Sürücüler Dikkat! Gizli Buzlanma Olabilir

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, kar yağışının ardından buzlanmaya bağlı trafik kazalarının olmaması için yaptığı açıklamayla sürücüleri uyardı.

Kırşehir Haberleri 27 Aralık 2018 19:14
Sürücüler Dikkat! Gizli Buzlanma Olabilir
-A +A

         Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, kar yağışının ardından buzlanmaya bağlı trafik kazalarının olmaması için yaptığı açıklamayla sürücüleri uyardı.
         Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, kar yağışının kesilmesiyle birlikte havanın da etkisiyle gece ve sabah saatlerinde eriyen karın soğuk hava nedeniyle buzlandığını bildirdi.
         Kara yollarında bu tip buzlanmalar nedeniyle her yıl binlerce insanın trafik kazalarında hayatını yitirdiğini belirten Tekin: “Yollardaki buzlanmalardan dolayı her yıl görmeye alıştığımız kaza sahnelerini bu yıl yaşamak istemiyoruz. Sürücülerimiz bu günlerde daha dikkatli olmalı. Gerekli önlemleri kış şartları dikkate alınarak mutlaka almalı. Şayet gerekli önlemler alınırsa bu kazaları asgariye indirebiliriz.” dedi. Kış mevsimindeki ağır hava şartları nedeniyle sabah saatlerinde oluşabilecek sis olaylarına da dikkat çeken Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, sis olayının sürücülerin görüş mesafesini kısalttığını, bunun sonucunda da ciddi kazalar meydana geldiğini, bu kazaların önüne geçilebilmesi adına sürücülerin tedbirli olmaları gerektiğini sözlerine ekledi. Kış mevsiminde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı sürücülerin mutlaka araç bakımını yaptırmaları gerekir” diyen Tekin, “Araç sahipleri araçlarını kış şartlarına göre hazırlamaları, zincir, çekme halatı ve ilk yardım çantaları gibi donanımları araçlarında bulundurmaları artık bir sürücü için şarttır. Bu konuda sürücüler mutlaka dikkatli olmalıdır” diye konuştu
DİKKATSİZLİK HER YIL BİLERCE CAN ALIYOR
         Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, şehir içi ve şehirlerarası yollarda bu tip buzlanmalar nedeniyle her yıl binlerce insanın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini hatırlatarak, “Yollardaki buzlanmalardan dolayı her yıl görmeye alıştığımız kaza sahnelerini bu kış yaşamak istemiyoruz. Sürücülerimiz kış mevsiminde daha dikkatli olmalı.
          Gerekli önlemleri kış şartları dikkate alınarak mutlaka almalı. Sürücüler olarak gerekli önlemler alınırsa bu kazaları asgariye indirebiliriz” ifadelerini kullandı.
SABAH OLUŞAN SİS TEHLİKELİ
         Kış mevsimindeki ağır hava şartları nedeniyle sabah saatlerinde oluşabilecek sis olayının da tehlikeli olduğunu vurgulayan Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, “Sis olayının sürücülerin görüş mesafesini kısalttığı, bunun sonucunda da ciddi kazalar meydana geldiği, bu kazaların önüne geçilebilmesi için de sürücüler çok acil olmadığı sürece sabah 7 ile 10 arasında yola çıkmamalılar.
Bu saat aralığında hem soğuk havandan oluşan sis meydana geliyor hem de gizli buzlanma dediğimiz ve kışın ölümlü kazaların en fazla yaşanmasına sebep olan durum meydana geliyor.Sürücülerimiz alacakları küçük tedbirlerle hem kendi hayatlarını hem de başkalarının hayatlarını kurtaracaklar” şeklinde konuştu.
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/17%20Haziran%20Pazartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı