Şekerde Özelleştirmeler Gözden Geçirilsin!

Kırşehir'de 24 Haziran seçimlerinin ardından sıkça konuşulmaya başlanan Kırşehir Şeker Fabrikası özelleştirmesi ile ilgili olarak Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri (Şeker-İş) Sendikası Genel Başkanı İsa Gök Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir öneride bulundu.

Kırşehir Haberleri 28 Haziran 2018 19:12
Şekerde Özelleştirmeler Gözden Geçirilsin!
-A +A

         Kırşehir'de 24 Haziran seçimlerinin ardından sıkça konuşulmaya başlanan Kırşehir Şeker Fabrikası özelleştirmesi ile ilgili olarak Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri (Şeker-İş) Sendikası Genel Başkanı İsa Gök Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir öneride bulundu.
         Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri (Şeker-İş) Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Şeker fabrikalarının özelleştirildiği yerlerde AK Parti'nin oylarında azalma yaşandığını iddia ederek, "Sayın Cumhurbaşkanından talebimiz seçim sonuçlarını da göz önünde bulundurarak şeker fabrikalarının özelleştirmesinin tekrar gözden geçirilmesi." dedi. Gök, yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar, Alpullu, Bor, Burdur, Çorum, Elbistan, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Kırşehir, Muş, Turhal ve Yozgat olmak üzere 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi için ihaleye çıkıldığını anımsattı. Bunlardan Kastamonu Şeker Fabrikası'nın alıcı çıkmadığı için özelleştirme sürecinin tamamlanamadığını belirten Gök, şunları söyledi: "Tüm itirazlarımıza rağmen maalesef 13 şeker fabrikası özelleştirildi. Bu işe sendika olarak sadece biz itiraz etmedik, yüzbinlerce vatandaş da bizimle aynı fikirdeydi. 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimlerinde gördük ki şeker fabrikalarının özelleştirildiği yerlerde AK Parti'nin oylarında azalma var. 1 Kasım 2015 seçimlerine göre AK Parti'nin oyu Konya'da yüzde 14,9, Erzurum'da 13,2, Erzincan'da yüzde 12,1, Yozgat'ta yüzde 11,4, Kırşehir'de 9,5, Çorum'da 9,3 ve Afyonkarahisar'da yüzde 8 oranında düştü. Zaten, özelleştirmelerden önce topladığımız 1 milyon 690 bin imza, vatandaşların bu özelleştirmelere karşı olduğunu net bir biçimde bize göstermişti."
"ŞEKER FABRİKALARINI MİLLİ BİR KONU OLARAK GÖRÜYORUZ"
         Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin 200 bin pancar çiftçisi ile kadrolu, geçici ve taşeron olmak üzere 20 bine yakın şeker fabrikası işçisini doğrudan ilgilendirdiğini anlatan Gök, bunlara esnafın, tüccarın ve nakliyecisinin de eklenmesiyle özelleştirmeden etkileneceklerin sayısının 1,5 milyonu bulacağını vurguladı.
         Gök, şekeri stratejik bir ürün, şeker fabrikalarını da milli bir mesele gördükleri için bu alandaki özelleştirmelere karşı olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:
         "Küresel güçler, 2 milyar doların üzerinde katma değer sağlayan şeker sektörünü devletin elinden alıp Türkiye'yi şekerde dışa bağımlı hale getirmek istiyor. Sayın Cumhurbaşkanından talebimiz seçim sonuçlarını da göz önünde bulundurarak şeker fabrikalarının özelleştirmesinin tekrar gözden geçirilmesidir."
         Bilindiği gibi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) 14 şeker fabrikasının satış yöntemiyle özelleştirilmesi için Şubat ayında ihale açmıştı.
         Kırşehir Şeker Fabrikası, Niğde Bor Şeker Fabrikası ile birlikte satışa çıkarılan ilk fabrikalar oldu. Kırşehir Şeker Fabrikası'nı 330 milyon liraya Tutgu Gıda almıştı. Daha sonra Tutgu Gıda’nın Ankara Ticaret Odası’na üye olduğu ve 2013 yılında 300 bin Türk Lirası sermaye ile kurduğu ortaya çıkmıştı. 300 bin liralık bir şirketin 330 milyon lira vererek fabrika alması kafalarda soru işareti oluşturmuştu. Daha sonra Tutgu Gıda’nın İsmail Doğan’a ait Duygu Mühendislik’in bir iştiraki olduğu ortaya çıktı.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20%C5%9Eubat%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı