Temel Lise Devri Yarın Kapanıyor

Milli Eğitim Bakanlığı Kırşehir Valililiği ile birlikte 81 il valiliğine önemli bir yazı gönderdi.

Kırşehir Haberleri 13 Haziran 2019 09:46
Temel Lise Devri Yarın Kapanıyor
-A +A

         Milli Eğitim Bakanlığı Kırşehir Valililiği ile birlikte 81 il valiliğine önemli bir yazı gönderdi. Dershanelerin kapatılmasının ardından geçici düzenlemeyle faaliyetlerini sürdüren Temel Liseler, eğitim öğretim yılının sona ereceği yarın kapatılıyor. 890 temel lisede 160 bin 650 öğrenci, başka özel okullara gidebileceği gibi, puanları yeterli olanlar da merkezi sınavla öğrenci alan okullara gidebilecek.
         Dershanelerin kapatılmasının ardından Özel Eğitim Kurumları Kanunu'nda yapılan geçici düzenlemeyle açılan Temel Liseler, 2018- 2019 Eğitim Öğretim yılının son bulacağı yarın kapanıyor. MEB'in hangi şartlarla kapanıp, hangi kurumlara dönüşecekleri konusunda taahhütte bulunduğu Temel Liseler artık öğrenci kaydı alamayacak, eğitime devam edemeyecek.
EK SÜRE TANINMAYACAK
         Milli Eğitim Bakanlığı, Kırşehir ile birlikte 81 il valiliklerine resmi yazı gönderdi. Temel liselerin kapanmasıyla öğrenciler, özel okullara geçiş yapabileceği gibi puanları yeterli olan öğrenciler merkezi sınavla öğrenci alan sınavlı okullara gidebilecek. Puanları yetmeyenler ise bulundukları mahallelerdeki devlet okullarına yerleştirilecek. MEB yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 4 yıllık kanuni süresi dolanlarla birlikte, dönüşümünü taahhüt etmiş, yeni binasını tutmuş ama inşaatta birtakım eksiklikleri olan yani çeşitli sebeplerle dönüşememiş kurumlara artık ek süre verilmeyecek.
160 BİN 650 ÖĞRENCİ
         Dönüşme sürecine girmiş ama dönüşememiş liselerle birlikte tüm temel liseler kapatılacak. Temel liselerin kapanmasıyla 890 temel lisede 160 bin 650 öğrencinin durumunun ne olacağı sorusunun yanıtı belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre temel liseler kapanınca öğrenciler, başka özel okullara gidebileceği gibi, puanları yeterli olan öğrenciler merkezi sınavla öğrenci alan sınavlı okullara gidebilecekler. Puanları yetmeyeler ise bulunduğu mahalledeki devlet okullarına yerleştirilecek. Yetkililer, bunun için gerekli tedbirlerin alındığını belirtti.
AÇIĞA ÇIKACAK ÖĞRETMENLERE ÖZEL FORMÜL
         Kapanacak liselerde açığa çıkacak öğretmenlerin de değerlendirilmesi için iki formül söz konusu. Bu öğretmenler destekleme ve yetiştirme kurslarına dışarıdan öğretmen görevlendirmesi ile değerlendirilebilecek. Kapanan temel liseler veya özel öğretim kurslarındaki öğretmenler, müracaat etmeleri halinde bulundukları ilde hem okullardaki hem de halk eğitim merkezlerince mezunlar için sürdürülen destekleme ve yetiştirme kurslarında görevlendirilebilecek.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

17:00 22 Ağustos 2019
2. Lige 3 Puanla Başladık!

2. Lige 3 Puanla Başladık!

14:44 2 Eylül 2019
Kara Rapor yayınlandı!

Kara Rapor yayınlandı!

17:01 20 Ağustos 2019
Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

17:00 22 Ağustos 2019
Bayram Gelmiş Neyime!

Bayram Gelmiş Neyime!

17:01 17 Eylül 2019
Deplasmandan 3 puan

Deplasmandan 3 puan

08:04 16 Eylül 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Eyl%C3%BCl%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı