Paniğe de Rehavete de Kapılmayın!

Çınar Kırşehir Sordu, Sağlık Müdürü Bulut Yanıtladı...

Kırşehir'de koronavirüsü nedeniyle Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalara ilişkin önemli bilgiler veren Kırşehir İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Ali Bulut, Kırşehir halkını uyardı.

         Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı işleri Müdürü Seda Kızıltepe Baysal'ın sorularını yanıtlayan Kırşehir İl Sağlık Müdürü Ali Bulut, Kırşehir halkının maskesiz sokağa çıkmamasını istedi.

FİLYASYON ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ SÜRÜYOR

         Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Baysal'ın Kırşehir'deki karantina süreçleri ve filyasyon çalışmalarına ilişkin yönelttiği sorulara detaylı ve bilgilendirici cevaplar veren Kırşehir İl Sağlık Müdürü Bulut, gece gündüz demeden Kırşehir'de bu virüsün can kaybına ve yayılımına neden olmaması noktasında ekipleri ile aralıksız çalıştıklarını dile getirdi.

         Kırşehir'in vaka durumuna ilişkin ise yaptığı açıklamada İl Sağlık Müdürü Bulut, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın süreci başarılı ve özenli bir şekilde yürüttüğünü ve şeffaf tüm açıklamaları yaptığını ifade etti.

MASKE+SOSYAL MESAFE+HİJYEN

         Kırşehir'de zaman mefhumu gözetmeksizin pandemi sürecini takip ettiği öğrenilen Bulut'un, Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan ekrandan ise anlık verilerin alındığını öğrendik.

         Kırşehir İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Ali Bulut, "İlimizde yaşanan bu durum karşısında Hıfzıssıhha kurulumuz İlimizde maskesiz dolaşma yasağı getirmiştir. Halkımızdan istirhamımız İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarını özverili bir şekilde takip ederek uymalarıdır. Allah’ın izniyle toplumumuzu tehdit eden bu virüsle savaşı sağlık çalışanlarımız ve sizlerin de desteğiyle hep birlikte kazanacağız" dedi.

         Maske takma konusunda Kırşehir halkının duyarlı olduğunu söyleyen Bulut, Çınar Kırşehir Haber Merkezi'ni göstermiş olduğu duyarlılıktan dolayı da teşekkür etti ve Kırşehir halkına önemli uyarılarda bulundu.

         Bulut, "Koronavirüs solunum yoluyla bulaşır. Dışarı çıkarken, risk almamak için, maske takmalısınız. Maskeyi, kuralına uygun olarak, ağız ve burunu tamamen kapatacak şekilde kullanın. Dışarı çıkarken, risk almamak için, maske takmalısınız. Maskeyi, kuralına uygun olarak, ağız ve burunu tamamen kapatacak şekilde kullanın. Ama tek başına maske yetmez. Virüse 1,5 metreden daha yakınsanız, maskeli de, maskesiz de hedefsiniz" dedi.

KIRŞEHİR MASKESİNİ TAKTI

         Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Baysal'ın 'Kırşehir maskelendi diyebilir miyiz?' sorusu üzerine Bulut, esprili bir şekilde yaklaşarak, 'Sağlığımız için Kırşehir'i maskeledik. Hiç kimse maskesi olmadan sokağa çıkmıyor. Bu güzel bir başarı' dedi.

         Kırşehir halkının korona virüs nedeniyle Hıfzısıhha Kurulu Kararlarını yakından takip ettiğini dile getiren Dr. Öğretim Üyesi Bulut, " Bu virüsün bulaşması, karşılıklı iki kişiden birinin ağzından çıkan damlacığın karşıdaki kişinin ağız ve burnuna ulaşmasıyla söz konusu oluyor. Bu anlamda sosyal mesafe ve maske kullanımı, alınması gereken en önemli tedbir. Bulaşı önlemeye yönelik 3 önemli tedbir var. Sosyal mesafe, maske takmak ve hijyen. İki kişinin maske takması ve sosyal mesafe kuralına riayet edilmesi, virüsün bulaşmasını yüzde 100'e yakın önlüyor. Bir de hijyene dikkat edersek aslında virüsten her haliyle korunmuş oluyoruz. Bu üç önlemi uyguladığımız takdirde sosyal hayatta her türlü aktivitemizi yapabiliriz."

ASPARAGAS PAYLAŞIMLARA İNANMAYIN!

         Kırşehir İl Sağlık Müdürü, dedikodunun hızla yayıldığını ancak vatandaşların resmi kaynaklardan yapılmadığı sürece hiç bir açıklamaya ve paylaşıma inanmamaları gerektiğinin altını çizdi.

         Kırşehir İl Sağlık Müdürü Bulut, Baysal'a yaptığı açıklamada, " Kamu çalışanlarından idari izne esas olmak üzere COVID-19 hastalığı için risk grubunda olan kronik hastalıklar; halen immünsüpressif tedavi alanlar, metastatik ve/veya kemoterapi/radyoterapi alan kanser hastaları, kornea nakli hariç solid organ nakli, kemik iliği/kök hücre nakli yapılan hastalar, kronik obstrüktif veya destrüktif akciğer hastalığı veya status astmatikus hikayesi olan hastalar, insüline bağlı diyabet ve komplike (serebrovasküler, koroner, böbrek, polinöropati) insüline bağımlı olmayan diabetes mellitus hastaları, komplike hipertansiyon (serebrovasküler, böbrek, konjestif kalp yetmezliği), dekompanse kalp yetmezliği, akut koroner sendrom geçiren hastalar, kronik karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar, serebrovasküler hastalık (inme, kanama) geçiren hastalar şeklinde Bakanlığımızca belirlenmiştir" dedi.

KRONİK HASTALIĞI BULUNANLAR RİSK GRUBUNDA!

         Kronik hastalığı bulunan vatandaşların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalarını isteyen Kırşehir İl Sağlık Müdürü Ali Bulut, kendi sağlığımız ve toplum sağlığı için İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu kararlarına uyulması gerektiğini kaydetti.

DEDİKODU YAPMAK, VİRÜSÜ YENMEZ!

         Kırşehir halkından dedikodulara kesinlikle inanmamalarını isteyen Bulut, "Dedikodu yaparak, asılsız paylaşımlarda bulunarak bu virüsü yenmemizin mümkün olmadığını aslında herkes biliyor" dedi.

          Bulut, "Şurada karantina uygulanıyormuş, giriş çıkışları kapatmışlar, şu okulda testi pozitif çıkan biri varmış karantinaya almamışlar, şu hastanede koronavirüsü varmış, baldızım orada çalışıyor o söyledi" gibi dedikodulara itibar etmeyin, destek olmayın uyarısında bulundu.

HİJYEN KURALLARINA UYALIM!

         Bilindiği gibi korona virüsü salgını ile mücadele devam ederken geçilen normalleşme sürecinde bazı bölgelerde vaka sayılarında artış görülmesiyle birlikte bir çok ilde vatandaşlara maske takma zorunluluğu getirildi. Ama bir taraftan da başka sorunlar ile karşı karşıya kalmak üzereyiz. Nedir bunlar? Maskeler, eldivenler, enfekte olmuş atıklar çevreye dolmaya başladı. Doğanın kendini yenilemeye başladığı şu corona virüsü günlerinde bu tehditle karşı karşıya durumundayız. Buna çok dikkat etmek zorundayız. Hepimiz sokaklarda, etrafımızda görüyoruz; maskeler, hijyen kurallarından aykırı enfekte olmuş atıklarla dolu. Buna çok dikkat etmemiz gerekiyor. Sosyal mesafe, maske, bir de hijyen. Hijyen deyince sadece el dezenfekteni ile kastedip sınırlandırmamak lazım. Bizim sokaklarımızı ve caddelerimizi enfekte olmuş bu atıklardan korumamız gerekiyor. Onları uygun yerlerde bertaraf edilmesini sağlamamız gerekiyor. Bu da çok önemli uymamız gereken kurallardan biri.

         Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Baysal'ın hijyen konusunda Kırşehir halkına verebileceği tavsiyeler nelerdir, sorusuna ise bulut şu cümlelerle cevap verdi:

         "Elbette öncelikle kişisel hijyene önem vermeliyiz. Ancak bu kullanmış olduğumuz maske ve eldivenleri sokaklara, kaldırımlara atın değil. Çünkü hijyen bireysel olarak başlar ve topluma hızla yayılır. Bizler öncelikle kendimiz maske ve eldivenlerimizi sokaklara bırakarak hem doğal yaşama hem de toplumsal sağlığa zarar vermezsek gerçekten hijyen kurallarına uymuş oluruz. Bizim sağlığımız ne kadar iyi olursa, toplum sağlığı da o kadar iyi olur. Bu yüzden tıbba ve kişisel atıklarımızı doğaya bırakmamalı, maskelerimizi yan iplerinden keserek çöpe atmalıyız, doğamızı da kirletmemeliyiz' dedi.

         Bulut, tüm dünyada devam eden ve fiziksel temas, solunum gibi yollarla çok hızlı bir şekilde bulaşan korona virüs salgınının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltmak, sosyal izolasyonu sağlamanın hayati önem taşıdığını da söyledi.

         Dr. Öğretim Üyesi Ali Bulut; "Elbette bu yeni süreçte vatandaşlarımızın da yerine getirmesi gereken bazı yükümlülükler var. Mesela seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızdan tedbirler kapsamında sağlıkları için gerekliliklerin yerine getirildiğinden emin olacaklar. Aksi halde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve buna bağlı olarak tedavi gereksinimi duyacak kişi sayısını arttıracak. Bu durum da toplum sağlığı düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacak. Temizlik, maske ve mesafe, yeni normalin vazgeçilmezleri haline getirmemiz gerekir. Şayet kurallara riayeti en üst düzeyde tutarsak, bu süreç daha hızlı olacaktır. Ancak, kurallara uyulmaması halinde Allah göstermesin salgının yeniden yayılmasına neden olabilinir. Ayrıca haziran ayında başlanan öğrenci sınavlarıyla de gerekli tedbirler yetkili kurumlarımızca alınmaktadır. Sınava girecek öğrencilerimize de sağlık ve başarı diliyorum. Normalleşmenin başladığı ilk sektörlerden korona virüs salgınının seyrine göre restoran, kafe, berber, kuaför, AVM’ler, sinema salonları, eğlence alanları, spor merkezleri ve çocuk oyun alanları gibi kalabalık ortak kullanım alanları gibi yerlerin de sosyal mesafeye, maske ve hijyen kurallarına uygun şekilde çalışması ricasında bulunuyorum” dedi.
YAZARLAR