TOBB ve Küba Ticaret Odası İşbirliği Anlaşmasına İmza Attı!

KTSO Başkanı Ekicioğlu açıklamasında, Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakan Yardımcısı Ileana Nuñez Mordoche’nin de katıldığı imza töreninde dış ticaret hacminin de değerlendirildiğini belirtti.

Kırşehir Haberleri 14 Haziran 2018 19:14
TOBB ve Küba Ticaret Odası İşbirliği Anlaşmasına İmza Attı!
-A +A

         Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Küba Ticaret Odası işbirliği anlaşmasına ilişkin detaylı bilgiler verdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Küba Ticaret Odası arasında işbirliği anlaşması imzalandı.
         KTSO Başkanı Ekicioğlu açıklamasında, Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakan Yardımcısı Ileana Nuñez Mordoche’nin de katıldığı imza töreninde dış ticaret hacminin de değerlendirildiğini belirtti.
         TOBB adına anlaşmayı imzalayan Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, “İşbirliği Anlaşması ile ülkelerimizdeki iş adamlarını bir araya getirmek ve dış ticaretin önündeki engelleri kaldırmak için sürdürülebilir bir mekanizma kuracağız. Bu İşbirliği Anlaşması sayesinde girişimcilerimizi, işadamlarımızı bilgilendirmek, ülkelerimizin potansiyelini açığa çıkarmak noktasında çalışmalar yapacağız. İşbirliğimizin Türk iş dünyası ile Kübalı iş adamları arasında oluşturulacak köprü için bir milat olmasını diliyorum” dedi.
         Toplantıda TOBB’un faaliyetleri ve yapısına ilişkin bilgi veren Faik Yavuz, “1,5 milyon üyemiz var. Türkiye genelinde 365 oda ve borsa üyeye sahibiz. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile Türkiye’nin tek düşünce kuruluşu/TEPAV’ı kurduk. Geniş Uluslararası network ağında yer alıyoruz” diye konuştu.
         Türkiye-Küba ekonomik ilişkilerine değinen Yavuz, 2016’da 6,3 milyon dolar olan dış ticaret hacminin 2017’de 34 milyon dolara çıkarak yüzde 225,4 artış gösterdiğine işaret ederken, bu rakamların da yetersiz olduğunu anlattı. TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz şunları söyledi: “Uluslararası ticarette coğrafi yakınlığın çok büyük bir avantaj sağladığı çok açıktır. Ülkeler ağırlıklı olarak kendi yakın coğrafyalarındaki ülkelerle ticari ilişkilerini geliştirmekte. Bunun en önemli nedenleri, lojistik avantajlar ve kültürel yakınlıklardır. Ancak son dönemde, özellikle teknolojinin gelişmesi, lojistik kabiliyetlerin artması ve piyasalardaki rekabet koşullarının iyice keskinleşmesinden dolayı firmalar uzak coğrafyalardaki piyasalarla da çok yakından ilgilenmektedirler. Bu kapsamda TOBB olarak biz de Türk firmaları tarafından henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş olan Latin Amerika bölgesi ve Karayiplerle ekonomik ve ticari ilişkilerimizin geliştirilmesine büyük önem veriyoruz.  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, arzu ettiğimiz başarıya ulaşmak için, bir iş dünyası örgütü olarak Latin Amerika ve Karayiplerle uzun vadeli kalıcı yapılar oluşturmak arzusu içerisindeyiz. Türkiye ve Küba esasen önemli ekonomiler. İki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 2016 ve 2017 yılları arasında % 225,4 oranında arttı.  Ancak rakamlar hala potansiyelin altında.  Biz TOBB olarak bu rakamları artırmak, Türkiye ile Küba arasındaki ticareti istenilen seviyeye getirmek istiyoruz.”
         Küba Dış Ticaret ve Yatırım Bakan Yardımcısı Ileana Nuñez Mordoche da konuşmasında iki ülke arasındaki ticaret hacminin azlığına dikkat çekti. Mordoche, Küba’nın Türkiye’den de diğer ülkelerden de ürünler aldığını ancak bu ürünlerin Türkiye’den direk gelmediğini söyledi. Türkiye’nin sattığı ürünlerin yüzde 80’inin İtalyan ve Fransız firmaları üzerinden geldiğine işaret eden Konuk Bakan Yardımcısı, “Amacımız Kübalı ve Türk işadamları arasında doğrudan temasın sağlanması. Biz aynı zamanda Türk işadamlarının Küba’ya doğrudan yatırım yapmalarını istiyoruz. Mariel Özel Kalkınma Bölgesi’nde Türk firmalarını da görmek istiyoruz. 300’e yakın yabancı yatırımcı var bu bölgede. Ancak hiçbiri Türk firması değil. Yakın bir gelecekte Türk firmalarının Küba’da bizlerle çalışmasını arzuluyoruz.
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/15%20%C5%9Eubat%20%C3%87%C4%B1nar-1(1).jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı