Virüs kadar tehlikeli, hızla yayılıyor!

Kırşehir Valiliği korona virüsle ilgili kaynağı belirsiz içeriklerin de en az virüs kadar tehlikeli olduğuna işaret eden bir paylaşım yaparak, resmi açıklamaların takip edilmesi tavsiyesinde bulundu.

    Kırşehir Valiliği korona virüsle ilgili kaynağı belirsiz içeriklerin de en az virüs kadar tehlikeli olduğuna işaret eden bir paylaşım yaparak, resmi açıklamaların takip edilmesi tavsiyesinde bulundu. Kırşehir Valiliği vatandaşların sosyal medyada kaynağı doğrulanmamış bilgilere inanılmaması gerektiğini belirterek , bilgi kirliliğine hayır mesajı verdi. 
    Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yönelik sosyal medyadaki bilgi kirliliğinin insanlarda endişe katsayısını artırdığına dikkat çeken Kırşehir Valiliği, halka kaynağı doğrulanmamış bilgilere itibar etmeyin, söylentilerin yayılmasına destek olmayın güncel ve güvenilir bilgileri T.C. Sağlık Bakanlığı sosyal medya hesaplarından edinin çağrısında bulundu.
    Kırşehir Valiliği, "Kovid-19 sebebiyle sosyal izolasyon sürecine geçildiğine ve bu süreci en sağlıklı şekilde atlatabilmek, sosyal ilişkileri sınırlı tutmaktan geçiyor" dedi.
    Ruhsal sağlığı korumanın yolunun uç noktalarda bulunmamaktan geçtiğine dikkati çeken Kırşehir Valiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Ne çok endişeli ne de çok kayıtsız davranmalıyız. Sağlık otoritelerinin, resmi kurumların açıklamalarının takip edilmesi önemli. Sosyal medyada çok bilgi kirliliği var ve bu en az koronavirüs kadar etkili bir kirlilik. Endişe katsayımızı yükseltmemek için sosyal medyanın kirli kısmından kendimizi uzak tutmalıyız. Sosyal medyayı, haberleri sürekli takip etmek endişe ve korkuyu artırır, ruh sağlığımızı kötüleştirir. Kapalı alanlarda kendimize haber yüklemesi yapmamamız gerekiyor.
    Sosyal medyada güvenilmeyen kaynaklara itibar edilmemeli. Sağlık Bakanlığının sayfasını takip etmek en doğrusu. Panik, aşırı kaygı, sağlık sistemini de bozan unsurlar. Rasyonel düşünülmesi gerekiyor. Bilimsel veriler ışığında doğru bilgiyi edinip, bunları uygulamak yeterli. Gündelik rutinin içinde kalmak her zaman koruyucudur, umudu artırır, hayatın devam ettiğini gösterir. Bu süreçte gündelik hayatla ilgili yapılabilecekler sınırlı olsa da insanlar, sosyal izolasyon dönemini de aileleri için fırsata çevirebilir. Ev içerisinde sürekli sosyal medyayı takip edip, haberleri izleyip kaygıları artırmak yerine, çocuklarla birlikte etkinlikler yapmak, kitap okumak, oyun oynamak, vaktinde uyuyup uyanmak en doğrusu. Bu gündelik rutini sağlamak zorundayız. Bunlar ruh sağlığını da destekleyici unsurlar."
Öte yandan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından Covid-19 ile ilgili bilgi kirliliğine dikkati çeken bir mesaj ve video paylaştı. Altun, mesajında “Söylentiler, kehanetler, komplo teorileri, kaynaksız ses kayıtları, duyumlar... Korona virüs ile ilgili medya mecralarında hemen her gün bu tip belirsiz ama zararlı içeriklerle karşılaşıyoruz ve inanın, hepsi en az virüs kadar tehlikeli. Çözüm; resmi açıklamaları takip edelim” ifadelerini kullandı.
“KAYNAĞI DOĞRULANMAMIŞ BİLGİYİ YAYMAYIN” 
    İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan videoda ise bilgi kirliliğinin de Covid-19 gibi halk sağlığını tehdit ettiği vurgulanıyor.Konuyla ilgili resmi kurumların açıklamalarının takip edilmesi gerektiği belirtilen videoda, "Bu görüntüler hastanede gizli çekilmiş”, “Doktor tanıdığımız söyledi”, “Vaka sayısı gizleniyor”, “Test yapılmıyor”, “Ölü sayısı açıklanandan fazla” şeklinde söylenti, kehanet, komplo teorisi üreten ve yayan kullanıcıların uyarılması, engellenmesi ya da bildirilmesi tavsiye ediliyor.“Anlık mesajlaşma uygulamaları ile yayılan yönlendirilmiş ya da ‘kopyala yapıştır’ iletilere itimat etmeyin. Haberi paylaşan kişiye daima haberin kaynağını sorun. Kaynağı doğrulanmamış bilgiyi yaymayın” denilen videoda, "Şeffaflık, farkındalık ve dayanışma hepimizi güçlendirir. Komplo teorilerine, cehalete, kutuplaşmaya bilgi kirliliğine hayır” mesajı veriliyor. 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR