SICAK HABER

Yamula Barajı'na Ne Oldu

Kırşehir ile birlikte Orta Anadolu'daki 4 ili tarımsal bakımdan şaha kaldıracak olan Yamula Barajı'nın akıbeti merak uyandırmaya başladı

Genel 5 Nisan 2018 19:15
Yamula Barajı'na Ne Oldu
-A +A

         Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan ve Kayseri’nin 25 kilometre kuzeybatısındaki Yemliha Köyü yakınlarındaki Yamula Barajı'ndaki sudan faydalanacak 4 ilin tarımı şahlanacak günü bekliyor. 27 Aralık 2003 tarihinde su tutmaya başlayan Yamula Barajı'ndaki suyun neden 4 ilin tarımına verilmediği sorusunu soran vatandaşlar, "4 vilayeti ilgilendiren Yamula Barajı Sulama Suyu Projesi'ndeki gelişmeler kablumbağa hızıyla devam ediyor. Tarım bizim olmazsa olmazımızdır. Bu sulama projesi tamamlandığında Orta Anadolu'nun tarımı şahlanacak. Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Niğde illerinin toplam 20 vekili bulunmaktadır. Verimli topraklar hayat bulup ülkemize hatırı sayılır katma değer olacak bu Yamula Barajı niçin hizmete açılmıyor?" dediler.
         Kayseri'deki mevcut baraj gölünde, her yıl yelkenli, kürek, yüzme, off-shore ve kano yarışlarının düzenlendiğini ve 14 yıldır su tutulan Yamula Barajı'nın sulamalı tarımda kullanılamadığını belirten Kırşehirli çiftçiler, tepkilerini şöyle dile getirdiler: "Yaklaşık 50 yıllık bir hayalin ürünü olan Yamula Barajı, elektrik üretimi, tarımsal sulama ve balıkçılık faaliyetlerine büyük katkı sağlayacak. Yamula Barajı sayesinde yüzbinlerce dekar tarım arazisi de sulanabilecek. Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde'de sulanacak araziler ile hem bölgedeki iller gelişecek, hem de bölgenin ekonomisi şaha kalkacak. Bununla ilgili 20 proje hazırlandı. 2005 yılında açılışı yapılan ve su tutma kapasitesi dolayısıyla Kayseri'nin denizi olarak adlandırılan Yamula Barajı ile ilgili projeler, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından takip ediliyordu. Abdullah Gül döneminin sona ermesinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde bu çalışmalar birden bire durdu. Kızılırmak üzerine kurulan ve 82 milyon metrekarelik yüzeyi, yaklaşık 3,5 milyar metreküplük su depolama kapasitesiyle Türkiye'nin sayılı barajları arasında yer alan Yamula Barajı'nın Kırşehir ekonomisine ve diğer üç ile sağlayacağı katkı çok büyük. Bunun için Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya ile birlikte 4 ildeki 20 milletvekili bu sorunu çözmeli ve Yamula Barajı sayesinde kuraklığın yaşandığı bir dönemde sulamalı tarıma geçilmelidir. Yamula Barajı sayesinde Seyfe Kuş Cenneti gibi önemli yerler de kurtulacak. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan ve bugünkü değerinin 500 milyon dolar olduğu ifade edilen barajın suyu Kırşehir'e de getirilmelidir. DSİ 12. Bölge Müdürlüğü tarafından yürütülen Yamula Barajı Mansap Cazibe ve Pompaj Sulama Projesi sayesinde yüzbinlerce tarım arazisi sulanacak. Yıllardır sürüncemede bırakılan Yamula Barajı ile ilgili gelişmeleri Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya ile birlikte yetkililerden duymak istiyoruz" dediler.
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Nisan%20CUMA-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı