Seyfe Gölü'ne büyük ilgi!

                Kırşehir'in Mucur ilçesinde bulunan ve Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin sıkı bir şekilde takipçisi olduğu Seyfe Gölü, Kurban Bayramı'nda da ziyaretçi akınına uğradı.

                Türkiye'nin Ramsar Sözleşmesi ile korunan ender sulak alanlarından Seyfe Gölü Kuş Cenneti'ni ziyarete gelemeyen doğaseverlere gölde oluşan görsel şölen, sosyal medya hesaplarından yansıtılıyor.  Binlerce flamingo, ördek, angut, turna, kız kuşu, martı, tarla kuşları, irili ufaklı birçok göçmen ve yerel kuş türü, 10 bin 700 dekarlık gölün su bulunan bölümlerinde görsel şölen oluşturuyor. Gün batımında oluşan güzellik de bu şölene eşlik ediyor. Kurban Bayramı'nda çevre illerden Kırşehir'e gelen vatandaşlar Seyfe Gölü'nün muhteşem gün doğumu ve gün batımını cep telefonları ile ölümsüzleştirirken, SEYGED Başkanı Ömer Çetiner, Seyfe Gölü'ne ait muhteşem görüntüleri sosyal medya sayfası aracılığıyla doğaseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Seyfe Gölü'ne ait video ve resimlerle binlerce beğeni toplayan paylaşımlar gerek yurt içinden gerekse yurt dışından takdir toplamaya devam ediyor. Çetiner açıklamasında; "Bu güzellikleri karantina uygulamaları nedeniyle şehrinden çıkmak istemeyen doğaseverler için sosyal medya hesaplarımdan yayınlıyorum. Gölümüz gün doğumunda kıpkızıl bir görünümle, gün batımında oluşan o güzel yakamoz ile ve gün içinde kuşların hareketleriyle güzellikler oluşturuyor. Buraya gelerek hem ruhumu dinlendiriyorum hem de gelemeyen doğaseverler için çekim yaparak onlara ulaştırıyorum."

                Yaz aylarında gölün buharlaşma etkisi ve yüzeysel su girişi olmaması nedeniyle tamamen kuruduğunu vurgulayan Çetiner, bahar aylarında oluşan bu güzelliklerin de sıcakla birlikte kaybolduğuna işaret etti. Gölün, kuşların Türkiye üzerindeki iki göç yolundan biri üzerinde bulunduğunu aktaran Çetiner, "Onların gölde konaklaması ve beslenmesi için suyumuzun olması gerekiyor. Bilhassa Seyfe, Horla ve Malya pınarlarından yüzeysel su girişinin sağlanması lazım. Çünkü buradan su girişi olduğunda göl içinde oluşan adacıklar, turbalıklar ve sazlıklar kuşların saklanmasına, barınmasına ve yuva yapmasına ortam sağlıyor" dedi.

                Bilindiği gibi Seyfe Gölü, Orta Anadolu’da bulunan birkaç tuzlu gölden biridir. Kırşehir’in kuzeydoğusunda yer alan göl, Mucur’a 16 km. uzaklıktadır. Yöre, sulak ve yer yer sazlık, bataklık alanlardan oluşmaktadır. Gölün doğusunda, kıyıya yakın sazlıklardan oluşmuş pek çok adacık vardır. Bu adacıklar ve göl çevresinde, ötücü kuşlar da dahil olmak üzere toplam 187 kuş türünün varlığı mevcuttur. Göl, su kuşlarının beslenme, üreme ve konaklama alanı olarak sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da önemli sulak alanlarındandır. Seyfe Gölü içindeki en güzel görüntüler Seyfe Köyü yakınlarında bulunan höyükten izlenmektedir.  Ayrıca Seyfe’nin Badıllı mahallesinden de göl kenarına kadar gelip, gölün güzelliğini ve flamingoları seyretmek mümkündür. Ayrıca, yaz ayların da flamingolar gölün bir çok kesiminden de seyredilebilir. Seyfe Gölü bu sınıflandırmanın üzerinde olduğu için bir çok yabancı kuş bilimcilerinin ve çevrecilerin dikkatini çekmektedir. Göl ve çevresi 1990 tarihinde “ Tabiatı Koruma Alanı” ilan edilmiştir. Göl aynı zamanda birinci derece “ Doğal Sit Alanı”dır. Uluslar arası Kuşları Koruma Konseyi ( ICDP), Seyfe Gölü’nde yaşayan 27 tür kuşu koruma listesine almıştır. Nesilleri azalan bu kuşlar, Türkiye’nin de taraf olduğu Bern sözleşmesi ile koruma altına alınmıştır .


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR