SICAK HABER

Temel Afet Bilinci Eğitimi ve Deprem Tahliye Tatbikatı gerçekleştirildi!

Kırşehir Acil ve Afet Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından okullarda deprem tatbikatları gerçekleştiriliyor.

Kırşehir Haberleri 23 Ekim 2018 19:10
Temel Afet Bilinci Eğitimi ve Deprem Tahliye Tatbikatı gerçekleştirildi!
-A +A

              Kırşehir Acil ve Afet Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından okullarda deprem tatbikatları gerçekleştiriliyor. İl AFAD Müdürlüğünce Bil Okullarında Temel Afet Bilinci Eğitimi ve Deprem Tahliye Tatbikatı gerçekleştirildi.
              İl AFAD Müdürlüğünce Kırşehir ve ilçelerinde devam eden Temel Afet Bilinci Eğitimleri kapsamında Bil Okullarında gerçekleştirilen programda; afet öncesi alınması gereken tedbirlere dikkat çekilerek, afetten sonraki ilk 72 saatin önemi vurgulanarak, öğrencilere afet öncesi, afet esnası ve afet sonrasında neler yapılması gerektiği, afetlerde doğru davranış şekilleri, konularında bilgi verildi.
              Temel Afet Bilinci Eğitiminin ardından gerçekleştirilen Deprem ve Tahliye Tatbikatında, öğrenciler, deprem anında neler yapması gerektiğini görme imkânı bulurken, bir deprem anında yapılması gerekenler ’de, tahliye tatbikatı ile canlandırıldı. Bil Okulları Öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen temel afet bilinci eğitiminde, Deprem Afetleri ile ilgili resimlerin olduğu AFAD Resim Sergisinin yanı sıra, Yeni Nesil Arama Kurtarma Aracının tanıtımı yapılarak, İl AFAD Müdürlüğü tarafından açılan stantlarda, öğrencilere afet öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgilendirici broşürleri dağıtıldı. Eğitimlerde dünyanın birçok yerinde gerçekleşen depremler, önlem alınmadığı zaman daha çok can ve mal kayıplarının oluşmasına neden olduğu ifade edilerek "Hazırlıklara başlamak için öncelikle acil durum kiti ve aile afet planı hazırlamalısınız. Rafları duvara emniyetli şekilde sabitleyin. Ağır ve büyük eşyaları alt raflara yerleştirin. Kavanozları ve şişeleri kilidi/mandalı olan kapalı dolaplarda muhafaza edin. Tablo ve ayna gibi eşyaları yataktan, kanepeden veya insanların oturduğu herhangi bir yerden uzaktaki duvara emniyetli şekilde sabitleyin. Tavandaki ağır objeleri ve aydınlatma araçlarının bağlantılarını sağlamlaştırın. Deprem anında bina içindeysen kesinlikle panik yapma. Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere gibi eşyalardan uzak dur. Koruma sağlayabilecek bir eşya yanına çömelerek veya uzanarak hayat üçgeni oluştur. Başını iki elinin arasına alarak veya koruyucu bir malzeme ile koru. Sarsıntı geçene dek bekle. Güvenli bir yer bulup, diz üstü çök, başını ve enseni koruyacak şekilde kapan, düşmemek için sabit bir yere tutun. Sarsıntı durana kadar olduğun yerde kal. Cam, pencere, dışarıya bakan duvar ve kapılardan, aydınlatma tesisatı veya armatürü gibi üzerine düşecek her tür eşyadan uzak dur. Sarsıntı başladığında yataktaysan orada kal. Üzerine düşecek ağır bir eşya yoksa bir yastıkla başını koru; varsa en yakındaki güvenli alana geç. Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşma. Sarsıntı bitene kadar içeride kal. Ancak sarsıntı bitince dışarı çıkmak güvenlidir. Araştırmalar, çoğu yaralanmanın bina içinde hareket ederken veya dışarı çıkmaya çalışırken oluştuğunu gösteriyor. Balkona çıkma. Balkonlardan ya da pencerelerden atlama. Asansör kullanma. Acil durumlar ve yangınları bildirmek dışında telefonları kullanma. Elektriklerin kesilebileceğinin; yangın alarmlarının çalışabileceğinin ve yangın söndürme sistemlerinin devreye girebileceğinin farkında ol. Tekerlekli sandalyede iseniz tekerlekleri kilitleyerek başını ve boynunu korumaya al. Sarsıntı geçtikten sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapat; soba ve ısıtıcıları söndür. Diğer güvenlik önlemlerini al; daha önceden hazırlanmış acil durum çantası ile gerekli olan eşya ve malzemeyi yanına alarak binayı daha önce tespit ettiğin yoldan derhal terk edip toplanma bölgesine git " şeklinde de bilgiler aktarıldı. 
 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20Nisan%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı