Ramazan Hazırlıkları Hızla Tamamlanıyor!

Kırşehir'de Çarşamba günü başlayacak Ramazan ayı hazırlıkları tam gaz devam ediyor

Kırşehir Haberleri 11 Mayıs 2018 19:13
Ramazan Hazırlıkları Hızla Tamamlanıyor!
-A +A

         On bir ayın sultanı, rahmet ve bereket ayı Ramazan ayına sayılı günler kala Kırşehirlilerin Ramazan telaşı başladı.
         Manevi duyguların yoğunlaştığı sevgi ve hoşgörünün yaşandığı, kalplerin yumuşadığı gönüllere kök salan 11 ayın sultanı Ramazan ayında sofralar daha bereketli oluyor. Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş olduğuna inanılan Ramazan ayı öncesi hazırlıklarına başlayan Kırşehirliler gıda fiyatlarının yüksek olması karşısında adeta şok oluyorlar.
         15 Mayıs’ı 16 Mayıs’a bağlayan gece sahura kalkacak Kırşehirliler, Ramazan ayında sahurda ve iftarda yemek sonrası en çok tüketilen yiyeceklerin başında gelen yiyecekleri almak için alışveriş merkezlerine gidince, yükselen fiyatlar karşısında adeta şaşkına dönüyorlar. Peynir, süt, yoğurt, bakliyat, et gibi Ramazan ayının olmazsa olmaz gıda ürünlerinin fiyatları geçen yıla göre yüzde 30-40 oranında artış gösterdi. Sebze ve meyve fiyatları da yeni üretim nedeniyle oldukça yüksek durumda.
RAMAZAN VURGUNCULARI İŞBAŞINDA!
         Her yıl olduğu gibi, Ramazan ayı yaklaştıkça fırsatçılara gün doğdu. Özellikle de gıda ürünlerine fahiş fiyatta zam yaparak halkı canından bezdiren gıda üretici ve aracılarının yine sahne aldığı gözleniyor. “Ramazan ayında fiyat arttırmıyoruz” diyen market ve alışveriş mağazaları Ramazan ayında en fazla tüketilen et ve bakliyatlarla başlayarak zeytin-peynir gibi diğer kahvaltı ürünlerine de küçük küçük zamlarla işe başlamaları da şaşırtıcı olmadı. Çünkü artık bu uygulama alışkanlık haline getirildi. Kırşehirliler ise bu durum karşısında tepki gösterirken, daha Ramazan ayına birkaç hafta kala vurgunculuğu adet edinen spekülatörler yine sahnede.
         Diğer taraftan Ramazan ayı sofralarının vazgeçilmezi olan beyaz et üreticileri Ramazan için “Üretimi arttırdık, zam yapmayacağız’ taahhüdünde bulundularsa da; kilosu 7 TL’den başlayıp ürün çeşitliliğine göre 25 liraya kadar çıkan beyaz eti bu gidişle Kırşehirliler yemekte oldukça zorlanacağa benziyor. Kırşehirliler “Mübarek Ramazan ayını, ibadet, fakirlere yardım, sabrı öğrenmek, nefsi terbiye etmek için bir fırsat olarak değerlendirmek yerine, birtakım uyanıkların ceplerini doldurmak için fırsat olarak görmesi Ramazan ayının manevi ortamına hiç yakışmıyor” diye adeta isyan ediyorlar.
ET FİYATLARI EL YAKIYOR
         Son yıllarda hızla artan ve adeta bayramdan bayrama et yemek zorunda kalan Kırşehirliler kırmızı et fiyatlarının 45-50 lira arasında olmasına tepki gösterirken, diğer yandan kırmızı et alamadıkları için tavuk yemek isteyen vatandaşlar beyaz et fiyatlarının da artışına tepki gösterdiler.
         Kırşehir Kasaplar Lokantacılar Pastacılar ve Kafeteryacılar Odası Başkanı Hasan Ünlü, et fiyatlarının sürekli arttığı için halkın et yiyemediğini ve dolayısıyla kendilerinin de iş yapamadığını söyledi. Hükümetin et fiyatlarını aşağıya çekmek için ithal et getirdiğini, bunun da bir çare olmadığını herkesin gördüğünü ifade eden Hasan Ünlü, “Yanlış politikalar ne yazık ki tarım ve hayvancılığı olumsuz yönde etkiliyor. Girdi maliyetlerinin her geçen gün artması ile birlikte et fiyatları da arttırıyor. Biz de pahalıya kesim yaptığımız için mecburen eti pahalıya satmak zorunda kalıyoruz. Bu da halkımızın alım gücünü düşürüyor. Çoğu gün esnafımız siftahsız günler geçiriyor. İşte Ramazan ayı öncesi işlerimizin biraz açılmasını bekliyoruz. Ama yine umudumuz yok. Çünkü bir kilo kıyma 42-45 lira arasında, et fiyatı ise 45-50 lira arasında satılıyor. Bu fiyatlardan vatandaş kaç kilo et alabilir. Eskiden Ramazan ayı öncesi 3-5 kilo et alan vatandaşlarımız bugün yarım kilo alıyorsa biz nasıl iş yapacağız” dedi.
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı