Teşrik tekbirlerini unutmayın!

Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Yaman kurban kesecek vatandaşları uyardı...

Kırşehir Haberleri 8 Ağustos 2019 15:55
Teşrik tekbirlerini unutmayın!
-A +A

      Kırşehir’de yaklaşan Kurban Bayramı öncesi Kırşehir Müftülüğü tarafından vatandaşlara bazı uyarılarda bulunuldu. Teşrik tekbirleri ve bayram namazına ilişkin bilgiler aktarılan açıklamada, teşrik tekbirlerinin Arefe günü sabah namazından itibaren yapılacağı belirtildi. 
       Kurban Bayramı günlerinde farz namazlardan sonra getirilen teşrik tekbirleri, Arefe günü sabah namazından itibaren yapılabilecek. 10 Ağustos Cumartesi günü, yani Arefe günü sabah namazından itibaren başlayarak bayramın dördüncü günü olan 14 Ağustos Çarşamba günü ikindi namazı sonunda sona erecek teşrik tekbirlerini  unutmamaları konusunda müftülük tarafından açıklama yapıldı. 
      Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Yaman konu ile ilgili şunları kaydetti: “Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar teşrik tekbirlerini yerine getirmek vaciptir. “Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber Velillâhil’hamd” denilerek yerine getirilen teşrik tekbirleri ister cemaat, istenirse de yalnız yapılabilir. Kurban Bayramı ile ilgili önemli görevlerimizden birisi de teşrik tekbirleridir. Bu hemen herkesin bildiği bir tekbirdir zaten. Gerek tek, gerekse cemaatle kılınsın müminler bir defa olmak üzere şöyle diyoruz; ‘Allâhu Ekber, Allâhu Ekber, Lâ İlahe İllallâhu Vallâhu Ekber. Allâhu Ekber VelillâhiI’hamd.’ Bu vaciptir, kadın, erkek, yolcu olsun olmasın tüm Müslümanlar namaz kıldığında farz namazlarımızın arkasından bir defa bu tekbiri söylemek vaciptir. O anda söylemeyip unutursa sonra uygun zamanda hatırına geldiği zaman içinden, kendi duyacak sesle söylemesi gerekiyor. Bunun önemle bilinmesi gerekiyor.
      Kırşehir’de Bayram namazı Pazar günü 06.29 ‘da kılınacaktır. Kırşehir halkına hayırlı ve huzurlu bayramlar diliyorum.”  
      Müftü Yaman Kurban bağışının önemini de anlattı. Kırşehir Müftüsü Mehmet Yaman, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla kurban bağışının önemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kırşehir Müftüsü Mehmet Yaman, kurban bağışı ile ilgili yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti: “Biliyorsunuz artık elhamdülillah memleketimizde bolluk ve bereket var. Fakirimizin de ulaştığı elbette memleketimizde fakirler ve ulaşamayanlar var. Onları gözetip kollamak lazım. Zaten kurban kesen insan varlıklı insandır. Zenginler kurban keserler. Borç alması, sonra ödeyebilir olması çok önemli değil. Borç alabilir ama fakir bir insana kurban düşmez. Kurbanı kesmez. Genelde varlıklı insanlardır. Dolayısıyla onların sofraları etsiz değildir. Ama sende bir defa kurban eti görenleri düşünerek mesela bir evde hanefi mezhebine göre beyin zenginliği varsa beyin kurban kesmesi lazım hanımda ayrıca takıları nisap miktarı malı varsa onunda kurban kesmesi lazım. Bir evde iki kurban bazen dede falan üç kurban olabiliyor. Bu kurbanlardan en az bir tanesini vekâletle kurban kesip fakirlere ulaştıracak organizasyonumuza davet etmelerini ben tavsiye ediyorum. Biz hem yurt içinde hem yurt dışında vekâletle kurban organizasyonumuzu tamamladık. Hem yurt içindeki çalışmalarımızı hem yurt dışındaki çalışmalarımıza vatandaşlarımızın bu kurban ibadetini Diyanet İşleri Başkanlığımızın güveni ve çalışmasıyla inşallah hem yerine getireceğiz vekâleten hem de etlerini fakir fukaraya, ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Şimdiden Allah-u Teala kurbanlarımızı bütün Müslümanlarında bizlerinde kendine yakınlık vesilesi eylesin. Kurban Bayramı sebebiyle aramızda birlik beraberliğimizi, kardeşliğimizi, sevgimizi, muhabbet ve ülfetimizi inşallah daim eylesin. Memleketimize gelecek her türlü kötülüklerden beladan musibetten Rabbim muhafaza eylesin. Yurdumuzu, vatanımızı, insanlarımızı inşallah. Dünyadaki bu zorda özellikle Myanmar, Senegal, Afrika, Etiyopya ve daha nice benzeri ülkelerdeki kardeşliğimizi hatırlama ve yakınlaşmamızı sağlamaya vesile kılsın Kurban Bayramımız."
 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Ekim%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı