Üniversitemizin Tabelasına Kırşehir Yazılacak

Komisyonda kabul edildi, 20 yeni üniversite kuruluyor

Kırşehir Haberleri 26 Nisan 2018 19:15
Üniversitemizin Tabelasına Kırşehir Yazılacak
-A +A

         Mecliste muhalefetin de yoğun eleştirileri altında kabul edilen önerge ile birlikte 4’ü Vakıf olmak üzere 20 yeni üniversite kuruluyor. Ahi Evran Üniversitesi ile birlikte birçok üniversitenin isminin başına bulunduğu şehir getirildi. Ahi Evran Üniversitesi'nin ismi, bundan sonra "Kırşehir Ahi Üniversitesi" olarak adlandırılacak.
KURULACAK OLAN ÜNİVERSİTELER
         Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Konya Teknik, Kütahya Sağlık Bilimleri, Malatya Turgut Özal, İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa), Ankara Hacı Bayram Veli, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Samsun, Sivas Bilim ve Teknoloji, Tarsus, Trabzon, Kayseri, Kahramanmaraş İstiklal, Eskişehir Teknik, Isparta Uygulamalı Bilimler, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri.
         Vakıf üniversiteleri ise; Ankara Medipol, İstanbul Atlas, Semerkand Bilim ve Medeniyet, İzmir Tınaztepe.”
         2 yıllık ilahiyat önlisans programından mezun olanlara 4 yıllık ilahiyat veya eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi verilecek. Bu eğitimin usul ve esasları ile her yıl tahsis edilecek kontenjanları YÖK belirleyecek.
AHİ EVRAN , ”KIRŞEHİR AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ” OLDU
         Önerge ile birlikte birçok üniversitenin isminin başına bulunduğu şehir getirilecek ve resmi olarak da bu şekilde kullanılacak. Ahi Evran Üniversitesi’nin adı “Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi”, Erzincan Üniversitesi’nin adı “Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi” oldu. Ayrıca, Uludağ Üniversitesi’nin adı “Bursa Uludağ Üniversitesi”, Cumhuriyet Üniversitesi’nin adı “Sivas Cumhuriyet Üniversitesi”, Adnan Menderes Üniversitesi’nin adı “Aydın Adnan Menderes Üniversitesi”, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin adı “Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi”, Mustafa Kemal Üniversitesi’nin adı “Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi”; Dumlupınar Üniversitesi’nin adı “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi”, Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin adı “Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi”, Okan Üniversitesi’nin adı “İstanbul Okan Üniversitesi”; Namık Kemal Üniversitesi’nin adı “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi”,  Mehmet Akif Üniversitesi’nin adı “Burdur Mehmet Akif Üniversitesi”,  Bozok Üniversitesi’nin adı “Yozgat Bozok Üniversitesi” olarak değiştirildi.
KIRŞEHİR AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ
Üniversite sürecinin başlangıcı sayılan Kırşehir Erkek Öğretmen Okulu, 1961-62 eğitim-öğretim yılında açıldı. Bugünkü Merkez Karakolu’nun bulunduğu binada açılmış olan okul, 1974-1975 eğitim-öğretim yılında Eğitim Enstitüsü’ne dönüştürüldü. 1982 yılında da iki yıllık eğitim yüksekokuluna dönüştürülerek Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi'ne bağlandı. 1988-90 eğitim-öğretim yılında öğrenim süresi dört yıla çıkarıldı, 1992 yılında ise 3837 Sayılı Kanun ile Kırşehir Eğitim Fakültesi halini aldı. Eğitim Fakültesi’nde “İlköğretim”, “Türkçe Eğitimi”, “Eğitim Bilimleri”, “Bilgisayar” ve “Öğretim Bilimleri” bölümleri yer almaktadır.
Kırşehir’de, Ahi Evran Üniversitesi’ne bağlı olarak Fen-Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Sağlık Yüksek Okulu ve Beden Eğitim Spor Yüksekokulu (BESYO) ile 5 Meslek Yüksek Okulu faaliyet göstermektedir.
Kırşehir’de bugünkü üniversitenin temel harcını oluşturan Kırşehir Meslek Yüksekokulu, 1976 yılında İmam Hatip Lisesi ek binasında eğitim-öğretime başladı. Kırşehir Meslek Yüksekokulu, 1976 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Yaygın Yükseköğretim Kurumu (YAY-KUR) olarak öğretime açıldı. Tahıl çiftçiliği ve hayvan besiciliği bölümleri halinde 1978’de Mithat Saylam İlkokulu’nun o yıllardaki ek binasında eğitime devam etti. 1982 yılında 2809 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin değiştirilerek kabulüne dair kanunla kurulmuş bulunan Gazi Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlandı. Meslek Yüksek Okulları’nda “İnşaat”, “Elektrik”, “Seracılık”, “İşletme”, “Muhasebe”, “Pazarlama”, “Sağlık”, “Mermercilik”, “Sondajcılık” ve “Gıda Teknolojisi” bölümleri yer almaktadır.
Kırşehir Ziraat Fakültesi 11 Temmuz 1992 tarih ve 3837 Sayılı Kanun ile Gazi Üniversitesi’ne bağlı olarak kuruldu. Kırşehir Sağlık Yüksekokulu, 2 Kasım 1996 tarih ve 8655 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Gazi Üniversitesi’ne bağlı olarak açıldı.  Kırşehir Fen-Edebiyat Fakültesi, Bakanlar Kurulu’nun 5 Kasım 1999 tarih ve 99/13517 Sayılı Kararı ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı’nın 22 Şubat 2000 tarih ve 3578 Sayılı yazılarıyla Gazi Üniversitesi’ne bağlı olarak eğitim-öğretime başladı. Kırşehir Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO), 5 Kasım 1999 tarih ve 13517 Sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Gazi Üniversitesi’ne bağlı olarak kuruldu.
Kaman Meslek Yüksekokulu 23 Ocak 1998 tarih ve 8 Sayılı GNK Kararı ile Hacettepe Üniversitesi bünyesinde eğitim-öğretime başladı ve 4 Nisan 2003 tarih ve 39 Sayılı GNK Kararı ile Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi arasında yapılan protokol gereği Gazi Üniversitesi'ne bağlandı.
Kırşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, 13 Temmuz 2000 tarih ve 854 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı olarak kuruldu.
Kırşehir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, 13 Temmuz 2000 tarih ve 854 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı olarak kuruldu.
Mucur Meslek Yüksekokulu, Gazi Üniversitesi’nin  22 Aralık 2002 tarihli yazısı ile 2547  ve 2880 Sayılı Kanun’un değişik 7/d-2 uyarınca Yüksek Öğretim Genel Kurulu’nda değerlendirerek 25 Aralık 2002 tarihinde açıldı.
Çiçekdağı Meslek Yüksekokulu, 14 Ocak 2005 tarihinde 176 Sayılı GNK Kararı ile Gazi Üniversitesi’ne bağlandı. Fen Bilimleri Enstitüsü, 17 Mart 2006 tarih ve 5467 Sayılı Kanun’la, Sosyal Bilimler Enstitüsü, 17 Mart 2006 tarih ve 5467 Sayılı Kanun’la, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, 29 Mayıs 2007 tarih ve 5662 Sayılı Kanun ile kuruldu. Tıp Fakültesi’nin kuruluşu ise, 29 Mayıs 2007 tarih ve 5662 Sayılı Kanun’la gerçekleşti.
Daha önce Gazi Üniversitesi’ne bağlı olan Kırşehir Eğitim Fakültesi, Kırşehir Fen-Edebiyat Fakültesi, Kırşehir Ziraat Fakültesi, Kırşehir Sağlık Yüksekokulu, Kırşehir BESYO, Kırşehir MYO, Kaman MYO, Mucur MYO ve Çiçekdağı MYO ile Hacettepe Üniversitesine bağlı olarak kurulan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu adı ve bağlantıları değiştirilerek 1 Mart 2006 tarih ve 5467 Sayılı Kanun ile kurulan Ahi Evran Üniversitesi’ne bağlandı. Üniversiteye bağlı Sosyal Bilimler ve Fen Bilimler Enstitüleri’ne de 2008-2009 eğitim-öğretim yılında öğrenci alımı başladı. Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi ile Yabancı Diller Yüksek Okulu açma izni de Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından verildi.
         2016 yılı sonu itibariyle Ahi Evran Üniversitesi'nde 8 Fakülte, 5 Yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokulu, 16 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile 3 Enstitü bulunmaktadır. Üniversite birimlerinde 27 profesör, 58 doçent, 225 yardımcı doçent, 155 öğretim görevlisi, 44 okutman, 191 araştırma görevlisi ve 18 uzman olmak üzere toplam 718 akademik ve 384 idari personel görev yapmaktadır.
         Cumhurbaşkanlığı tarafından rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Kudret Saylam, 18 Mayıs 2011 tarihinde görevi Rektör Prof. Dr. Selahattin Salman’dan teslim aldı. 2015 yılında  Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü'ne atanan Prof. Dr. Vatan Karakaya, halen bu görevi sürdürmektedir. Kırşehir ismini de alan Ahi Evran Üniversitesi, Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, deneyimli kadrosu, mevcut fiziksel imkânları ve yeni kurulmuş olmanın verdiği heyecan ve coşku ile faaliyetlerine devam etmektedir.


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/20%20May%C4%B1s%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı