Sosyal Güvenlik Haftası Kutlanıyor!

Kırşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hacı Mehmet Akdeniz, 14-20 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle basın açıklamasında bulundu.

Kırşehir Haberleri 14 Mayıs 2018 18:05
Sosyal Güvenlik Haftası Kutlanıyor!
-A +A

          Kırşehir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hacı Mehmet Akdeniz, 14-20 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak  Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle basın açıklamasında bulundu.
           İl Müdürü Hacı Mehmet Akdeniz, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: "Sosyal Güvenlik Kurumunu paydaşlarına tanıtmak, sosyal güvenlik reformunu anlatmak, sosyal güvenlik kavramının toplumumuzun tüm bireyleri tarafından bilinmesini sağlamak, vatandaşlarımızı hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilinci oluşmasına katkı sağlamak amacıyla her yıl tüm yurtta 16 Mayıs’ı içine alan hafta 2009 yılından itibaren Sosyal Güvenlik Haftası olarak  kutlanmaya başlandı. Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur, Emekli Sandığı'nın birleşmesinden oluşan Sosyal Güvenlik Kurumu kuruluş tarihi olan 16 Mayıs 2006 tarihinden bugüne kadar reform niteliğinde sayısız hizmet gerçekleştirildi. Bunların tamamını tek tek saymak çok zaman alacağı için bu güne kadar yapılan hizmetleri genel olarak maddeler halinde açıklamak istiyorum:
       Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmetlerinden Memnuniyet Arttı: Bireylerin kamu hizmetlerinden genel memnuniyet düzeylerine bakıldığında, 2017 yılı sonuçlarına göre en yüksek memnuniyet oranı; Asayiş, Ulaştırma, Sağlık ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nda yaşandı.
       Sosyal Güvenlik Hizmeti Vatandaşın Ayağına Götürüldü: Sigortalıların ihtiyaçlarına yerinde hizmet veren, kolay erişilebilir bir sosyal güvenlik amacıyla; yurdun dört bir yanında sosyal güvenlik merkezleri açıldı ve açılmaya da devam edildi.
      E-Devlet Hizmetleri Yaygınlaştırıldı: Sosyal güvenlikte sunulan hizmetleri, teknolojiye taşıyarak, e-devlet portalında en fazla hizmet sunan Kurum olarak dünyada öncü seviyeyi yakaladık. E-Devlet Kapısı’nın amacı, kamu kurumlarının e-Devlet hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına güvenli, tek noktadan ve etkin şekilde sunmaktır. Hali hazırda Kurumumuzun e-Devlet kapısı üzerinde genel sağlık sigortası, emeklilik, sigorta ve diğer hizmetler alanında toplam 105 uygulaması bulunmaktadır.
      Alo-170 Vasıtasıyla Vatandaşlara Hizmet Sunulmaya Devam Edildi: Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170 hattı 7 farklı şehirde (Karaman, Şanlıurfa, Sivas, Kütahya, Ankara, Trabzon, Bayburt) 910 çalışan ile vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Bağımsız firma (GENAR) tarafından 3-14 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılan memnuniyet anketinde, ALO 170 sektör ortalamasının üzerinde (yüzde 82) yüksek vatandaş memnuniyeti sağlandı.
       Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Projesine Yönelik Ziyaretler Gerçekleştirildi: 2017 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın başlatmış olduğu Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Kapsamında gazilerimizden emeklilerimize, tıbbi malzeme kullanan vatandaşlardan işverenlere kadar saha ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. Hedef  2018 yılında da 2017 yılında gerçekleştirilen ilave istihdam sayısını iki katına çıkarmaktır.
          Lise ve Üniversite Mezunlarına İlave 2 Yıl Sağlık Hizmeti Sağlandı: 25 Yaş Altı Gençlerimizin Genel Sağlık Sigortası prim borçları silindi.
        Kısmi Süreli Çalışan Sigortalılarımızın Genel Sağlık Sigortalılık Durumlarına Yönelik Düzenleme yapıldı. Er ve Erbaşların Genel Sağlık Sigortası Kapsamı'na alınması sağlandı.  Sağlık Sigortası Sistemi'nde reform yapılarak tek kademe uygulaması ve prim oranının düşürülmesi sağlandı. Aile bireylerinden sadece bir kişi aylık 60,88 TL (2018) Genel Sağlık Sigortası primi ödeyerek bütün aile bireylerinin sağlık hizmetinden yararlanma imkanı getirildi. Birikmiş Borcu Olan Genel Sağlık Sigortalılarına yönelik kolaylıklar sağlandı. Emekliye promosyon imkânı sağlandı. Tüm Memur Emeklilerinin 30 Yıl Üstü Hizmet Sürelerine İkramiye Ödenmesi sağlandı. Yurtdışı Provizyon Aktivasyon Ve Sağlık Sistemi (YUPASS) kapsamındaki ülke sayısı artırıldı. Kayıt Dışı İstihdam ile mücadelemiz kararlılıkla devam etti. Yapılandırmadan Yararlanan Sigortalılara/Hak Sahiplerine kredi ile emeklilik imkânı sağlandı. Blokeli Veya Hareketsiz Nitelikte Sigortalı/Emekli Aylık veya ödemelerin iadesinde kolaylık sağlandı. Köy ve Mahalle Muhtarlarının primleri devlet tarafından ödenmeye başlandı. 4/B Kapsamındaki (Bağ-Kur) Beş Puanlık İndirim Teşviki getirildi. Esnaf Ahilik Sandığı Kurulmasına Yönelik Düzenleme yapıldı. Prime Esas Kazanç Üst Sınırı yükseltildi. Terör ve Afet Nedenleriyle İşverenlerin Yükümlülüklerin Ertelenmesi sağlandı. İlave 6 Puan Teşvik Uygulaması Kapsamı genişletildi. İşverenlerimize Asgari Ücret Desteği sağlandı. İşverenlerimize Prim Erteleme imkânı sağlandı. Kamuda sürekli işçi kadrosuna alınacak alt işveren işçilerinin başvuru, sınav ve güvenlik işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasını sağladık. Teşviklerden Yararlanmaya Yönelik Yeni Düzenleme yapıldı. Prim teşviklerinden yararlanan işverenlerimizin şartları sağlayıp sağlamadıklarını elektronik ortamda kontrol etmelerini sağladık. Asgari ücret desteği ve kısmi prim ertelemelerini, işverenlerin başvurusuna gerek kalmadan sistem üzerinden otomatik gerçekleştirdik. 7103 sayılı “Vergi Kanunları İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” kapsamında Hükümetimizin eylem planında yer alan “Bir Senden Bir Benden” ve “Yeni Nesil Teşviki” olarak adlandırılan iki ayrı prim teşvikinden elektronik ortamda yararlanılmasına yönelik çalışmalar yaptık. İşverenlerimizin ve Sigortalılarımızın Prim Borçlarına Yönelik Ödeme Kolaylığı (Yapılandırma) getirildi.  Sosyal Güvenlik Kurumu, Ülke nüfusunun yüzde 98'ini sosyal güvenlik şemsiyesi altına alan bir kurumdur. Sosyal Güvenlik, vatandaşlarımız için anayasal bir hak olup devletimiz bu hakkı Sosyal Güvenlik Kurumu kanalıyla vatandaşlarımıza kaliteli, adil, şeffaf, güler yüzlü, hızlı ve yerinde hizmet olarak vermeye devam edecektir."


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı