kask ve başlık gibi baş koruyucu donanımlar kullanarak çalışmaları alınacak tedbirlerdendir. Solunum yoluyla oluşabilecek tehlikelere karşı maske, solunum cihazları kullanılarak güvenlik tedbirleri alınabilir. Ayrıca 6331 Sayılı Kanunda yer alan iş sağlığı ve güvenliği uzmanının iş yerinde toz ve gazlara yönelik ölçümler yapması da alınacak tedbirler arasında yer alır. Gürültüye maruz kalan işçilerde önemli tahribatlar oluşmaktadır. İnşaat sektöründe kullanımı yapılan makineler, kepçeler, vinçler, grayderler yüksek gürültü çıkarması nedeniyle işitme sorunlarına neden olur. İnşaat sektöründe çalışanların kulak koruyucu donanımlar olarak adlandırılan kulaklık ve kulak tıkaçları kullanması gerekir. 6331 Sayılı Kanunun yönetmeliğine gürültüyle ilgili ölçümler yapılmalı ve önlemler alınmalıdır. Yaz, kış fark etmeden çalışma yapan inşaat işçilerinin bulunduğu ortama göre koruyucu elbiseler giymesi gerekiyor. Yüksekten düşme olasılığı göz önünde bulundurularak inşaat sektöründe güvenlik tedbirleri için emniyet kemeri olmadan yüksekte çalışılmamalıdır. İşveren, yapı işlerinde fenni yeterliliğe sahip olan kişilerin sorumluluğu aracılığıyla işçilerin inşaat sahasında çalışmalarına olanak sağlamalıdır.
İşçilere Sağlık Raporu
         İnşaat sektöründe çalıştırılması düşünülen işçinin işe alınmadan önce ve işe devam ettiği süre içerisinde, inşaat alanında çalışmaya dayanıklı olduklarına dair sağlık raporu alınmalıdır. Aksi durumda işverenin işçiyi çalıştırması yasaktır.
Uyarı Levhaları
            İnşaat sektöründe yapı alanında çalışanların güvenliğini sağlamak amacıyla tehlikeli olarak adlandırılan kısımlar açık bir şekilde sınırlandırılmalıdır. Bu sınırlandırmaların görünür olabilmesi için uyarma levhalarının konulması zorunludur.
Korkuluklar
        Döşeme kenarlarına düşmenin önüne geçecek korkuluklar ya da korkuluklu iskeleler yapılması gerekir. Döşeme kenarlarının uyarıcı bir görünüme sahip olması için renkli şerit bant ile sarılması gerekiyor.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20KASIM%20SALI-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı