Vali Akın'dan esnafa Ahi Selamı

             Koronavirüs nedeniyle Ahi Selamı'nın önemi her geçen gün artarken, geçtiğiiz günlerde Mucur'u ziyaret eden Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Mucur'daki Ahi Esnafı'nı Ahi selamı ile selamladı. Bilindiği gibi Tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında selamlaşırken tokalaşmama ve araya mesafe koyma uygulaması başlatılması Ahilerin 800 yıl önce Anadolu'da uyguladığı "Ahi selamı"nı gündeme getirdi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın NATO toplantısındaki gönül selamı ile daha da bir anlam kazanan Ahi selamında, belirli bir mesafeden sağ el kalbin üzerine getiriliyor ve saygı ifadesi olarak da baş hafifçe öne eğiliyor.

         Yaklaşık 8 asır sonra, koronavirüs dolayısıyla bugün uzaktan selamlaşma, tokalaşmama anlayışının ne kadar yerinde olduğu konuşuluyor. Ecdadımız bunu yüzyıllar önce görmüş ve uygulamış. Bu salgının en az zararla atlatılabilmesi için bir gönül seferberliği yapmak gerekiyor. 
         Kırşehir Valisi İbrahim Akın Mucur ilçesinde Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadelede yürütülen çalışmaları ve alınan tedbirleri değerlendirdi. Mucur'da esnaf ile bir araya gelen Kırşehir Valisi İbrahim Akın, sosyal mesafeyi korurken, her fırsatta Kırşehir'e ve Kırşehir'in en önemli değerlerinden biri olan Ahiliğe verdiği önemi de bilindiği üzere dile getiriyor.  Mucur Kaymakamlığında gerçekleştirilen toplantıya Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Mucur Kaymakamı Kaya Çelik, Mucur Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz, Kırşehir İl Sağlık Müdürü Ali Bulut, Halk Sağlığı Uzmanı Dr. N. Kaan Tiryakioğlu ile Mucur Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Yelda Öztürk katıldı.

         Toplantıda bir konuşma yapan Kırşehir Valisi İbrahim Akın, tüm dünyayı tehdit eden ve ülkemizde de görülen Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle devletimizin almış olduğu tedbirlerin Kırşehir genelinde uygulandığını söyledi. Koronavirüs salgınına karşı alınan bu tedbirlere toplumun sağlığı için vatandaşların uyması gerektiğini belirten Vali Akın, “Bilindiği gibi, ülkemiz bu süreci devletimizin aldığı tedbirlerle diğer ülkelere göre daha başarılı bir şekilde geçiriyor. Bugün itibariyle başlayan yeni normalleşme sürecinde mutlaka hijyene, sosyal mesafe kuralına ve maske takmaya özen göstermeliyiz. Mucur ilçemizde de son günlerde virüs vakalarına rastlanılmıştır. Mucur halkımızdan rehavete kapılmadan tedbirleri uygulamalarını bekliyoruz.”

         Vali Akın, toplantının ardından Mucur Belediyesi ve yapımı devam eden Belediye hizmet binası inşaatında incelemelerde bulunarak Belediye Başkanı Atılgan Yılmaz’dan bilgiler aldı. Kırşehir Valisi İbrahim Akın’ın Mucur programı, esnafları ziyaret ederek hayırlı işler temennisinde bulunması ile sona erdi.

         Ahilik, köylere kadar yayılan örgütleriyle, milli birliği ve bütünlüğü, sosyal dayanışma ve yardımı temel ilke olarak benimseyen, dostluk ve kardeşlik havası içinde, toplumsal ahlak kurallarına sıkı sıkıya bağlı, milli bir toplum kurmayı amaçlayan, yurt ekonomisinde temel ihtiyaç maddelerini en kaliteli, en ucuz biçimde üretmeyi öngören 13. yüzyılda kurulup gelişen milli bir örgüt biçimidir. Kısaca, bir esnaf örgütüdür.

         Ahi Evran ile başlayıp Selçuklulardan bu yana süre gelen, usta, kalfa ve çırağın sadece birer sanatkar olarak değil, aynı zamanda insan olarak belli değerlere bağlı bir şekilde yetiştirilmelerini sağlayan çok önemli bir kültür değerimizdir.

         Eee tabi bir de Ahiliğin Başkenti olunca Ahi Selamı'nın çözüm olmasıyla da gurur duyduk elbette.

         Fakat farklı bir durum var! Ahi Selamı diyoruz da kaçımız bu konuda detaylı bilgi biliyoruz? İşte sizler için bu konuyu araştırdık. Ahilik prensiplerine göre sıkı bir terbiye ve talimden geçen esnaf ticari ahlaka aykırı hareket ederse selam cezası alırdı. Suçlu görülen esnaf "yolsuz" ilan edilirdi. Cezalardan bazıları şöyleydi: Masraf ve ikrama zorlama, dükkan kapatma (kısa süreli, uzun süreli), kurban kesme ve kurban eti dağıtma, lokma çıkarma, fakire fukaraya yardım etme, hammadde temininden men etme, ortak mamulden elde edilen kârı kesme, selamı kesme vb. Bunlardan en kötüsü selam kesme cezasıydı. Bu esnafın, suçlu esnafa boykotudur. Bir gün, beş gün, on gün, ta ki suçlu pişmanlık duyana kadar, düzelene kadar. Tarihte bazı olaylara rastlanmıştır: Mesela; kötü ayakkabı üreten bir ayakkabıcının ürettiği bu ayakkabı, dükkanın damına atılmıştır. Gelen geçen görsün de "Bu esnaf kalitesiz mal üretmiş" densin diye yapılırdı. Hatta üretilen bütün kalitesiz mallar toplanır ve imha edilirdi. Mağdur olmuş müşterinin de mağduriyeti ayrıca giderilirdi. Tabi ki suçlu bulunan esnafın itiraz hakkı da vardı. İtirazını, Ahi Babaya yapardı.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR