Yapılamayan sınav esnafın psikolojisini bozdu

Kırşehir'de ikinci el araç satışında yeni dönemin başlamasının ardından Kırşehir'deki galericiler yetki belgesi alınması noktasında gerekli başvurularının ardından sınav ücretlerini de yatırarak sınav tarihini beklemeye başlamıştı

İlçeler 5 Ağustos 2019 15:45
Yapılamayan sınav esnafın psikolojisini bozdu
-A +A

       Kırşehir'de ikinci el araç satışında yeni dönemin başlamasının ardından Kırşehir'deki galericiler yetki belgesi alınması noktasında gerekli başvurularının ardından sınav ücretlerini de yatırarak sınav tarihini beklemeye başlamıştı.
       Ancak, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası tarafından duyurusu yapılan ve 5-6 Ağustos tarihlerinde planlanan yazılı ve sözlü sınav tam bir fiyaskoya döndü. 
Kırşehir'deki onlarca galerici sabah  09:00 olarak belirlenen sınav saatinden önce sınav merkezinde yer alırken alınan onca güvenlik önlemi ve sınav disiplinine rağmen yazılı olması gereken sınavın önce sözlü olarak gerçekleştirileceğini öğrendi.
       Fiyasko tam da burada başladı. Sabah 09.00'da gerçekleştirilmesi planlanan yazılı sınav Kırşehir sınav kağıtlarının Nevşehir'e, Nevşehir iline ait sınav kağıtlarının ise Kırşehir'e gönderildiği gerekçesi ile sözlü olarak gerçekleştirilecekti ancak sözlü sınav da saatinde başlamayınca esnaflar veryansın ettiler.
       16:00 itibarı ile sözlü sınava katılamayan ve sıcakta dışarıda bekletilen galericiler Çınar Kırşehir Haber Merkezi ve kirsehirhaber365.com'a yaptıkları özel açıklamada bu durumun kendileri için tam bir keşmekeş haline geldiğini dile getirdiler. Esnaflar sadece Kırşehir merkezden değil Kaman, Mucur, Akçakent, Çiçekdağı, Akpınar ve Boztepe ilçelerinden de yetki belgesi için sınava gelen esnaf arkadaşlarının zaten günlerdir sinek avlayan dükkanlarına kilit vurarak sınav için geldiklerini ancak tam gün yapılamayan sınav nedeniyle dükkanlarının kapalı kaldığını ileri sürdüler. 
Bu konunun gayet kurumsal bir Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'na yakışır bir şekilde gerçekleştiremediklerini dile getiren galerici esnafı yetki belgesiz satış yapamayacaklarını bildiklerini ancak yıllardır bu ile uğraşmalarına rağmen saçma sapan sorularla sözlü sınava girdiklerini ve pratik olarak nitelendirilen bu sözlü sınavın da acemice gerçekleştirildiğini, sınav komisyonunun da bu işten pek anlamadığını iddia ettiler. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası yetkililerinin bu rezilliğe biran önce çözüm bulmalarını ifade eden esnaflar yaptıkları özel açıklamada; "Böyle bir sınav sistemi de, sınav komisyonu da görmedik.
         Amatör şekilde gerçekleştirilen sözlü sınavı geçtik yıllardır yaptığımız bu işten gerçekten amatör bir şekilde sorguya alındık. Kırşehir merkez ve ilçelerimizden gelen esnaf arkadaşlarımız akşam saatlerine kadar perişan oldular. Sıcağın tam altında bizi saatlerce beklettiler ve yazılı olması gereken sınavı, sınav kağıtlarının karıştırıldığını ileri sürerek sözlüye çevirdiler ve bizi saçma sapan uygulamalarla sınav yaptıklarını sandılar. Kameralarla güvenliğin oluşturulduğu bu sınav esnaflarımızın psikolojisini bozdu.
             Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası oluşturulan profesyonel bir sınav komisyonu ile ciddi bir şekilde sınavı tekrarlamalıdır. Aksi takdirde hiçbir esnafımız yetki belgesi alamayacak ve dükkanlarına kilit vurmak zorunda kalacaktır. Bu duruma çözüm bekliyoruz" dediler. 
 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Ekim%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı