Seçim Öncesi Çarpıcı ‘Şeker’ Anketi!

Türkşeker’e ait şeker fabrikalarından 14’ünün özelleştirilmesiyle devam eden süreç, yaklaşan 24 Haziran seçimleri öncesi beklentileri farklı yöne çevirdi.

Kırşehir Haberleri 28 Mayıs 2018 20:11
Seçim Öncesi Çarpıcı ‘Şeker’ Anketi!
-A +A

         Türkşeker’e ait şeker fabrikalarından 14’ünün özelleştirilmesiyle devam eden süreç, yaklaşan 24 Haziran seçimleri öncesi beklentileri farklı yöne çevirdi.
         MAK Araştırma tarafından Kırşehir Şeker Fabrikası ile birlikte özelleştirilen 14 şeker fabrikasının bulunduğu iller ile İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Diyarbakır ve Trabzon gibi Büyükşehirler olmak üzere toplam 30 ilde yüz yüze anket yapıldı. Ankette halkın büyük çoğunluğu şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı çıkarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir hamle ile seçim öncesi son dakika çıkarılacak bir KHK ile özelleştirmeleri iptal edeceği beklentisinin halen sürdüğü tespit edildi. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimleri öncesi 11 Mayıs-15 Mayıs tarihleri arasında Şeker Fabrikalarının Özelleştirilmesine Toplumsal Bakış Kamuoyu Araştırması üst başlığı ile Afyon, Ağrı, Ankara, Antalya, Alpullu (Kırklareli), Ereğli (Konya), Bor (Niğde), Burdur, Çarşamba (Samsun), Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Elbistan (K.Maraş), Erciş (Van) Erzincan, Erzurum, Ilgın (Konya), İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Eskişehir, Kırşehir, Malatya, Turhal (Tokat), Muş, Nuri Şeker (Uşak), Trabzon, Susurluk (Balıkesir) Yozgat il ve ilçelerinde de 5 bin 600 kişi ile (Türkiye Seçmen Sayısının on binde biri ile) yüz yüze görüşmelerle yapıldı.
GELİRLER DÜŞEBİLİR
         Anket sonuçları, özelleştirmenin ardından fabrikaların olduğu illerde ekonominin zayıflayacağını, ülke ekonomisinin olumsuz etkileneceğini, fabrikalardaki işçi sayısının azalacağını ve gelirlerin düşeceğini işaret ediyor. Seçim öncesinde kamuoyuna açıklanan anket, 11-15 Mayıs tarihleri arasında, “Şeker Fabrikalarının Özelleştirilmesine Toplumsal Bakış Kamuoyu Araştırması” ismiyle Türkiye seçmen sayısının on binde birine ulaşılarak yapıldı.
“ŞEKER STRATEJİK ÜRÜNDÜR”
         Ankette şeker pancarı üretiminin ülke ve vatandaşlar için ne anlama geldiği, pancarın üretilmemesi halinde ne olacağı da soruldu. Bu soruya ankete katılanların yüzde 65’i “Stratejik bir üründür. Uzun süreçte ülkemiz ekonomisine büyük zararı olur” cevabını verdi. Katılımcıların yüzde 20’si bu konuda bilgi sahibi olmadığını belirtirken yüzde 15’i “Önemli değil, dışarıdan ithal edilir” ifadelerini kullandı.
KATILIMCILARIN YÜZDE 22’Sİ KARARI OLUMLU BULDU
         Ankete katılanlar şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ülke için olumsuz olduğunu belirtirken olumlu bulanların oranı yüzde 22’de kaldı. Kararsızlar yüzde 20’lik dilimi oluşturdu. Özelleştirmenin olumsuz olacağını ifade edenlerin yüzde 35’i fabrikaların bulunduğu şehirlerin ekonomisinin zayıflayacağını, yüzde 25’i işçiler için, yüzde 20’si tüketiciler için kötü olacağını ifade etti. Ankete katılanların yüzde 65’i özelleştirme sonrası daha az işçi çalıştırılacağını ancak çalışanların ücret güvencesinin kalmayacağını belirttiler. Ankette en çarpıcı yanıtlardan biri ise büyük tartışma konusu olan fiyatla ilgili geldi. Ankete yanıt verenlerin yüzde 55’i fabrikaların ucuza satıldığını ifade ederlerken sadece yüzde 25’i değerinde satıldığı yorumunu yaptı. Yüzde 20’lik dilim ise özelleştirme fiyatına ilişkin bilgi sahibi olmadığını bildirdi.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/15%20%C5%9Eubat%20%C3%87%C4%B1nar-1(1).jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı