Sıcak Hava Arıcıları Olumsuz Etkiledi

Kırşehir'de bir süredir etkili olan sıcak hava nedeniyle çiçeklerin kuruması bal üreticilerini mağdur etti.

İlçeler 13 Temmuz 2018 19:09
Sıcak Hava Arıcıları Olumsuz Etkiledi
-A +A


         Kırşehir'in Mucur ilçesine bağlı Budak Köyü'nde ürettiği doğal ve kaliteli bal üretimi ile tanınan Cemil Kızıltepe, Çınar Kırşehir Haber Merkezi'ne yaptığı açıklamada, etkili olan sıcak hava nedeniyle doğal yaşamda sıkıntıların meydana geldiğini ve bunun da arıları olumsuz etkilediğini bildirdi.
         Arıların etkili olan sıcaklar nedeniyle üretimi azalttığını ifade eden Cemil Kızıltepe, "Kırşehir çevresindeki yüksek dağların etkisi ile deniz etkilerine kapalı olan bölgede iklim karasallaştığından ılıman karasal (step) iklimi sayesinde çevre illerde de hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıkması, çiçeklerin kurumasına ve arıların yeterince bal yapamamasına neden oldu" şeklinde konuştu.
         Kırşehir'in Mucur ilçesinden bütün illere ve farklı ülkelere gönderdiği doğal ve kaliteli bal ile ismini duyuran Cemil Kızıltepe, yaptığı açıklamada, bir süredir Türkiye genelince kavurucu sıcakların etkili olduğunu belirterek, sıcaklık dolayısıyla oluşan kuraklığın en çok arıcılık sektörünü etkilediğini söyledi. Sıcaklığın etkisiyle çiçeklerin kuruduğunu anlatan Mucur'a bağlı Budak Köyü'nden Cemil Kızıltepe, "Arılar balı çiçeğin nektarından alır, sıcaklık dolayısıyla o öz nektar suyu kurudu. Diğer hayvanlar kuru otlarla da idare edebilir ancak arılar öyle değil. Arılar çiçeklerin içindeki öz suyu getirip kovana boşaltıyor ve kovan içerisinde onu olgunlaştırarak bal kıvamına getirir. Dolayısıyla sıcak havalardan ilk etkilenen arı oluyor" dedi.
         Kızıltepe, yörede kışın yaşanan soğuk havanın yazın da sıcak havanın arı üreticilerini zor durumda bıraktığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bölgede, mayıs ayının sonundan itibaren güney yönden sıcak rüzgarlar etkili oldu. Bu rüzgarlar bitkilerin içerisinde barındırdığı öz suyu kuruttu ve bir süre sonra da bitkiler kurumaya başladı, haliyle bu durumdan da arılar çok etkilendi. Bal hasadı olacağı dönemde arıcılar çok kötü bir sezon geçirdi. Kış çok sert geçtiği için bu yıl kışın da yüzde 70'lere varan bir arı kaybı vardı. Bunun üstüne bir de kuraklık gelince arıcı tamamen perişan oldu, arıcılık sektörü şu anda çok kötü durumda."
 YAĞMURU DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ!
         Kırşehir merkez ve ilçelerinde etkili olan sıcak hava nedeniyle arıların bal yapımının geçen yıla göre düştüğünü vurgulayan Kızıltepe, "Arı bal yapması için çiçeklere günde en az 5 sefer yapması lazım ama şimdi 2 ya da 3 sefer yapıyor. Bal rekoltesi geçen seneye göre şu anda çok düşük. Arıcı arkadaşlarla istişare yapıyoruz, hepsi yağmur bekliyor. İnşallah kısa sürede yağmur bereket getirir" diye konuştu.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20%C5%9Eubat%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı