Seçim Takvimi Hızla İşliyor!

Kırşehir'deki seçmenlerin yakından takip ettiği "Seçim Takvimi" tüm hızıyla devam ederken, seçime katılacak partilerin sıraları 20 Mayıs'taki kura sonucu belirlenecek.

Kırşehir Haberleri 17 Mayıs 2018 20:11
Seçim Takvimi Hızla İşliyor!
-A +A

              Kırşehir'deki seçmenlerin yakından takip ettiği "Seçim Takvimi" tüm hızıyla devam ederken, seçime katılacak partilerin sıraları 20 Mayıs'taki kura sonucu belirlenecek.
Kırşehir'de mahalle muhtarlıklarında askıdan indirilen seçmen listelerinin değerlendirilmesinin devam ettiği öğrenildi.
          Kırşehir Seçim Kurulu'ndan alınan bilgiye göre, ilçelerdeki sandık ve seçmen sayıları önümüzdeki hafta içerisinde belli olacak. Kırşehir'de seçimle ilgili hazırlıklar devam ederken, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenen Seçim Takvimi'nin önemli aşamaları şöyle:
18 Mayıs: İttifak yapan siyasi partiler saat 17.00'ye kadar ittifaktan vazgeçebilecek. İttifaktan vazgeçen siyasi partiler YSK'ca ittifak içerisindeki diğer siyasi partilere saat 18.00'e kadar bildirilecek.
19 Mayıs: İttifaktan vazgeçen siyasi parti veya partiler, ittifak içerisinde kalan diğer siyasi partilerin ittifak protokolünde yaptıkları değişikliği veya ittifaktan vazgeçtiklerini saat 17.00'ye kadar bildirecek.
20 Mayıs: İttifakların ve siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK'da kura çekilecek.
21 Mayıs: Siyasi parti genel merkezleri seçime katılacakları seçim çevrelerine ait listeleri en geç saat 17.00'ye kadar YSK'ya verecek. YSK, siyasi partilerin aday listelerini incelemeye başlayacak. Bağımsız milletvekili adaylığı için de saat 17.00'ye kadar il seçim kurullarına başvuru yapılacak.
22 Mayıs: Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütükleri kesinleştirilecek. Yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar belirlenecek. Yurt dışı seçmenlerin oy kullanacakları tarih aralığı ve yer bilgileri YSK'nin internet sitesinde ilan edilecek.
25 Mayıs: Siyasi partilerin aday listeleri ve bağımsız adayların başvuru evrakındaki eksikleri tamamlamalarının son günü.
26 Mayıs: Milletvekili geçici aday listeleri YSK'ca Resmi Gazete'de yayımlanacak ve itirazlar başlayacak.
27 Mayıs: Geçici aday listelerine itirazlar saat 15.00'te sona erecek ve 23.59'a kadar itirazlar karara bağlanacak.
30 Mayıs: Seçmen bilgi kâğıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanacak. Tüm seçim çevreleri ve yurt dışı ile gümrük kapılarında kullanılacak birleşik oy pusulalarının basımı ve dağıtımına başlanacak. YSK'ce milletvekili kesin aday listeleri seçim çevreleri itibarıyla ilan edilmek üzere il seçim kurullarına ve Resmi Gazete'ye gönderilecek.
7 Haziran: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi başlayacak. 8 Haziran: İl Seçim Kurullarınca miting alanları belirlenecek Cumhurbaşkanı adayları, siyasi partiler ve bağımsız adaylara duyurulacak.
13 Haziran: Başvuran cumhurbaşkanı adayları ile siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için ad çekilecek.
14 Haziran: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.
17 Haziran: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak. Seçmen bilgi kâğıtlarının seçmene dağıtımı tamamlanacak.
19 Haziran: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek. 23 Haziran: Seçim propagandası saat 18.00'de sona erecek.
24 Haziran: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00'te sona erecek. Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. (saat 23.59)  


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı