Seyfe Takvimi'nin Dağıtımı Başladı!

Seyfe Gölü Ekoloji Dernek Başkanı Ömer Çetiner, 2008'den bu yana bir ilk olan takviminin dağıtımını gerçekleştiriyor

Kırşehir Haberleri 30 Ocak 2019 19:15
Seyfe Takvimi'nin Dağıtımı Başladı!
-A +A

         Seyfe Gölü Ekoloji Dernek Başkanı Ömer Çetiner, Seyfe Gölü’nde on iki yıldan bu yana çekilen fotoğraflarını ‘Nostalji’ adını verdiği 2019 takvimini piyasaya sundu.        2008 yılından bu yana Seyfe Gölü'nün güzelliklerini hazırladığı takvimle dünyaya tanıtan Ömer Çetiner, geleneği 2019'da da bozmadı ve 12. yılına giren Seyfe Takvimi'ni sevenleriyle buluşturdu. Çetiner, bugüne kadar masa takvimini kendi imkanlarıyla bastırdığını ve dağıtımı için de ciddi bir kaynak kullandığını da açıkladı.
         Çınar Kırşehir Gazetesi ve kirsehirhaber365.com ailesini ziyaret ederek 2019 Yılı Takvimi'ni Yazı İşleri Müdürü Seda Kızıltepe Baysal'a armağan eden Makine Mühendisi Ömer Çetiner, on iki yıldır oluşturulan takvimde değişmeyen tek fotoğrafının Mevlana Çiçeği olduğunu belirtti, "Seyfe Gölü Kuş Cenneti yakınlarında çektiğim semazen figürlü çiçek, on iki yıldır takvimde değişmeyen tek fotoğraf oldu. Bu fotoğrafı bir daha çekmek ne bana, ne de başkasına nasip oldu. Seyfe Gölü Kuş Cenneti, Türkiye turizmi açısından çok önemlidir. Kırşehir’in 35 kilometre doğusunda Mucur ilçesi sınırlarında bulunan Seyfe Gölü, başta flamingolar olmak üzere kuşların toplanma merkezidir. Yüzeyi geçirgen olmadığı için biriken su sıcaklarla birlikte kuruyor. Yamula Barajı'nın hizmete girmesiyle Seyfe Gölü'nün kurtulacağına inanıyorum. Seyfe Gölü arzu ettiğimiz düzeyde değil. Seyfe, koruma sınıfına sahip olan nadir alanlardan bir tanesidir. RAMSAR Sözleşmesi'ne girmesi ile Seyfe dünya kriterlerinde bir sulak alan olduğunu gösteriyor. Dünyaca tanınmış bir alanın korunmasına da özen göstermek zorundayız. Koruma talebimiz ise Seyfe Gölü’nün eski güzelliklerine kavuşmasını sağlamak adına yapılmalı. Seyfe Gölü'nün göç yolu üzerinde olması nedeni ile kuşlar bölgeye geliyor. Seyfe Gölü, kuşlar için toplanma noktasıdır. Değişik yörelerden gelen kuşlar belirli bir süre bu bölgede konaklıyorlar” diye konuştu.
         2008 yılından itibaren Seyfe Gölü'nün fotoğraflarını çeken ve çektiği fotoğraflardan takvim oluşturan Çetiner, "2008 yılından bu tarafa sadece Seyfe Gölünden oluşan fotoğraflarla takvim yapıyorum. İlk sayfayı değiştirerek tamamen Seyfe Ağırlıklı çalışmalar yaptım. Takvimde küçük karelerle belirtilen alanlarda Kırşehir'in tarihi ve kültürel alanlarına yer verdik. Bu durumda takvime ayrı bir renk kattı. Yaptığımız çalışmaların benzeri yok. Son 3 yıldır maliyetle birlikte EMITT Fuarında kullanılmak üzere duvar takvimi de hazırladık. Derneğimiz ve Kırşehir Valiliğinin de logoları var" dedi.
         Seyfe Gölü'nün kuşların göç yollarından birisinin üzerinde olduğunu vurgulayan Çetiner, şöyle devam etti:
         "Su miktarının artmasıyla göç döneminde olan kaz sürüleri, ördekler, angıtlar, kız kuşu ve martılar göle akın etti. Konakladıkları gölde sulu ortamda beslenme imkanı bularak rahat ettiler, dinlendiler ve bir süre sonra yollarına devam ettiler. Seyfe Gölü Ramsar Sözleşmesi ile korunan Türkiye'nin en önemli sulak alanlarından biri. Sulak alanlar, eğer şartlar iyi ise o bölge için büyük avantajlar sağlar, değilse dezavantaja neden olur."
         Göle su girişi ile ilgili bazı çalışmaların olduğuna da değinen Çetiner, "Dernek olarak, kalıcı bir çalışma için Kalaba-Seyfe- Pompaj Sulama Projesi'nin bir an önce hayata geçirilmesini arzu ediyoruz." dedi.
         Çetiner, gölün tatlı su girişiyle de kuşlara beslenme imkanı sağladığını anlatarak, şöyle devam etti: "Yağışlardan dolayı Seyfe Gölü Kuş Cenneti’ndeki su seviyesi istediğimiz noktaya gelmeye başladı. Su oranımız şuan artıyor. Bu sadece yağışlara bağlı. Gölü besleyen Horla, Malya ve Seyfe pınarlarında su girişi henüz yoktur. Yaz aylarında buharlaşmadan dolayı gölümüz kuruma noktasına gelebilmektedir. Seyfe, beslenme imkanı ve su seviyesinin düşük olması nedeniyle flamingoların en çok tercih ettiği sulak alanlardan biridir. Tatlı su ile tuzlu suyun birleştiği nadir yerlerden biridir burası. Tatlı su girişindeki larvalar, sert kabuklular ve mikroorganizmalar flamingoların en çok tercih ettiği besinlerdir. Besinlerden dolayı da renkleri değişebiliyor."
         Son yağışların etkisiyle gölde kuşların görsel şölen oluşturduğuna işaret eden Çetiner, "Seyfe Gölü Kuş Cenneti’nde güzel görüntüler oluşmaya başladı. Ortam güzel oldukça seçici kuşlar da gelebilmektedir." diye konuştu.
         Çetiner, göle ziyaretçi sayısının da artmaya başladığını dile getirerek, "Seyfe Gölü’ndeki ortamın güzelleşmesiyle ziyaretçi akını oluşmaya başladı. Piknik yapabilecek bir alanımız da olduğu için hafta sonları ziyaretçi sayımız giderek artmaktadır. Bu nedenle ikinci bir bölümün yapılması da yüzde 50 noktasında tamamlandı. inşallah 2019 yılı yaz aylarına doğru tamamı bitecek ve Seyfe daha çok misafiri ağırlama imkanına kavuşacak. Gelen misafirlerimiz gözetleme kulesinden kuşlarımızı gözlemleyerek görsel şölene tanık olmaktadırlar. Bu da bizi mutlu ediyor. Günübirlik ziyaretçilerimizin dışında hafta sonları ortalama 500 kişi kuş cennetini ziyaret etmektedir" ifadelerini kullandı.
         Göl, geçmişte 187 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapması, dünyada nesli tükenmekte olan 27 kuş türünü bünyesinde barındırması ve endemik bitkileriyle biliniyor.
 
 
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Necati MACAR

00:13 11 Şubat 2019

Değerli Hocam Seyfe'den halen ilçelere su veriliyor. Eskidoğanlı köyünde halen sulama yapılıyor.DSİ göl çevresinde binlerce kanal almış bu çöl köylerinde halen yeraltı suları çekilmekte sizin çabalarınız bunlar karşısında çok yetersiz kalır.
1000
Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Ekim%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı