Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü Etkinliği!

10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Günü öncesinde, Kırşehir'de "Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü" gerçekleştirildi.

Kırşehir Haberleri 15 Nisan 2018 12:01
Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü Etkinliği!
-A +A

                  10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Günü öncesinde, Kırşehir'de "Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü" gerçekleştirildi.
                   Kırşehir Sağlık Müdürü Uzman Doktor Suat Türkoğlu ve sağlık çalışanları, Kent Park'ta, Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü Etkinliği yürüyüşü gerçekleştirdiler. Türkoğlu, yaptığı açıklamada, "10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Günü'dür. Biz bu günü beklemeden sağlıklı yaşam için yürüyüş düzenledik. Sağlıklı yaşam için 10 bin adım veya 30 dakika yürüyüş şart. herkes, sağlığın için hareket etmelidir. Bu yürüyüşümüz ilerleyen haftalarda devam edecek" dedi.
                 Sağlık Müdürü Türkoğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Düzenli fiziksel aktivitenin, yaşamın her döneminde sağlık için son derece önemlidir. Toplumda fiziksel aktivitenin sağlık üzerine etkisi konusunda farkındalık yaratılması amacıyla idarecilerimiz, personellerimiz ve Kıorşehir'deki Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğrenci, öğretmen ve velilerinin katılımlarıyla Kent Park Aile Yaşam Merkezi'nin önünde başlayıp park güzergahı boyunca devam eden bir yürüyüş etkinliği düzenledik. Etkinlikte Kırşehir Kent Park’a açılan Sağlıklı Yaşam Standımızda halkımıza fiziksel aktivitenin faydaları konulu broşürler dağıtıldı.
                    İş hayatı ve diğer yaşam tarzı koşulları nedeniyle günün neredeyse yarısını oturarak, bilgisayar başında geçiren, alışverişi dahi bilgisayardan yapan, trafikte çok fazla vakit harcayan modern toplumların sağlığı hareketsiz yaşamın tehdidi altındadır. Düzenli fiziksel aktivitenin, yaşamın her döneminde sağlık için son derece önemli olduğu mesajının verilmesi ve toplumda fiziksel aktivitenin sağlık üzerine etkisi konusunda farkındalık yaratılması amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü olarak zağlıklı yaşam yürüyüşlerini gerçekleştiriyoruz. Yürüyüş, tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen bir aktivitedir Yürüyüşü günlük yaşamımız içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz. Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir –iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Asansör yerine merdiven kullanabilirsiniz. Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz. Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.Düzenli aktivite; kalbe olan kan akışını arttırır ve kalp krizi ge­çirme riskini azaltır. İnsülin aktivitesinin kontrolünü sağlayarak şeker hastalığının ve kan şekerinin kontrolüne yardımcı olur, kan basıncını azaltır, metabolizmayı hızlandırır ve kilo alımını önler, Damar yapısına etkileri nedeniyle beyine olan kan akışının artışına bağlı olarak erken demans (bunama) ve unutkanlık gelişim riskini azaltır Akciğerlerin kapasitesini artırır. Sağlıklı kas, kemik ve eklem yapısı üzerine olumlu etkileri nedeniyle vücut düzgünlüğü ve farkındalığını geliştirerek bedeni ile barışık, özgü­venli stresle başa çıkabilme yeteneğine sahip kendini iyi hisseden bireyler yaratır. Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır."
 

Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20Mart%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı