Sosyal Bilimler'in TÜBİTAK Başarısı!

Kırşehir Sosyal Bilimler Lisesi'nden Bengül Uysal ve İbrahim Koşan'ın araştırması üçüncü oldu

Kırşehir Haberleri 25 Mart 2018 13:01
Sosyal Bilimler'in TÜBİTAK Başarısı!
-A +A

         Kırşehir Sosyal Bilimler Lisesi'nden iki öğrencinin ortaklaşa hazırladığı çalışma, TÜBİTAK Araştırma Proje Yarışması'nda üçüncü oldu.
         Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinden Bengül Uysal ve İbrahim Koşan'ın hazırladığı projede, Coğrafya Öğretmeni Hacı Hikmet Ergin, danışman olarak görev yaptı.  Kırşehir'in vizyon projelerinden olan Kentpark  Projesi'nin ele alındığı araştırma, Kayseri TÜBİTAK Bölge Kırşehir'i temsil etti ve proje yarışmada üçüncü oldu.
         Sosyal Bilimler Lisesi'nden Bengül Uysal ve İbrahim Koşan'ın derece alan araştırması şöyle: "Kırşehir Belediyesi tarafından 2012 yılında yapımına başlanan ve 2014 yılında tamamlanan Kent Park, İkizarası adıyla bilinen mevkide, 120 bin metrekare alanı kapsayan, hem sosyal, sportif ve kültürel faaliyetler yapılabilecek mekan oluşturmayı hem de Kılıçözü Deresi’nin ıslahını amaçlayan bir projedir. Projenin hayata geçmesiyle beraber Kent Park'ın, özellikle yakın çevresi başta olmak üzere Kırşehir’de birçok değişime yol açtığı gözlenmiştir. Proje çalışmamızda Kent Park'ın; yakın çevresindeki mekânsal değişimler, ekonomik etkileri ve şehir halkının sosyal yaşamına nasıl bir katkı sağladığı araştırılmıştır. Araştırmamızda öncelikle Kent Park’ın, üç alandaki mekânsal, ekonomik, sosyal yaşamı etkilerini ortaya koyabileceğimiz veriler toplanmıştır. Bu amaçla Kırşehir Belediyesi'nden araştırma kapsamına giren sayısal veriler alınmış, özellikle mekânsal etkinin ortaya konulabilmesi için araştırma sahasının önceki ve sonraki haline ait görsel dokümanlar incelenmiştir. Ekonomik ve sosyal yaşam üzerindeki etkileri için saha çalışması, mülakatlar ve anket çalışmaları yapılmıştır. Tüm verilerin analizi yapıldıktan sonra Kent Park’ın Kırşehir’deki etkileri genel hatlarıyla şu şekilde değerlendirilmiştir:
         Mekansal Etki: İkizarası Mevki, projenin tamamlanmasından sonra yeni bir çehreye bürünmüş, çevre düzenlemeleri ve yeşil alanlarıyla modern bir görünüme sahip olmuştur. Özellikle Kent Park’ın batısında şehirleşme hız kazanmış, müstakil evlerin yerine apartmanlar yapılmıştır.
         Ekonomik Etki: Kent Park’ın özellikle batısında arsa, daire, dükkan ve kira fiyatları artmış, inşaat ve emlak sektöründe hareketlilik ve canlanma yaşanmıştır. Kent Park’ın içerisinde ve yakın çevresinde yeni iş yerleri açılmış, istihdama katkı sağlanmıştır.
         Sosyal Yaşama Katkıları: Kent Park, sportif, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapıldığı ve halkın dinlenebileceği bir mekan haline gelmiştir."
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Mart%20Gazetemiz-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı