Şeker'i Alan Şimdiden Köşe!

Kırşehir Şeker Fabrikası’nın ambarında 68 milyon liralık şeker bulunduğu ortaya çıktı.

Kırşehir Haberleri 29 Mart 2018 19:15
Şeker'i Alan Şimdiden Köşe!
-A +A

         Kırşehir, Afyon, Ağrı, Bor, Burdur, Çorum, Elbistan, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Muş, Turhal ve Yozgat şeker fabrikalarının “varlık satışı yöntemiyle” özelleştirilmeleri öngörülürken, diğer 11 fabrikanın taşınmazlarına göre, “Satış” yöntemi ile özelleştirileceği açıklandı. Türkiye Şeker Fabrikaları’na ait olan şeker fabrikaları geçtiğimiz aylarda devlet tarafından sigortalandı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından satışa çıkarılacak olan 14 şeker fabrikası dosyası içerisinde yer alan envanterlerde fabrikaların ambarlarında ne kadar şeker pancarı olduğu bilgisi sigorta şirketi ile paylaşıldı. Sigorta şirketinden edinilen bilgiye göre, Kırşehir Şeker Fabrikası'nın gayrimenkul değeri hariç 123 milyon lira değerinin bulunduğu öğrenildi.
         Kamuoyunda büyük yankı uyandırırken, "zarar ediyor" diye satılan Kırşehir Şeker Fabrikası ile birlikte diğer 13 şeker fabrikaların ambarlarında toplam 1 milyar 226 milyon liralık şeker pancarı bulunduğu ortaya çıktı.
KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKASI'NDA 68 MİLYON LİRALIK ŞEKER VAR
         Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Kırşehir için geçici teminat tutarını 4 milyon lira olarak belirledi. Sigorta şirketiyle paylaşılan envanterler incelendiğinde, geçici teminat tutarını 4 milyon lira olarak belirlendiği Kırşehir Şeker Fabrikası’nın ambarlarında 68 milyon liralık şeker pancarı bulunduğu bildirildi. Kırşehir Şeker Fabrikası'nın depolarında 6 milyon liralık çeşitli malzeme ve 49 milyon liralık makine olduğu ortaya çıktı. Kırşehir Şeker Fabrikası'nın gayrimenkul değeri hariç 123 milyon lira değerinin olduğu açıklandı.
         Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa çıkacak 14 fabrikanın depolarında 1 milyar 226 milyon liralık şeker bulunduğu ve fabrikaların makinelerinin toplam değerinin ise 697 milyon lira olduğu ortaya çıktı. Sadece depolarda bulunan malzeme, makine ve pancar değerinin 2 milyar 62 milyon 900 bin lira olduğu belirlendi.
KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKASI'NIN İHALESİ 3 NİSAN’DA
         Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Kırşehir Şeker Fabrikası'nın ihale tarihini 3 Nisan olarak duyurdu. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Kırşehir ile birlikte 14 şeker fabrikasının satış yöntemiyle özelleştirileceği ve ihalelerin Nisan ayı içerisinde yapılacağını açıkladı. Türkiye Şeker Fabrikası Anonim Şirketi'ne ait 14 şeker fabrikasından Bor, Çorum, Kırşehir ve Yozgat fabrikalarının ihalesi 3 Nisan’a, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu ve Turhal fabrikaları için 11 Nisan’a, Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş fabrikaları için 18 Nisan’a kadar teklif verilebilecek.
         Öte yandan, taşınmazları "Satış" yöntemiyle satılacak olan diğer 11 fabrikadan biri olan Tekirdağ'daki şeker fabrikasının 21 bin 671 metrekare olan arazisi ile ilgili satış ilanı, dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. İhale, 10 Nisan'da saat 14.00'te yapılacak.


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Mart%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı