Sağlık Personeline UMKE Anlatıldı

Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren UMKE ekibi tarafından Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli sağlık personellerine UMKE faaliyetleri anlatılarak farkındalık eğitimi verildi.

Kırşehir Haberleri 18 Şubat 2018 13:01
Sağlık Personeline UMKE Anlatıldı
-A +A

         Sağlık Bakanlığı, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülen, Afetlerde Sağlık Organizasyonu Projesi kapsamında 2004 yılında Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) kuruldu ve faaliyetlerine başladı. Kurulan ve yaygınlaştırılarak devam eden Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) afet bölgesinde görev yapabilecek özellikte, yeterli tıbbi donanıma ve müdahale becerisine sahip sağlık personelinden oluştuğu açıklandı.
         Kırşehir Sağlık İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadele yer verildi: "Amaç afete maruz kalmış kişilere doğru ve çabuk müdahale etmek, ölü ve yaralı sayısını kabul edilebilir rakamlara indirgemektir. Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) gönüllü sağlık personellerinden oluşan, özel eğitim almış sağlık ekipleridir. Amacı; her türlü afet durumunda yeterli ve nitelikli sağlık hizmeti sunabilmek, yurt ve dünya çapında afetzedelere yardım etmektir. Depremlerdeki ölümlerin yüzde 80’inin ilk saatler içinde olduğu düşünüldüğünde doğru ekip, doğru müdahale önem kazanmakta olup bu işi eğitim almış, donanımlı UMKE timleri gerçekleştirecektir. Her yıl seçilen bir ilimizde yıllık UMKE tatbikatları düzenlenerek oluşum sürekli canlı tutulmaya çalışılmaktadır. Ayrıca ülkemizde bulunan 7 Sivil Savunma Bölge Müdürlüğü'nün konuşlanması baz alınarak, her bölgeden koordinatör bir il seçilerek eğitim ve tatbikatlar koordinatör illerce yürütülmektedir."

Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/18%20Ocak%20Cumartesi-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı