Sıradışı cami, görenleri hayrete düşürüyor

Kırşehir'de Yenice Mahallesi’nde 1910’lu yıllarda kerpiçten küçük bir mescit şeklinde yapılan ve zamanla ihtiyacı karşılamayınca yıkılıp yeniden inşa edilen Hamidiye Camisi, içine yapılan resimlerle sıradışı bir görüntü sergiliyor.

Kırşehir Haberleri 16 Mayıs 2019 19:15
Sıradışı cami, görenleri hayrete düşürüyor
-A +A

         Kırşehir'de Yenice Mahallesi’nde 1910’lu yıllarda kerpiçten küçük bir mescit şeklinde yapılan ve zamanla ihtiyacı karşılamayınca yıkılıp yeniden inşa edilen Hamidiye Camisi, içine yapılan resimlerle sıradışı bir görüntü sergiliyor. Azerbaycanlı bir mimar tarafından iç resimleri yapılan ve bu yıl açılan camiye ibadet etmek için kentin farklı yerlerinden kişiler geliyor. Camide, Bakara Suresi’nin 22. ayetindeki ifadelere uygun olarak giriş bölümüne asma ağaçları, pencere aralarına kavak ağaçları, mihraba şelale, tavanına gökyüzü ve bulutlar resmedilen ve zeminine çimeni andıran yeşil renkli halı serilen camiye gelenler hayran kalıyor. Caminin dış duvarlarında büyük harflerle Arapça “Allah” ifadesi yer alıyor.
         Ramazan Ayı'ndan vakit namazlarının yanı sıra teravih namazlarında da büyük ilgi gören cami şehir dışından onlarca misafirini de gün içerisinde konuk ediyor.
         Kırşehir'de, Bakara Suresi'ndeki bir ayetten esinlenilerek iç dizaynı yapılan cami, çimleri andıran halı döşemesi, tavanındaki gökyüzü ve duvarlarındaki ağaç resimleriyle dikkati çekerken Kırşehir ve ilçelerinden olduğu kadar il dışından gelen vatandaşlar da camiyi ziyaret ederek mimarisini inceliyorlar.
         Yenice Mahallesi'nde 1910'lu yıllarda kerpiçten küçük bir mescit şeklinde yapılan ve zamanla ihtiyacı karşılamayınca yıkılıp yeniden inşa edilen Hamidiye Camisi, içine yapılan resimlerle cemaatini adeta cennet bahçesinde yaşatıyor.
         Azerbaycanlı bir mimar tarafından iç resimleri yapılan ve bu yıl açılan camiye ibadet etmek için kentin farklı yerlerinden kişiler geliyor. Camide, Bakara Suresi'nin 22. ayetindeki ifadelere uygun olarak giriş bölümüne asma ağaçları, pencere aralarına kavak ağaçları, mihraba şelale, tavanına gökyüzü ve bulutlar resmedilen ve zeminine çimeni andıran yeşil renkli halı serilen camiye gelenler hayran kalıyor. Caminin dış duvarlarında büyük harflerle Arapça "Allah" ifadesi yer alıyor.
         Bilindiği gibi 1910'lu yıllarda 115 metrekare bir mescit şeklinde yapılan caminin ihtiyaca cevap vermemesi üzerine 2015-2017 yıllarında yenileme işlemi yapılarak iç mekanı genişletildi.  Hamidiye Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı İsmet Yapıcı'nın hayırseverlerin katkısıyla yeniden ibadete açılan cami için hazırlanan özel dizayn Ankara, Kayseri, Elazığ, İstanbul ve birçok şehirden Kırşehir'e gelen vatandaşların da dikkatini çekiyor.  Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan ve İstanbul'dan Kırşehir'e akraba ziyaretine geldiğini ifade eden Necip Bayındır, "Tanıdıklarımızın heyecanla anlattıkları bu camiiyi gelip görmek istedik. Gerçekten mirarisi ve hikayesi ile bizleri duygulandırdı. Caminin tekrar dizayn edilmesi ve cennet bahçeci gibi ibadete açılması bizleri ayrı bir şekilde duygulandırdı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.  Camimizin dıştan görünüşü bir ayrı, içeri girdiğinde de bambaşka bir hal veriyor insana. Huzur veriyor. Ramazan ayında da ibadetimizi huzur içinde yapıyoruz. Yapanlardan ve bu hale getirenlerden Allah razı olsun."


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı