Seyyar Esnafın Kış Sıkıntısı Başladı!

Kırşehir'de özellikle ana caddelerde sıklıkla gördüğümüz seyyar esnaf kış ayları ile birlikte sıkıntı yaşamaya başladı.

Kırşehir Haberleri 23 Aralık 2018 12:01
Seyyar Esnafın Kış Sıkıntısı Başladı!
-A +A

         Kırşehir'de özellikle ana caddelerde sıklıkla gördüğümüz seyyar esnaf kış ayları ile birlikte sıkıntı yaşamaya başladı. Sayıları kış mevsimi nedeniyle oldukça azalan esnaflar iş yapamamaktan yakınırken, soğuk havanın etkisi ile de siftah yapmadan evlerine döndüklerini dile getiriyorlar.
         Kırşehir'de  ekmek parası kazanmak için seyyar satıcılık yapan vatandaşlar, yağış ve soğuk hava ile birlikte kaldırımda soba yakarak hem ısınıyor hem de satış yapıyor.
         Kırşehir'i son 1 haftada etkisi altına alan  soğuk ve yağışlı hava en çok seyyar satıcılık yapan vatandaşları etkiliyor. Yapacak başka işleri olmadığından, ailelerini geçindirmek için seyyar satıcılık yapan vatandaşlar, soğuk havadan korunmak için açık havada kurdukları sobayı yakarak ısınmaya çalışıyor. Yaz aylarında sorun yaşamayan seyyar satıcılar, kışın çarşı merkezinde kurdukları seyyar tezgahlarında satış yapmak zorunda kalıyor.
         Kırşehir'de dışarıda  ekmek parasını kazanmak için soğuk havada akşama kadar bekleyen biri de seyyar balıkçılar dükkan kiralarının yüksek olmasından dolayı seyyar satıcılık yapmak zorunda kaldığını, soğuktan korunmak için de arkadaşlarıyla birlikte satın aldıkları sobayı yaktıklarını belirterek, "Burada arkadaşlarımızdan sebze sepetleri, karton kutuları ve ağaç getirip yakıyoruz. Balıkçı olduğumuz için genelde işlerimiz kış aylarında açılıyor. Havalar çok soğudu. Biz de arkadaşlarla aramızda para toplayarak soba aldık. Çarşı esnafından topladığımız kartonları ve çevreden bulduğumuz yakacakları kullanıyoruz. Dükkan kiraları yüksek olduğu için biz de mecbur burada satış yapmak zorunda kalıyoruz” ifadelerini kullandı.                                                                                                                                             Tezgâhta tütün satışı yapan Ramazan Çelik ise satışlarının geçmiş yıllara oranla oldukça düşük olduğunu ve para kazanmakta güçlük çektiklerini kaydederek, tütüne rağbetin olmayışından yakındı. Satışlarının geçmiş yıllara oranla oldukça düştüğünü kaydeden Çelik, “Bir günde 400 TL satış yaptığımı hatırlıyorum. Ama son zamanlarda artık satış bile yapamadan tezgâhımızı kapatıyoruz. 5 nüfuslu aileme bakıyorum, günde elde ettiğim kar sadece 30-40 TL. Kırşehir'de iş yok ki çalışalım. Bu durumda bu soğuk havada çaresizce çalışıyorum ve çalışmak zorundayım.
         Sebze ve meyve sattığını söyleyen Sedat Akyol ise, şiddetli soğuklar sebebiyle tezgah açamadığını belirterek, “Kış mevsiminde tezgah açmam imkansız. Çünkü hava yağışlı ve soğuk. Bu sebeple kış mevsimi benim için sadece zarar” diye konuştu.
         Öte yandan Kırşehir'de yıllardır milli piyango bileti satan seyyar satıcılar soğuk ve yağışlı havada biletlerini  satmaya devam ediyorlar.
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı