Sertifikasız satıcılar sıkıntı yaşattı!

Kaman ilçesinde 27'ncisi düzenlenen Ceviz Kültür ve Sanat Festivali tamamlandı.

Kırşehir Haberleri 9 Ekim 2018 19:11
Sertifikasız satıcılar sıkıntı yaşattı!
-A +A

                Kaman ilçesinde 27'ncisi düzenlenen Ceviz Kültür ve Sanat Festivali tamamlandı.
                İnce kabuğu ve lezzeti ile dünyaca ünlü bir marka haline gelen Kaman cevizinin tanıtımı için düzenlenen ve geleneksel hale getirilen festival coşku ile kutlandı.  Kaman Belediyesince çeşitli etkinlik ve konserlerle gerçekleştirilen festivale katılım yoğun olurken festivalin ilk gününde Gülşen Kutlu ve Ali Kınık sahne aldı. İkinci gün ise yöresel sanatçılar, Nurhan İner ve Yusuf Güney seslendirdikleri şarkılarla izleyenlere keyifli saatler yaşattı. Festival kapsamında stant açan ceviz üreticileri ise ilçeye dışarıdan gelen ve sertifikası olmayan sahte ceviz satıcıları nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını kaydetti.
                 Ceviz üreticilerinden Sinan Timurhan bu yıl Kaman cevizinde verimin yüksek olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Dışarıdan çok fazla miktarda cevizi 'Kaman cevizi' diye getirip satıyorlar. Bu durum da Kaman cevizinin adını lekeliyor. Dışarıdan Kaman’a gelen misafirlerimiz bu sahte cevizleri aldıkları zaman da Kaman cevizine olan güvenleri azalıyor. Yetkililerden isteğimiz tezgahlarda bulunan cevizleri denetlenip hangi bahçenin ürünü olduğunu belirlemeleridir. Burada satılan sahte cevizlerin yol açtığı olumsuzlukları yine hep beraber yaşayacağız."
                 27. Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’nde konuşan Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, “Dikili ceviz  fidesi 30 bin civarındaydı. Şuan ise 500 bine yakın ceviz fidemiz var. Bundan on yıl önce yıllık ceviz üretimi 25 ton civarındaydı. Şuan yıllık ceviz üretimi 250 ton civarında” dedi. Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, “Belediye Başkanlığın görevinde 9 yılı geride bıraktık. Bu sürede elimizden geldiğince ilçemizin gelişmesi ve güzelleşmesi için mücadele ettik. Taahhüt ettiğimiz projelerimizi ilçemizin ve şehrimizin hizmetine sunduk. Kaman Belediye Binası ve Güneş enerjisi santralinin açılışını gerçekleştirdik.  Biz göreve geldiğimizde dikili ceviz fidesi 30 bin civarındaydı. Şuan ise 500 bine yakın ceviz fidemiz var. Bundan on yıl önce yıllık ceviz üretimi 25 ton civarındaydı. Şuan yıllık ceviz üretimi 250 ton civarında. Ceviz üretimini 10 yılda 10 kat artmasına vesile olduk.  On yıldır yaptığımız çalışmalar ile ceviz bahçelerimiz hızla çoğalmakta, cevizimizde kalite ve ürün hasadında gözle görülür bir şekilde artış olmaktadır. Kaman cevizi için markalaşmaya önem veriyoruz. Ceviz kalitesi konusunda ülkemizdeki ceviz türlerinin hiçbirisini Kaman cevizine rakip olarak görmüyoruz. Dışarıdan ilçemize gelerek ceviz bahçesi kurmak isteyenlere gerek arazi satın almada gerekse bahçe kurmada her türlü imkanı sunuyoruz. Kaman’ın geleceğinin Kaman cevizi ile kurtarılacağına inanmaktayız. Buradan Kaman cevizi için ömrünü adamış gelişmesinde en büyük emeğin sahibi rahmetli Lokman Avşar’ıda da rahmet ve minnetle anıyor, ceviz festivalimizin bugüne kadar kutlanmasında emeği geçen Belediye Başkanlarımıza  ve tüm ceviz sevdalılarına şükranlarımı sunuyorum” dedi. 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/17%20Haziran%20Pazartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı