Tarım arazilerinin toprak haritası çıkarılıyor

“Kırşehir İlindeki Bazı Tarım Arazilerinde Toprak Tahlili Uygulamalarının Benimsenmesi, Yayılması ve Değerlendirilmesi” konulu proje toplantısı yapıldı.

Kırşehir Haberleri 22 Mayıs 2019 19:11
 Tarım arazilerinin toprak  haritası çıkarılıyor
-A +A

          “Kırşehir İlindeki Bazı Tarım Arazilerinde Toprak Tahlili Uygulamalarının Benimsenmesi, Yayılması ve Değerlendirilmesi” konulu proje toplantısı yapıldı.
         Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü “Kırşehir İlindeki Bazı Tarım Arazilerinde Toprak Tahlili Uygulamalarının Benimsenmesi, Yayılması ve Değerlendirilmesi” projesi kapsamında  Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin, İl Müdür Yardımcısı Cengiz Karabulak, Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürü Ersin Öğülmüş, İdari ve Mali İşler Şube Müdürü Yasin Ata Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nde görevli personellerin de katılımı ile toplantı yapıldı. Toplantıda Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerine ve katılımcılarına proje hakkında sunum yapıldı. Proje kapsamında pilot köy olarak Kırşehir Merkez Saraycık Köyü tarım arazilerinin tamamını temsil edecek şekilde alınan toprak numunelerinde, tekstür, toprak reaksiyonu (pH), elektriksel iletkenlik (EC), organik madde, kireç, yarayışlı fosfor, değişebilir potasyum, kalsiyum, magnezyum elementleri, alınabilir demir, bakır, mangan, çinko element miktarlarının tayin edildiği belirtildi. Proje yürütücüsü Araş. Gör. Dr. Ahu Alev Abacı Bayar, bölgenin temel verimlilik özelliklerinin, yetiştiriciliği yapılmakta olan bitkiler için uygun düzeyde bulunduğunu, bunun yanında tritikale gibi alternatif ürünlerinde yetiştirilebileceğini söyledi. Yapılan çalışmada bölge topraklarının genel olarak kumlu tınlı bünyeye sahip olduğu, hafif alkali (pH=7.77) reaksiyon gösterdiği, tuzluluk probleminin olmadığı, orta kireçli özellikte olduğu, organik madde içeriğinin orta seviyede bulunduğu, toprakların makro besin elementlerinden elverişli fosfor miktarının orta seviyede, değişebilir potasyum, kalsiyum, magnezyum miktarlarının yüksek düzeyde olduğu, toprakların mikro besin elementleri bakımından alınabilir demir, çinko ve mangan elementi miktarlarının az seviyede, alınabilir bakır elementinin yeterli düzeyde bulunduğu belirtildi. Bayar: Bitkide verim ve kalite kayıplarının olmaması için eksik olan besin maddelerinin gübreleme programına dahil edilmesi gerektiğini, gübreleme işlemi yapılmadan önce tarım yapılacak toprağın özelliklerinin bilinmesi, eksik ve fazla bitki besin madde oranlarının tespit ettirilmesi ve bu nedenle toprak analizlerinin yaygınlaştırılması gerektiğini vurguladı.
         İl Müdürü Kenan Şahin de çalışmadan memnuniyetlerini dile getirirken, çalışmaların genişletilerek devam ettirilmesini ve her türlü destek olunacağını bildirdiler. Bu proje ile Kırşehir de tarım arazilerinin toprak haritasının çıkarılacağını belirten İl Müdürü Kenan Şahin; “ İl Müdürlüğümüz Yöneticileri, Mühendis ve Teknikerleri ile iş birliği Kırşehir’de tarım arazilerinin  toprak haritasını çıkarmak için bir çalışma başlattık. Bu haritanın çıkarılmasıyla üreticimiz hangi toprağa ne ekeceğini bilerek doğru ürün  ve doğru gübreleme ile üretimde verimini artıracak. Böylelikle doğru arazide doğru ürün yetişerek hem ülke ekonomisine hem de üreticimizin ekonomisine katkı sunacak” dedi.
         Toplantının Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin, İl Müdür Yardımcısı Cengiz Karabulak, Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Altyapı Şube Müdürü Ersin Öğülmüş, İdari ve Mali İşler Şube Müdürü Yasin Ata Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nde görevli personelleri Merkezi Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı gezerek laboratuvar çalışmaları hakkında bilgiler aldı.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bayram Gelmiş Neyime!

Bayram Gelmiş Neyime!

17:01 17 Eylül 2019
Deplasmandan 3 puan

Deplasmandan 3 puan

08:04 16 Eylül 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Eyl%C3%BCl%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı