Öncelik hayatın, öncelik yayanın

İçişleri Bakanlığınca, 2019 yılının "Yaya öncelikli trafik yılı" ilan edilmesi kapsamında, "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla başlatılan kampanya için Boztepe’de bir dizi etkinlik düzenlendi.

Kırşehir Haberleri 13 Mayıs 2019 12:36
Öncelik hayatın, öncelik yayanın
-A +A

         İçişleri Bakanlığınca, 2019 yılının "Yaya öncelikli trafik yılı" ilan edilmesi kapsamında, "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla başlatılan kampanya için Boztepe’de bir dizi etkinlik düzenlendi.
         Boztepe Kaymakamı Nurullah Cemil Erciyas, İçişleri Bakanlığı tarafından organize edilen trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganlı trafik uygulaması programına katıldı.
         Boztepe Kaymakamı Nurullah Cemil Erciyas’a programda İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Duman ve İlçe Emniyet Amir V.Cuma Erman eşlik etti.
Programda Boztepe Kaymakamı Nurullah Cemil Erciyas, İlçe Emniyet Amiri ve personeli, uygulama kapsamında durdurulan araçların sürücülerine trafikte yayalara öncelik verilmesi gerektiğini anlatarak vatandaşlarımızı bilinçlendirdi.
Boztepe Kaymakamı Nurullah Cemil Erciyas gerçekleşen etkinlikte şu ifadelere yer verdi: “İçinde bulunduğumuz 2019 yılını ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan ettik. Artık kavşaklarda ve yaya geçitlerinde ne olursa olsun duracağız. Göz teması sağlayıp ‘Buyurun, yol sizin’ diyeceğiz. Birbirimize bu noktada hayata gülümsemek adına pozitif enerji vereceğiz. Dünya Sağlık Örgütü’nün “2015 Yol Güvenliği Küresel Durum Raporu”na göre trafik kazalarına bağlı olarak her yıl 1.250.000 insanın hayatını kaybettiği, bu ölümlerin büyük bir bölümünün düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geldiği görülmüştür. Ayrıca trafik kazası kaynaklı ölümlerin % 49’unu trafik sisteminin en savunmasız elemanı olan yayaların oluşturduğu tespit edilmiştir. Bahse konu rapor trafik kazalarında yayaların risk unsurunun ne kadar yüksek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Karayolları Trafik Kanunu'nun 74. maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayaya çarpma şeklindeki kazara yönelik önemli bir adım atılarak "Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenlemeye göre bundan böyle araç sürücüleri, görevli veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa durarak ilk geçiş hakkını onlara vermek zorunda olacak.  2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; "sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar" hükmü getirilerek bu önlemlerin mevzuat ayağına katkı sağlanmıştır. Trafik kazalarında her yıl yaklaşık 1700 yayayı kaybettiğimiz düşünüldüğünde mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın arttırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması önem arz etmektedir. Bu amaçla İçişleri Bakanlığımız tarafından “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırılmıştır. Bu sebeple halkımızda bu bilinci oluşturmak için elimizden geleni yapacağız.” Şeklinde konuştu. Ayrıca programda yaya geçitlerinde trafik uygulaması gerçekleştirildi ve program sona erdi.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Ekim%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı