SICAK HABER

Seyfe gölü yağışlarla şenlendi!

Son yağışlarla birlikte Kırşehir'in Mucur ilçesinde bulunan Seyfe Gölü'nde su seviyesi yükselirken, bölgeye akın eden kuşlar büyük ilgi görüyor.

Kırşehir Haberleri 20 Haziran 2019 09:01
Seyfe gölü yağışlarla şenlendi!
-A +A

              Son yağışlarla birlikte Kırşehir'in Mucur ilçesinde bulunan Seyfe Gölü'nde su seviyesi yükselirken, bölgeye akın eden kuşlar büyük ilgi görüyor.
              Yağışların olduğu dönemlerde Seyfe Gölüne kuş akını olduğunu söyleyen Seyfe Gölü Ekoloji Dernek Başkanı Ömer Çetiner, bölgede bir kaç günlük yağışla yüzde 15-20 civarında su artışı yaşandığını ifade etti. Çetiner, "Tek çaremizin yağışlar olması bizi üzüyor. Buna rağmen kuşlarımız geldi. Gelmek zorundalar. Dünyada 4 adet göç yolu var bunlardan iki tanesi ise Türkiye'de önemli noktalardan bir tanesi de Seyfe Gölünden geçiyor. Kuşlar mecburen bu alandan geçtiği için ortamda birazcıkta su dahi olsa gelip konup dinlenip besleniyorlar" dedi.
            Yağışlar Seyfe Gölü'ndeki beyazlık oranında da büyük azalmalar olduğu gözlerden kaçmazken, turna, martı, angıt gibi onlarca kuş türünü Seyfe Gölü'nde görmek mümkün.  Kuş Cenneti, yağışların artması ve kuşların gelmesinin yanında Erciyes Dağı ile verdiği manzara ile de fotoğrafçıların öncelikli kullanım alanları arasında yer alıyor. Doğal görüntüsü ile yeni evlenen çiftlerin yanı sıra piknik alanında da Kırşehir ve çevre illerden özellikle hafta sonları yüzlerce misafirini ağırlayan Seyfe Gölü, yağışlarla adeta şenlendi. 
Bilindiği gibi Seyfe Gölü, Orta Anadolu’da bulunan birkaç tuzlu gölden biri. Kırşehir’in kuzeydoğusunda yer alan göl, Mucur’a 16 km. uzaklıkta. Yöre, sulak ve yer yer sazlık, bataklık alanlardan oluşmakta. Gölün doğusunda, kıyıya yakın sazlıklardan oluşmuş pek çok adacık var. Bu adacıklar ve göl çevresinde, ötücü kuşlar da dahil olmak üzere toplam 187 kuş türünün varlığı mevcut. Göl, su kuşlarının beslenme, üreme ve konaklama alanı olarak sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da önemli sulak alanlarından. Göl, aynı zamanda sonbaharda yüz binlerce ördeğin konaklama alanıdır. Seyfe gölünde beslenen ve konaklayan diğer önemli kuş türleri; çamurcunlar, pelikanlar, balıkçıllar, yağmurcunlar, kazlar, kılıç gagalar, martılar, bababanlar ve sumrulardır. Seyfe gölü çevresi, sonbaharda leyleklerin önemli toplanma alanlarından.  Seyfe Gölü içindeki en güzel görüntüler Seyfe Köyü yakınlarında bulunan höyükten izlenebiliniyor. Ayrıca Seyfe’nin Badıllı mahallesinden de göl kenarına kadar gelip, gölün güzelliğini ve flamingoları seyretmek mümkün. Ayrıca, yaz ayların da flamingolar gölün bir çok kesiminden de seyredilebiliyor. Seyfe Gölü, Orta Anadolu’da turizmin en yoğun olduğu bölge olan Kapadokya’ya yakın. 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20KASIM%20CUMA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı