Sezonun İlk Hasadı Yapıldı

Kırşehir'de sezonun ilk hasadı önceki gün Irmak Bucağı köylerindeki tarlalara biçerdöverlerin girmesiyle yapıldı.

Kırşehir Haberleri 9 Haziran 2018 20:15
Sezonun İlk Hasadı Yapıldı
-A +A

         Kırşehir'de sezonun ilk  hasadı önceki gün Irmak Bucağı köylerindeki tarlalara biçerdöverlerin girmesiyle  yapıldı.
         Sezonun ilk hasadında bizzat tarlada çiftçinin yanında  olan Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık  İl  Müdürü Kenan Şahin ve müdürlük personelleri  hem ürün verimini,  hem de biçerdöverleri kontrol ettiler. Yılın ilk arpa hasadında  arazide  bulunarak bir açıklama yapan Kenan Şahin, açıklamasında şunları kaydetti: “2018'de  tarımda hububatta ciddi manada bir etkileşim oldu. İlimizde güz yağmurlarımız mükemmel oldu. Ekinlerimiz çok güzel çıktı. Bu bölge her sezon 10-15 gün erken hasada başlardı.  Ancak özellikle şuanda arpa hasadının yapıldığı ırmak bucağında havaların sıcaklığının fazla olması ve yağışın 15 gün geç gelmesin den kaynaklı   mikro klima iklimi haiz olduğu için, bu sezon 20  gün önceden başlamış oldu. Şu anda  ekiplerimizle birlikte  biçerdöverler’ in kontrollerini yaptık ve biçerdöver de herhangi bir sıkıntı görülmedi.  Bilindiği gibi ilk hasatlarda verim biraz düşük olur. Şuanda arpada dekara  210 kilo arpa, çiftçinin tabiri ile 7-8 kile ürün alınıyor. İnşallah bu artarak gidecek. Yalnız 2018 yılında yaşadığımız iklim değişikliğinden kaynaklı bitkilerde ciddi manada pas hastalığı  ve kök çürüklüğü yaşanabiliyor.  Bununla ilgili çiftçilerimiz gerek tohum ekim sezonunda, gerek diğer sezonlarda  İl ve İlçe Müdürlüklerimizle görüşerek  daha az zararla bunu nasıl atlatırız, bunu nasıl telafi ederiz çalışması yapmalılar.
         Şuanda Ziraat Mühendislerimiz ve Ziraat Teknikerlerimizle sahadayız. Hangi çeşit ve hangi hastalıklar var.  Hangi yörede hangi hastalıklar var.  Bunlara bakarak çalışmalar yapıyoruz.  Ben buradan özellikle nohutla ilgili çiftçilerimizi uyarıyoruz. Bu sene ilimiz, Türkiye’de  nohut üreten  iller içerisinde çok  önemli bir yer aldı. İlimizde bu sene  500 bin dekara yakın nohut var. Nohut ekiminde ilimizde ciddi manada bir rekolte artışı var. İnşallah çiftçimizin yüzü  bu verimli ürünlerle gülecektir. Ayrıca Vatandaşlarımız tarlalarında ekili ürünlerini mutlaka  kontrol etsinler. Gördükleri her sıkıntıda mutlaka il ve ilçe müdürlüklerimize baş vursunlar. Bizlerde her daim yanlarında olarak sorunlarının çözümü için elimizden geleni yapmaya hazırız.  İlimizde başlayan hasatla birlikte tarım ve tarıma dayalı sektörlerde hareketlenme yaşanacaktır ve bu durum  bölgemiz ekonomisine olumlu yansıyacaktır. Bu vesile ilimizde ilk  hasadının yapıldığı bu günlerde, yeni hasat sezonunun üreticilerimize hayırlı, bereketli ve bol kazançlı olmasını temenni  ediyorum."
         Kırşehir'de Irmak Bucağı diye nitelendirilen köylerinde  başlanan hasatları kontrol eden  Müdürlüğümüz  teknik  personelleri, biçerdöver operatörlerine mutlaka yangın söndürücü ve ilkyardım çantası bulundurmalarını, kısa zamanda fazla alan biçmek için hız yapmamalarını, dane kayıplarına neden olmayacak şekilde biçim yapmaları konusunda uyarılarda bulundular. Ayrıca anız yakmanın yasak olduğunu ve zararları konusunda ise çiftçilere bilgiler verildi.
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/25%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı