Tabelalar Türkçe olsun!

Kırşehir'de vatandaşlar özellikle teknolojinin hayatımızdan çıkmadığı son yıllarda fast-food, cafe, chanta, cargo, rent a car bistro gibi kelimelerle dikkat çekilmeye çalışılan dükkan ve mağaza isimlerinin Türkçe kelimeler kullanılarak değiştirilmesini istiyorlar.

Kırşehir Haberleri 31 Ekim 2019 11:07
Tabelalar Türkçe olsun!
-A +A

            Kırşehir'de vatandaşlar özellikle teknolojinin hayatımızdan çıkmadığı son yıllarda fast-food, cafe, chanta, cargo, rent a car bistro gibi kelimelerle dikkat çekilmeye çalışılan dükkan ve mağaza isimlerinin Türkçe kelimeler kullanılarak değiştirilmesini istiyorlar. 
Kırşehirli vatandaşlar, ruhsat verilecek işyerlerine Türkçe tabela zorunluluğu getirilmesini istiyorlar.
      Kırşehir’de esnaflar arasında yaygınlaşmaya başlayan İngilizce tabela furyasına Kırşehirli vatandaşlar tepki gösteriyor. Ruhsat verilecek yeni iş yerlerine "Türkçe tabela" şartı getirmesini isteyen vatandaşlar, mevcut isimlerin de değiştirilmesini istediler.
      15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kenetlenen ve adeta demokrasi dersi veren Kırşehirliler, tabelalardaki isimlerin milli bütünlüğü sağlaması açısından Türkçe olmasını istediler. Konu ile ilgili olarak Çınar Kırşehir Haber Merkezi’ne cınar kırşehir bazı açıklamalarda bulunan Kırşehirli vatandaşlar, “Biz aslında yerli firmalara, isimlere daha çok önem verirsek tekrar o bilinci, milli bütünlüğümüzü kazanabiliriz diye düşünüyoruz. Bir çatı altında toplanacağımızı düşünüyoruz. Bunun için yerli esnaf, küçük esnaf marka değil de Türkçe kelimelere özendirilmeli, buna destek çıkılmalı. Tamam, bazı esnaflardan bir destek var ama bu destek daha da artırılmalı. Biz de ihtiyaçlarımızı gidip yabancı firmalardan alıyoruz gibi oluyor ayrıca. Bu doğru değil” sözlerini kaydettiler. 
       Kırşehir’de yabancılaşma ve Batı’ya özentinin gün geçtikçe daha da arttığını belirten vatandaşlar bu konuda esnafları ve dükkân sahiplerini duyarlı olmaya çağırırken, “Herkes aslında yabancı sözcüklü tabela kullandığının farkında. Bilmeden yaptıkları şey değil. Fakat şu anda ülkemizde yaygın olan markalaşma isteği ve kalitenin markada olduğunu düşünen insanlardan dolayı iş yeri cınar sahipleri dikkat çekmek ve kaliteyi arttırmak gibi düşüncelerden cınar dolayı yerli isimlerden çok yabancı isimleri kullanıyorlar. Dikkat çekmek amacıyla, müşteri çekme amacıyla yabancı isimler kullanıyor. Yabancı tabelaları kullanan kişilerin çoğunluğu zaten tabelalarında ne yazdığını bilmiyorlar. Bilen birkaç kişi var. Şu an Kırşehir’de aşırı bir yabancılaşma var. Bizim milli kültürümüzü ve benliğimizi kaybettik” dediler.
             Her fırsatta yerli ve milli ürün duygusundan ve öneminden bahsederken tabelaların özellikle gençliğe hitap ettiğini ve Türkçe kullanılmadığını ifade eden vatandaşlar bu konuda yetkililerin çözüm üretmesi gerektiğini ifade ettiler. 
             Bilindiği gibi bu konuda TESK Başkanı Bendevi Palandöken Kırşehir'de Ahilik Haftası etkinliklerinde Ahiliğin önemine ve Ahi Esnafı'nın dürüstlüğüne vurgu yapmıştı. TESK Başkanı: "Vatandaşlarımızı Türkçe kelimeler kullanmaya özendirmek için tabelalarında bu kelimeleri kullananlara vergi muafiyeti getirilmeli şeklinde konuştu. 
            Belirlenen standartlarla yabancı kelimelere sınırlama getirilmesinin tabela kirliliğini önlemede etkili olacağını vurgulayan Palandöken, şunları kaydetti: "Esnaf ve sanatkarlar arasında tabela vergisi olarak bilinen uygulamaya göre, 50 santimetrekareyi geçen tabelalar için belediyelere reklam vergisi ödeniyor. Birçok iş yerinde yerli ve milli ürünler üretilip kırşehirhaber365 satılmasına rağmen dikkati çekmek amacıyla tabelalarda yabancı kökenli kelimeler kullanılıyor. Eğer tamamen Türkçe karakterli tabelaları kullanan vatandaşlara vergi muafiyeti sağlanırsa vatandaşlarımız yabancı kelimelerden vazgeçer. Vatandaşlarımızı Türkçe kelimeler kullanmaya özendirmek için tabelalarında bu kelimeleri kullananlara vergi muafiyeti getirilmeli. Hem dilimizin yozlaşmaması hem de görüntü kirliliğini önlemek için iş yeri sahiplerine Türkçe tabela kullanmaları yönünde çağrıda bulunuyoruz."

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Anahtar Kelimeler : Tabela, Türkiye, 81 İl, ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/12%20Kas%C4%B1m%20Sal%C4%B1-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı