Rekolte Düştü, Fiyat Yükseldi!

Kırşehir'de her yıl Eylül ayının sonu ve Ekim ayının ilk haftaları itibariyle bağlardan toplanan üzümlerden pekmez yapılıyor.

Kırşehir Haberleri 6 Ekim 2018 19:12
Rekolte Düştü, Fiyat Yükseldi!
-A +A

                  Kırşehir'de her yıl Eylül ayının sonu ve Ekim ayının ilk haftaları itibariyle bağlardan toplanan üzümlerden pekmez yapılıyor. Kırşehir'de özellikle kış aylarından hastalıklardan koruduğuna inanılarak tüketilen pekmez fiyatları bu yıl cep yakıyor. Marketlerden almak yerine doğal olanları tercih eden Kırşehirli ev hanımları fiyatların bir hayli yükseldiğini dile getirdiler. 
                  Kırşehir merkez ve ilçelerindeki bağlarda topladıkları üzümleri elleriyle işleyerek pekmeze dönüştüren köylüler, kilosunu da bu yıl 20-25 liradan satıyor. Üzüm rekoltesinin düşmesi nedeniyle geçen yıl 15 lira olan pekmezin  kilosunun 25 liraya kadar çıktığını belirten üretici Mehmet Öztürk, 750 kilo üzümden 50-60 kilo pekmez elde edildiğini söyledi. Öztürk, "Pekmez yapımı 3 gün sürüyor. Bağlarda yetişen üzümlerin toplanmasıyla işe başlıyoruz.” 
                 Toplanan üzümler daha sonra çuvalların içerisine konularak üzüm ezme teknesinde ezilerek suyu çıkarılıyor.  Üzümlerden elde edilen üzüm suyu kazanlarda yüksek ateşte kaynatıyor. Daha sonra dinlenmeye bırakılan üzüm suyu soğuduktan sonra süzülerek tekrar ateşe konuluyor. Normal ateşte uzun bir kaynatıldıktan sonra pekmez haline getiriliyor" dedi.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı