Online alışveriş ikiye katlandı; koronavirüs önlemleri arttırıldı!

Kırşehir'de sokağa çıkmayıp hayatı eve sığdıran vatandaşlar ihtiyaçlarını internet aracılığıyla karşılamaya yöneldi.

    Kırşehir'de sokağa çıkmayıp hayatı eve sığdıran vatandaşlar ihtiyaçlarını internet aracılığıyla karşılamaya yöneldi. 
    Kırşehirliler online olarak gerçekleştirilen siparişlerini kargo firmaları aracılığıyla beklemeye başlayınca bu firmalarda da yoğunluklar yaşanmaya başlandı. 
    Türkiye’de koronavirüs salgını sonrasında alınan çeşitli tedbirler alışveriş alışkanlıklarını da etkiliyor. 65 yaş üstü vatandaşlara yönelik sokağa çıkma kısıtlaması ve "evde kal" çağrısına vatandaşlar her geçen gün daha fazla dikkat ederken, internetten market alışverişleri de artış gösteriyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs(Covid-19) salgını sebebi ile evlerine kapanan insanlar ihtiyaçlarını karşılamak için e-ticarete yöneldi. Özellikle son dönemde online alışverişlerde yüzde 70’e varan artışlar yaşanırken, tüketicilerin daha çok  hijyene yönelik malzemeler, kuru gıda, temizlik malzemeleri, kişisel bakım ürünlerine yönelik alışverişleri arttı. 
    Koronavirüs salgınında en büyük risk grubu olan ve sokağa çıkma yasağı uygulanan 65 yaş üstü vatandaşlar ile “evde kal” çağrılarına uyarak evlerinden çıkmayan vatandaşların market ihtiyaçları da internetten ve mobil uygulamalardan alışverişle karşılanıyor. Kırşehir'de online alışveriş ve mobil uygulama hizmeti faaliyette, internet kullanamayan yaşlı vatandaşlardan da telefonla sipariş alan servisler, evlere siparişleri götürüyor. Kırşehir'de vatandaşların online ve mobil uygulama ile yaptıkları alışverişin ardından sipariş listesini alan maskeli ve eldivenli çalışanlar, siparişler hazırlandıktan sonra servis araçları ile adreslere ulaştırılıyor.
    Online satışlarındaki artış gözleri kargo şirketlerine çevirdi. Zorunlu olmadıkça insanların evden çıkmamasının tavsiye edildiği günlerde kargo sektörüne olan ihtiyaç da giderek artarken, kargo yoğunluğunun en güvenli şekilde karşılanabilmesi için Kargo şirketleri de aktarım merkezlerinde ve şubelerde ‘korona’ tedbirlerini artırdı.  
    Türkiye genelindeki tüm birimlerinde koronavirüs salgınına karşı detaylı dezenfekte ve ilaçlama başlattığını duyurdu. Acente ve şubelerden toplanan tüm kargoların bir araya getirildiği Aktarma Merkezlerinde detaylı çalışmaların yürüttüğünü belirten Kargo, gönderileri sahadan toplayan tüm araçlarını düzenli olarak ilaçlandığına dikkat çekti. Kargo şirket önlemleri şöyle sıraladı: “Ek olarak şube ve acentelerinde temizlik sıklığı artırılmış durumda. Çalışanlar, kişisel temizliğine dikkat etmesi konusunda bilgilendirilmiş ve durumun takibi düzenli olarak yapılıyor. Sahada dağıtım yapan her araçta dezenfektan özelliği bulunan yüksek alkollü kolonya bulunduruluyor ve personelin söz konusu ürünleri kullanıp kullanmadığı yakından takip ediliyor. Şube ve acentelerde müşteriler ile belirli bir mesafe korunarak işlem yapılıyor ve bu konuda gönderi teslim etmeye ya da almaya gelen müşterilerden de hassasiyet bekleniyor. Virüs yayılmasını engellemek için: Uzmanlardan alınan görüşlerde en önemli tedbirin sık sık el yıkama alışkanlığı edinme ve yakın temastan kaçınma olduğu belirtilmesinden dolayı da bu konularla ilgili sürekli iç iletişim kanalları ile çalışanlara bilgilendirmeler yapılmaktadır, Personelin daha fazla sayıda bir arada olmasından dolayı tüm aktarma merkezlerimiz ilaçlatılmaktadır. Personel servislerinin düzenli olarak ilaçlanmaktadır, Temizlik ve dezenfekte malzemelerinin kullanımı artacağı için tüm birimlerde yeterli sayıda malzeme bulunması için önlemler alınmıştır, Bazı yerlerde (kalabalık yerlerde) yemek saatleri değiştirilmiş, bölünmüştür, Kargo taşıma hizmeti verdiğimiz tüm araçlarda su ve sabundan uzak olunması sebebiyle hijyenin sağlanmasına destek olunması için dezenfekte özelliği bulunan kolonya bulundurulması istenmiştir."
 

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR