Verem eğitimi haftası açılış programı yapıldı

Kırşehir Haberleri 9 Ocak 2019 09:47
Verem eğitimi haftası açılış programı yapıldı
-A +A

                 İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Verem eğitimi haftası eğitim programı yapıldı. 
                 Programa; İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Suat Türkoğlu, Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Avcu, Sağlık Hizm. Başkan vekili Serdar Duru, Başkan Yardımcısı Cuma Köysüren, AEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Figen Tuncay, Hastane Yöneticileri, İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Ayça Ünveren, Şube Müdürleri ve personeller katıldı. 
                  Verem Hastalığı Hakkında Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Duygu Zorlu Karayiğit’in bilgilendirme yapmasının ardından Verem Hastalığının Dünyadaki ve Ülkemizde Durumu hakkında Verem Savaş Dispanseri İl Koordinatörü Dr. Halim Koçpınar sunum yaptı. 
                 Programda konuşan Sağlık Müdürü Suat Türkoğlu, toplumun bilgilendirilmesi adına önemli çalışmaların yapıldığını söyledi. 
                 Türkoğlu açıklamasında, "Açılış Programında İl Sağlık Müdürümüz Uzm. Dr. Suat TÜRKOĞLU yapmış olduğu konuşmada; "Tüberküloz’un etkeni “Mycobacterium tüberküloz” basilidir. Tüm organları tutabilen, bulaşıcı ve tedavi edilmezse ölümle sonuçlan bir hastalıktır. 
                  Tüberküloz, hasta insanlarda öksürme, hapşırma ile ortama yayılan mikrobun, solunum yoluyla alınması sonucu bulaşmakta olup; tedavi edilmeyen her hasta yılda 10-15 kişiye verem hastalığını bulaştırmaktadır. Verem hastalığı en çok akciğeri tutmaktadır. Hastalık lenf bezleri, kemikler, böbrekler gibi diğer organlarda da görülmektedir. Dünya sağlık örgütü tahminlerine göre dünya genelinde 2017 yılında 10 Milyon yeni hasta orta çıkmış ve 1.6 Milyon insan veremden hayatını kaybetmiştir."dedi. 

Kaynak : İHA

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı