Uyumlu İşverenlere Taksitlendirme İmkanı!

Kırşehir Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Özgür Albayrak, Uyumlu İşverenlere Borçlarını Uygun Koşullarda Taksitlendirme İmkanı sağlanacağını söyledi.

Kırşehir Haberleri 21 Kasım 2018 19:14
Uyumlu İşverenlere Taksitlendirme İmkanı!
-A +A

         Kırşehir Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Özgür Albayrak, Uyumlu İşverenlere Borçlarını Uygun Koşullarda Taksitlendirme İmkanı sağlanacağını söyledi.
         Kırşehir SMMMO Başkanı Albayrak açıklamasında şunları kaydetti: " 100  Günlük  Eylem  Planı çalışmaları  çerçevesinde  Sosyal Güvenlik  Kurumunun yayımladığı 2018/39 sayılı Genelgesi ile bazı yükümlülüklerini yerine getirmesine karşın elde olmayan nedenlerle primlerini süresinde ödeyemeyen işverenlere, 12 ayı geçmeyen borçlarını uygun koşullarda taksitlendirme imkânı tanındı.
         Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle yıllık gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olanlardan; başvuru tarihi itibarıyla en az 3 yıldır prim ödeme yükümlüsü olmak, başvuru tarihinden geriye doğru 3 yıla ait aylık prim ve hizmet belgelerini veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini süresinde vermiş ancak borç ödemede iyi niyet sahibi olmakla beraber;son 1 yıl içerisinde borçlarını ödeyememiş ve gerekli şartları taşıyan işverenlerin prim borçlarına 60 aya kadar taksitlendirme yapılabilecek.Uyumlu prim borçlularının tespit edilip, “çok zor durum” halinin inceleneceği uyumlu işverenlere ayrıca şu kolaylıklarda sağlanacak: Prim borçlarına uygulanmış olan gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranları basit usulde uygulanacak. Prim borçlarının taksitler halinde ödenmesinde yıllık % 22 olan tecil faizi çok zor durum derecesine bağlı olarak %1,1 ila %16,5 arasında değişen oranlarda uygulanabilecek. 500.000 TL’ye kadar olan borçlarda teminat aranmayacak. 500.000 TL’yi aşan kısım için  ise  %  25’i  oranında  teminat  alınarak  60  aya  kadar  tecil  ve  taksitlendirme yapılabilecek. Hacizli malın, Kanuna göre belirlenen değerinin yarısından az olmamak üzere satış bedelinin yarısının Kuruma ödenmesi kaydıyla bu malın borçlu tarafından satışına Kurumca izin verilebilecek. Borç miktarı 2.000.000 TL ve altında ise satışına izin verilecek malın değeri konusunda Kanunda sınır konulmamıştır. Borç miktarı 2.000.000 TL’nin üzerinde ise satışına izin verilecek malın Kanuna göre belirlenen değeri 2.000.000 TL’yi aşmamalıdır."


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/25%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı