Şeker Fabrikası'nın Satışı Onaylandı!

Kırşehir Şeker Fabrikası’nın satışı hâlâ aydınlatılamadı.

Kırşehir Haberleri 7 Mayıs 2018 19:15
Şeker Fabrikası'nın Satışı Onaylandı!
-A +A

         Satışa çıkarıldıklarında büyük tartışma konusu olan ve kamuoyunda tepki çeken şeker fabrikalarından Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Bor Şeker Fabrikaları'nın satışı Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) tarafından onaylandı. Kırşehir Şeker Fabrikası'nın ihalesinde 330 milyon lira bedelle en yüksek teklifi veren Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne yapılan satışına onay verildi.
         Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) tarafından özelleştirme ihaleleri gerçekleştirilen Kırşehir, Bor, Çorum, Yozgat ve Turhal şeker fabrikalarının satışı geçen hafta sonunda onaylandı. Kırşehir Şeker Fabrikası ile birlikte ihalelerdeki satış bedelleri şöyle olmuştu: Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye (Türkşeker) ait Turhal Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 569 milyon lirayla Kayseri Şeker Fabrikası AŞ, Çorum Şeker Fabrikası için en yüksek teklifi 528 milyon lira bedelle Safi Katı Yakıt Şirketi, Yozgat Şeker Fabrikası ihalesi için en yüksek teklifi ise 275 milyon lira ile Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ, Niğde Bor Şeker Fabrikası'nda en yüksek teklif 336 milyon lira ile Doğuş Yiyecek AŞ, Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye (Türkşeker) ait Kırşehir Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 330 milyon lira ile Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. vermişti.
EN ÇOK TARTIŞMA YARATAN SATIŞ KIRŞEHİR ŞEKER OLMUŞTU
         Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) 14 şeker fabrikasının satış yöntemiyle özelleştirilmesi için Şubat ayında ihale açmıştı.
         Kırşehir Şeker Fabrikası, Niğde Bor Şeker Fabrikası ile birlikte satışa çıkarılan ilk fabrikalar oldu. Kırşehir Şeker Fabrikası'nı 330 milyon liraya Tutgu Gıda almıştı. Daha sonra Tutgu Gıda’nın Ankara Ticaret Odası’na üye olduğu ve 2013 yılında 300 bin Türk Lirası sermaye ile kurduğu ortaya çıkmıştı. 300 bin liralık bir şirketin 330 milyon lira vererek fabrika alması kafalarda soru işareti oluşturmuştu. Daha sonra Tutgu Gıda’nın İsmail Doğan’a ait Duygu Mühendislik’in bir iştiraki olduğu ortaya çıktı.
CENGİZ İNŞAAT’IN YÜKLENİCİ FİRMASI 
         Duygu Mühendislik  ile ilgili yapılan araştırma sonucu daha önce birçok ihaleyi alan Rizeli İş Adamı Mehmet Cengiz’e ait Cengiz İnşaat’ın yüklenici firması olduğu ortaya çıkmıştı. En çok tartışma yaratan konulardan birisi de Kırşehir Şeker Fabrikası içerisinde bulunan 90 bin ton şekerin (yaklaşık 300 milyon) akıbetinin ne olduğu idi. Ancak, ne Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan ne de Türk Şeker’den konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.
 


Kaynak : Çınar Haber Merkez

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı