Üniversite ile Kent Buluştu!

Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, halkla buluşmalarına devam edeceklerini açıkladı

İlçeler 10 Mayıs 2018 19:14
Üniversite ile Kent Buluştu!
-A +A

         Cacabey Meydanı'nda üç gün süreyle gerçekleşecek olan "Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir ile Bütünleşiyor" buluşmasının bu yıl ikincisi gerçekleştirildi. Ahi Evran Üniversitesi'nin birimlerinin tanıtıldığı buluşmada, rektör-halk-öğrenci bir araya getiriliyor. Etkinlikte, Ahi Pilavı ikramı, halk oyunları, jimnastik gösterileri, konserler ve atölye çalışmalarından örnekler sunuluyor.
         Üniversite ile şehir işbirliğine önem veren Ahi Evran Üniversitesi, dün başlayan üç gün süreli etkinli Cacabey Meydanı'nda kurulan stantlarda ele alındı. Açılışa, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Gökbel ve Prof. Dr. Mustafa Kurt,  Genel Sekreteri Mehmet Zeki Küçük, çok sayıda daire müdürü, dekanlar, okul müdürleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.
         Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, "Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir ile Bütünleşiyor" buluşmasının çok önemli olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi: "Üniversite kendi içerisinde yapmış olduğu çalışmaları halkla buluşturmak üzere de özellikle şehrin en işlek kısmı olan Cacabey Meydanı’nda Kırşehirlilerle buluşturmak üzere üniversitenin değişik bölümlerinin kendi hazırlamış oldukları el ürünlerini halkla buluşturmayı tasarladık. Amacımız üniversite kendi bilim ürettiği fikir ile halkın ekonomideki sosyal yapısına katkı vermek, şehrin üniversiteden beklediği ihtiyacı karşılamak ve katkı yapmak. Hem bölgesel katkı hem ihtisas katkısı yapmak. Bu anlamda pilot üniversite başlığımızla projemizle Türkiye’de 41 üniversite içerisinde seçilen beş üniversiteden biriyiz. Bununla inşallah hem Kırşehir’in değeri olan jeotermali kullanarak hem sağlık alanında fizik tedavi rehabilitasyon hastanemiz, yine bunun konseptinde geleneksel tamamlayıcı tıp ve yine sıcak suyun kullanıldığı organize sera bölgeleriyle şehre katkı vermek temel amaçlarımızdan bir tanesidir. Bu projemiz hayata geçti. Süreci de takip ediyoruz. İlimizde tarımla uğraşan çiftçilerinde kaba yem çeşitliliğini artırmak bununla birlikte hayvancılığa katkı yapmak ve marka bir başlık olan cevizle ilgili de bilimsel çalışmalar yaparak Kırşehir’deki Kaman cevizi ve bunun markalaşmış halini ulusal ve uluslararası ortama sunmak üzere de çalışmalarımız olacak. Üniversitemizin öğrenci sayısını artırma anlamında bölümlerimizi açarak planlı bir şekilde büyümekteyiz. 2006’dan 2015’e kadar üniversitemizde 58 bölüm açılmışken 2015’ten 2017 sonunda kadar 47 bölüm açıldı. Sadece 2018 yılı içerisinde 32 bölümle YÖK’e müracaat ettik. Zannediyorum ki bu hafta veya önümüzdeki hafta içerisinde ortalarında sonlanacak. Toplamda üç yıllık dönemimizde 70’e yakın yeni bölümle üniversiteye katkı yaptık. Bunlar minimum 30 kontenjanla birlikte 4 yıl artık şehrimize öğrenci akışı sağlanacak. Bunların istihdamları ve barınmaları şehrin dikkatinde. Huzurlarınızda Sayın Belediye Başkanına teşekkür ediyorum. Üniversiteye olan ilgileri, yapmak istediğimiz işlerdeki planlar, kısacası şehrin dinamikleriyle birlikte gidiyoruz. Çünkü temel amacımız halka hizmet. Biz ilim ayağıyla bir taraf siyasetle bir taraf belediyeyle ama toplamda hedefimiz halkın huzuru refahı ve ekonomik gelişmişliği. Üniversite olarak biz bu misyonu üzerimize aldık. Gece gündüz ekibimle birlikte çalışıyoruz. Güzel işler çıkardık ve çıkarmaya da devam edeceğiz. Bu buluşmanın şehir ve üniversiteyi birbirine bağlayan arasında köprü olmasını umuyorum. Bundan sonra bu şenliklerle de üç gün boyunca sürecek. Cumartesi günü sona erecek. Pazar günü de şehrimizi üniversitemizin mezuniyetine davet ediyorum. Mezuniyetle birlikte de bu süreci taçlandıracağız. Üç gün burada halkla buluşmanın hayırlı olmasını diliyor, sizleri sevgi ve muhabbetle tekrar selamlıyorum.”
    Yaşar Bahçeci: “Kıymetli rektörümüz, rektör yardımcılarımız, üniversitemizin çok değerli öğretim görevlileri, hocalarımız, çok değerli öğrencilerimiz, sevgili Kırşehirliler ben de hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bu güzel buluşmanın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kırşehir’in yıllarca en büyük hayali bir üniversiteye sahip olmaktı. 2006 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın desteğiyle Kırşehir tüm Türkiye’nin şehirlerinin olduğu gibi Kırşehir’in de bir üniversitesi oldu. Geriye dönüp baktığımızda da 12 yıl geride kaldı. Bu 12 yıl içerisinde üniversitemizin doğru büyümesi, gelişmesi, ülkemize katkı sunması, şehrimizin gençlerine katkı sunması en büyük hedeflerimizden bir tanesi. Aynı zamanda Ahi Evran’ın adını taşıması da üniversitemize ayrı bir misyon ve sorumluluk yüklüyor. Bu manada da biz de yerel yöneticiler olarak, Belediye Başkanı olarak üniversitemizle iş birliği içerisinde olmaya özen gösteriyoruz. Aileler çocuklarının buraya en iyi ve güvenilir şekilde eğitim almaları için gönderiyorlar. O açıdan da onlarla doğru diyalog kurmaya özen gösteriyoruz. Arzu ettiğimiz şey tam olarak da bu. Şehirle üniversitenin bütünleşmesi. Burada bütün bölümlerin, hem hocalarımızın, hem öğrenci kardeşlerimizin kendi branşlarında neler yaptığını burada halka anlatması, halka sunması son derece kıymetli. Bundan dolayı emeği geçen başta Rektörümüz olmak üzere herkese Kırşehirliler adına teşekkür ediyorum.”Kaynak : Çınar Haber Merkez

Haberin Galerisi
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı