Tatbikat gerçeğini aratmadı!

İtfaiye Müdürlüğü Ekibi, Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine gelerek, itfaiyecilik ve yangın söndürme alanı öğrencileri ile yangın tatbikat yaptı.

Kırşehir Haberleri 6 Nisan 2018 19:09
Tatbikat gerçeğini aratmadı!
-A +A

         Kırşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Ekibi, Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine gelerek, itfaiyecilik ve yangın söndürme alanı öğrencileri ile yangın tatbikat yaptı.
         Gerçeği aratmayan tatbikatta daha önceden haber verilmeyen  öğrencilerin kontrollü ve hızlı bir şekilde binayı tahliye etmeleri sağlandı. Daha sonra toplanma yerinde okuldaki itfaiyecilik ve yangın söndürme alanı öğrencilerle birlikte bir yangına nasıl müdahale edileceği uygulamalı olarak eğitim yaptırıldı. Uygulamanın öğrencilerin üzerinde olumlu etki yaptığı konunun en üst seviyede anlaşıldığı görüldü. Okul Müdürü Ayhan yolal, "Bizleri kırmayarak okulumuza kadar ekibiyle birlikte teşrif ederek öğrencilere ve personele vermiş olduğu faydalı bilgilerden dolayı başta Kırşehir Belediyesi İtfaiye Müdürü Neşet Aydın'a teşekkür edrim. Geleceğin itfaiyecilerini yetiştiren okulumuz idareci ve öğretmenlerimize de bu faydalı faaliyetten dolayı teşekkür eder başarılarının devamını dileriz" dedi.
         Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yapılan açıklamada ise İtfaiye ve Yangın Güvenliği Bölümü'ne ilişkin detaylı bilgiler aktarıldı. Açıklamada şu bilgiler kaydedildi: "İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümü Tanıtımı: Yangın, sel, deprem gibi doğal afetler ile savaş gibi toplumsal olaylarda ortaya çıkabilecek, can ve mal kaybını en aza indirmek için, etki müdahale yapabilecek, ara elemanları yetiştirir. Programın Amacı: İtfaiyecilik ve yangın güvenliği programının amacı itfaiye teşkilatlarında veya eğitmen olarak veya başka sektörde bina güvenlik görevlisi olarak çalışacak elemanlar yetiştirmektir. Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: İtfaiyecilik ve yangın güvenliği programında matematik, kimya, davranış bilimleri temel strüktür ve yapı bilgisi, araç ve malzeme bilgisi, spor eğitim bilgisi, sivil savunma bilgisi, kurtarma bilgisi, iş hukuku ve yangın bilgisi gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır. Gereken Nitelikler: İtfaiyecilik ve yangın güvenliği programında okumak isteyenlerin 1,65 santimetre daha uzun boylu, bedence güçlü ve sağlıklı, ağır sporlara ilgili ve hevesli, dikkatli sabırlı, cesaretli başkaları ile iyi ilişki kurabilen kimseler olmaları gerekir. Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: İtfaiyecilik ve yangın güvenliği programını bitirenlere İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri” ünvanı verilir. İtfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikeri itfaiye teşkilatında başkan veya müdürlerle itfaiye erleri arasındaki iletişimi ve eşgüdümü sağlar; erleri eğitir, çeşitli kuruluşların güvenlik birimlerinde güvenliği sağlayıcı önlemleri alır.  Çalışma Alanları: İtfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikerleri belediyelere bağlı itfaiye teşkilatlarında, yangın söndürme ve güvenlik araçlarını üreten sanayi dallarında, fabrika, otel okul vb. kuruluşların güvenlik birimlerinde iş bulabilirler. Bu alanın yükseköğrenim düzeyinde eğitimi yeni başladığından mezunların iş bulma sorununun olmadığı söylenebilir."


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Mart%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı