Seçim Otobüsleri Kullanılmasın!

24 Haziran'da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçiminin erkene alınmasıyla partilerde seçim çalışmaları da başladı. Kırşehir'deki vatandaşlar ise gürültü kirliliğinden başka bir işe yaramayan seçim otobüslerinin kullanılmamasını istiyor

Kırşehir Haberleri 1 Mayıs 2018 19:15
Seçim Otobüsleri Kullanılmasın!
-A +A

ÇİRKİN TABLO YAŞANMASIN
         Türkiye ile birlikte Kırşehir de, 24 Haziran'da gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri'ne hazırlanıyor. Kasım 2019'da yapılması planlanan seçimlerinin erkene alınmasıyla partilerde seçim çalışmaları hızla başladı. Partilerin seçim propagandası için her seçimde olduğu gibi bu seçimde de Kırşehir'deki partilerin seçim otobüslerini kullanıp kullanmayacakları gündeme geldi.
          Kırşehir'de, geçen seçim çalışmaları sırasında Kırşehir Valiliği'nin öncülüğünde gürültü kirliliğine neden olan seçim otobüslerinin 24 Haziran seçim çalışmalarında kullanılmamasını istediler. Vatandaşlar seçim otobüslerinin çıkardığı yüksek sesten oldukça rahatsız olurken, her seçim arifesinde baş gösteren ve insanları canından bezdiren gürültü kirliliğinin bu seçimlerde yaşanmamasını istiyorlar ve siyasi partilere "Seçim otobüslerini bu seçimde kullanmayın" çağrısında bulunuyorlar.
SEÇİM OTOBÜSLERİNE GEREK YOK
         Kırşehir Çınar Gazetesi'nin yaptığı araştırmaya göre, dünyada sadece Türkiye'de kullanılan seçim otobüsleri gürültü kirliliğinden başka bir işe yaramıyor. Dijital teknolojinin gelişmesi ile birlikte siyasi partiler seçmene artık daha rahat ulaşma şansı buluyor. Siyasi partiler, televizyon, radyo, gazete gibi medya araçlarının yanı sıra sosyal medya yoluyla da seçim propagandası yapabiliyor. Bunların yanı sıra siyasi partiler açık hava reklamlarıyla da seçmene ulaşabiliyor. Fakat bütün bunlara rağmen siyasi partiler hâlâ ısrarla seçim otobüsleri kullanmaya devam ediyor.
GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNE NEDEN OLUYOR
         Kamuoyu; siyasi partilerin daha modern ve teknolojik bir şekilde seçim propagandasını yapmasını istiyor. Seçim otobüslerinden yüksek sesle yapılan anonslar ve çalınan seçim şarkıları okul zamanı bilhassa sınav dönemlerinde öğrencilerin dikkatini dağıtıyor. Ayrıca yaşlı, hasta ve küçük çocuklar da bu gürültü kirliliğinden muzdarip oluyor. Vatandaşlar seçim dönemlerinde konu ile ilgili sıkıntılarını yetkili mercilere iletiyor, sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yapıyor fakat seçim otobüslerinin yarattığı gürültü kirliliğine bir çözüm bulunamıyor. Seçim otobüslerinin, minibüslerinin, araçlarının, sokaktan, caddeden geçerken seslerini sonuna kadar açtıklarını belirten vatandaşlar, “Geçtikleri yerde hasta ya da bebek olması onlar için hiç ama hiç önemli değil. Yaptıkları yayın gürültü kirliliğinden başka bir şey değil. Önümüzdeki seçimlerde böyle bir sıkıntı yaşamak istemiyoruz” diyor.
İNSANLARIN HAKKINA GİRMESİNLER
         Okullarda ve kurslarda eğitim öğretim gören öğrencilerin yanı sıra evinde sınavlara hazırlanan öğrencilerinde derslerine ve sınavlara konsantre olamadıklarını belirten Kırşehir'deki veliler de, "Sokakta araçlar ile yayın yaparken daha sessiz olamazlar mı zaten herkes a partisi ya da b partisi adaylarını takip ediyor. Kimlerin ülkesine hizmet edeceğini biliyor. Sizden isteğim, lütfen insanların huzurlu ve sessiz yaşama haklarını ellerinden almasınlar. Seçim üniversite sınavından bir hafta önce, kimsenin yavrularımızın geleceğiyle oynamaya hakkı yok” diye sıkıntılarını dile getiriyor.
AK Parti
         24 Haziran'da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler için gözler,  iktidardaki AK Parti'ne çevrildi. Hafta sonunda Kırşehir'deki aday adayları için temayül yoklaması yapılacak.
         Temayül yoklamasında dün akşam dolan milletvekili aday adaylığı için başvuru yapanlar, temayül yoklamasına girecek. Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nde saat 10.00-16.00 arasında gerçekleşecek temayül yoklamasında 780 kişi oy kullanacak. AK Parti Genel Merkez denetiminde yapılacak temayül yoklamasında sındıklar, Genel Merkez'de sayıcak.
ADAY ADAYLARI:
AK Parti:  Mikail Arslan, Salih Çetinkaya, Hacı Turan, Abdullah Çalışkan, Alpaslan Demirbaş, Meryem Düğer, Mustafa Kendirli, Necmettin Erkan, Metin Ülgen Kaya, Dr. Abdulvahap Şahin, Burak Öztürk, Gökhan Bulut ve Prof. Dr. Harun Çiftçi.
CUMHURİYET HALK PARTİSİ: Yılmaz Zengin, Yrd. Doç. Dr. Metin İlhan, Çağdaş Gökalp, Aslan Beyhan, Cahit Gürses, Hacı Tanrıbuyurdu, Emine Özdemir, Abdullah Gazi Özer, Yetkin Kolukırık, Mesut Karakurt, Şahin Kaymaz ve Bayram Ergül.
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ: Mustafa Erkan (Tunceli eski Valisi), Oğuz Sulusaray, Cemil Cahit Pişkin, Dr. Ahmet Hakkı ve Prof. Dr. Cemil Yıldırım Türk.
İYİ PARTİ: Fuat Yıldırım,  Mustafa Hakan Ünser, Prof. Dr. Ramazan Mirzaoğlu (Kırşehir Milletvekili-Eski Devlet Bakanı) ve Hüseyin Karaboğaz (Kaman İlçe Başkanı)
SAADET PARTİSİ: Mustafa Çakır, Salih Turhan, Hüseyin Eserer, Ali Köksal, Muhammed Ali Korkmaz, İbrahim Köksal, Halil Çabuk, Ramazan Ay, İsa Dinçer ve Yılmaz Mamak.


Kaynak : Çınar Haber Merkez

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı