Üç yılda 24 bin 455 üye

Eski Kırşehir Fotoğrafları Grubu, üç yılı geride bıraktı

Kırşehir Haberleri 2 Aralık 2018 13:01
Üç yılda 24 bin 455 üye
-A +A

                Sosyal medya üzerinde Ahmet Yeniyapan tarafından başlatılan "Eski Kırşehir Fotoğrafları" çalışmasında üye sayısının 24 bin 455'i geçerken, grubun üç yılı geride bıraktığı açıklandı. Gruba gönderilen eski fotoğraf sayısının ise 8 bini aştığı bildirildi.
                Ahmet Yeniyapan, üç yılı geride bırakan grup hakkında yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: "Bizler üç yıl önce Kırşehir dışında yaşayan ancak kalbi Kırşehir’de kalmış, Kırşehir’de yaşadığı günler ve dostlukları hiç aklından çıkmayan hemşerileriniz olarak amatörce tamamen halisane duygu ve heyecanla aynı isim altında yüzlerce örneği olan ismi “Eski Kırşehir Fotoğrafları” olan bir grup kurduk. En baştan beri beyan ettiğimiz tek bir amacımız var; gurur duyduğumuz böylesine kadim bir şehir Kırşehir’in eski günleriyle ilgili fotoğrafları açık kaynaklarda çok sınırlı, bu sayıyı çoğaltmak ve referans bir arşiv oluşturmak. Biz çocuklarımıza Kırşehir’in bırakın 80-90 yıl öncesini 40-50 yıl öncesiyle ilgili bile çok görsel gösteremiyoruz. En küçük yerleşimlerin bile açık kaynaklarda binlerce 50-60-100 yıl öncesinin fotoğrafları var ama Kırşehir’in yok. Mutlaka bir yerlerde olacağı kanaatindeyiz, ilgili kurumlarda olabilir kozmik bilgi gibi saklıyor olabilirler, evrak ambarlarında çürüyordur ve kimsenin haberi yoktur, aile albümlerimizde unuttuğumuz ama Kırşehir için geçmişe ışık tutacak belgesel anı değeri yüksek binlerce fotoğraf vardır. Bunun gibi onlarca sayamadığımız kurum ve kişilerin özel arşivlerinde mutlaka binlerce resim, belge, anı vardır. İşte biz bunları istedik,anılarımızı çağırdık. Kimden istedik? Kırşehirlilerden istedik ve isterken bu grup kimsenin üzerinde hak iddia edemeyeceği herkesin katılımcı olduğu ortak eseri olsun diye müstear bir isim altında başladık ve hemşerilerimiz özellikle Kırşehir dışında yaşayanlar bu çağrıya gönüllerini açtılar bütün kalpleriyle, samimi bir heyecanla çok özel, çok değerli özel fotoğraflarını, anılarını, bilgilerini burada paylaşmaya başladılar.
Anılar iyi gelir her zaman, acı tatlı yaşanmışlıklar yıllar sonra yaşanan hayatın tecrübesinin süzgecinden bir daha geçirilir ve tebessüm oluşur. Geçmişteki olmazsa olmazlarımızın hayatın çarklarında ne kadar anlamsız olduğu görülür ve gerçek dostluktan, sevgiden başka bir şeyin öneminin olmadığı anlaşılır.
                 Grubumuz bugün üç yılını doldurdu ve 24 bin 400 üyeyi geçtik. Hayata farklı pencerelerden bakan, farklı yaş gruplarında, farklı eğitimlerde, farklı düşüncelerde binlerce Kırşehirli olarak eski Kırşehir günlerinin sihirli dünyasında büyük bir heyecanla dolaşıyoruz. Eski Kırşehir günleri ve anıları gibi hepsinin de gönül telini titreten ortak bir duygusal paylaşım platformunda seviyeli paylaşımlar yapıyorlar ve çok mutlular.
Bu çalışma müstear isim altında ortak ve anonim hepinizin katkılarıyla yürüyor.Bu sıcak atmosferi de adeta cam bir fanusta koruyorlar ve çatlamaması için ellerinden gelen itinayı gösteriyorlar.Buradan şunu bir defa daha anladık ki kim ne derse desin, insanlar ne kadar faklı düşünce ve kültür farklılıklarına sahip olurlarsa olsunlar, doğup yetiştikleri topraklar,önce memleket sonra vatan temelinde en ortak, tartışmasız ve doğal yaşadıkları bir duygu ve elbirliğiyle itina gösterdikleri bir olgu. Tüm bu sebeplerden öncede söylediğimiz gibi kendiliğinden doğal cazibesinde akan seviyeli bir paylaşım kanalı oluşturdunuz.Çalışma sonucunda da ilk baştaki muradımız olan Eski Kırşehir’e dair güzel bir görsel arşivi inşallah oluşturabileceğiz.Tek ricamız bu halisane heyecanımızın basit istismarlarla incitilmemesi.
                 İsimleri tek tek burada yazamadığımız ilgi, destek ve beğenileriyle grup çalışmasına katılan tüm hemşerilerimize sonsuz teşekkürler."
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/25%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı