Televizyondan bal almayın!

Kırşehir'in Mucur İlçesi'ne bağlı Budak Köyü'nde arıcılık ile uğraşan ve çevre illerden gelen talepleri karşılamakta zorluk yaşayan Cemil Kızıltepe, Çınar Kırşehir Haber Merkezi'ne yaptığı açıklamada bazı televizyon kanallarında satışa sunulan 8 kavanoz balın 100 liraya satıldığı ürünlere ilişkin uyarılarda bulundu.

Kırşehir Haberleri 7 Kasım 2018 08:12
Televizyondan bal almayın!
-A +A

                Kırşehir'in Mucur İlçesi'ne bağlı Budak Köyü'nde arıcılık ile uğraşan ve çevre illerden gelen talepleri karşılamakta zorluk yaşayan Cemil Kızıltepe, Çınar Kırşehir Haber Merkezi'ne yaptığı açıklamada bazı televizyon kanallarında satışa sunulan 8 kavanoz balın 100 liraya satıldığı ürünlere ilişkin uyarılarda bulundu. 
Bin bir emek ve zahmetle üretimi gerçekleştirilen balın, bu kadar komik bir rakamla satılmasının ve vatandaşların da buna rağbet göstermesinin sağlık açısından tehlikeli olduğunu ifade eden Budak Köyü sakinlerinden Arıcı Cemil Kızıltepe, televizyonlardan satılan balların birçoğunun denetimsiz olduğunu belirterek, “8 kavanoz bal 100 TL olmaz. Vatandaşlarımızın içinde ne olduğu belli olmayan denetimsiz balları tüketmemelerini öneriyoruz” dedi. 
                 Bal alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususun güvenilir yerlerden alınması gerektiğini belirten Budağın Balı üreticilerinden Cemil Kızıltepe, televizyon üzerinden çeşitli satış politikaları üzerinden bu tür ürünlerin sağlıksız olduğunu söyledi. Kızıltepe, “Balın 8-10 kavanozunu 100 TL’ye satmak olmayacak bir şey. Bal çeşmeden akan bir ürün değil, bal yapımın bir emeği, zahmeti var neticede bal üretimi yorucu bir iş bunun da bir maliyeti olması gerekiyor. Normalde 850 gram bir balın tüketim fiyatı 80 TL ile 90 TL olmasın gerekiyor. Fakat televizyonlarda satılan bu balların maliyetlerine baktığımızda gördüğümüz rakamlar çok komik duruyor” diye konuştu.
REKLAMLARLA KANDIRIYORLAR
                 Dolandırıcıların televizyon reklamları üzerinden yapılan bal satışlarında vatandaşları reklamlarla kandırıp heveslendirdiğini söylen Kızıltepe, “Bu tür reklamlarda bal fiyatlarının düşük olmasıyla birlikte yaptıkları kampanyalarla balın yanında çeşitli hediyelerde gönderileceği söyleniyor. Fakat gelen ürünler televizyondakiyle alakasız oluyor. Gönderilen ürünler hakkında satıcı firmaya yapılan şikayette ise tüketiciler hiçbir muhatap bulamıyor. Bu tür dolandırıcılara vatandaşımızın inanmaması gerekiyor” diye konuştu.
GÜVENİLİR YERLERDEN ALINMALI
                 Kaliteli balın sadece güvenilir yerlerden alınabileceğini dile getiren Kızıltepe televizyonlarda satılan balların birçoğunun sağlıksız olduğunu kaydetti. Kızıltepe, “Vatandaşlarımız bu ürünleri alarak hem sağlıklarını hem de paralarını riske atmış oluyor. Glikoz ve mısır şurubu karıştırılıp bal üretimi yapılabiliyor. Belli denetimlerden geçmeyen ve bakanlık onayı olmayan ürünler resmen vatandaşların sağlığını da tehlikeye atıyor.  Bu şekilde üretilerek kullanılarak üretilen ballar riskli. Fiyatının düşük olmasına aldanmamak gerekiyor” ifadelerini kullandı. 
                Kırşehir'de ve çevre illerde olduğu gibi yurt dışından da gelen talepleri değerlendirdiklerini ifade eden Cemil Kızıltepe, “Biz yıllardır Mucur'da ve Kırşehir'de bu sektörün öncülüğünü yapıyoruz. Ballarımızın tümü laboratuar testlerinden geçerek satışa sunuluyor. Yoğun talepleri karşılamakta bazen zorlanıyoruz. Ancak, doğal bir şekilde üretim yaptığımız ve gerekli testlerin ve onayların ardından satışı gerçekleştirdiğimiz ballar konusunda vicdanımız çok rahat" dedi. 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı