Yarın Gençlerin Büyük Günü!

Üzerinden 99 yıl geçmesine rağmen, 19 Mayıs, ilk günkü heyecanla kutlanıyor

Kırşehir Haberleri 18 Mayıs 2018 20:15
Yarın Gençlerin Büyük Günü!
-A +A

         Kırşehir'de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Cacabey Meydanı'nda düzenlenecek resmi törenin ardından spor gösterileriyle kutlanacak. Kutlama programında her yıl gerçekleştirilen "Fener Alayı" geçidine, bu yıl yer verilmediği öğrenildi.
         Mustafa Kemal Paşa'nın Heyeti Temsiliye sıfatı ile Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basmasının 99. Yıldönümü tüm yurtta ve dış temsilciliklerde olduğu gibi, Kırşehir'de de çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
         Kırşehir'deki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları bugün saat 09.30'da kortej ve gençlik yürüyüşü ile başlayacak. Cacabey Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunma töreninden sonra saygı duruşu düzenlenecek ve İstiklal Marşı okunacak. Mehteran gösterisinden sonra günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılacak. Gençliğin Hitabı'nın okunmasını, Kırşehir yöresinin  halk oyunları gösterisi izleyecek. Kutlamalar, sportif gösteriler (boks, judo, taek-wando) ve spor yarışmalarında dereceye giren sporculara ödüllerinin verilmesi izleyecek. Ödüller, gençler arası kros yarışmaları, satranç turnuvası, havalı tabanca atış yarışması, masa tenisi şenliği, dart yarışması, hentbol şenliğinde dereceye girenlere verilecek.
         Her yıl 19 Mayıs akşamı gerçekleştirilen fener alayı bu yıl düzenlenmeyecek. Her yıl coşkuyla gerçekleştirilen fener alayı etkinliğe bu yıl kutlamaların Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle programa alınmadığı öğrenildi. Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nden gönderilen programda "Fener Alayı" yer almadı.
SAMSUN'DA YAKILAN KURTULUŞ MEŞALESİNDE KİMLER VARDI?
         Atatürk ile beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü başlayacak yolculuğa gemi kaptanı İsmail Hakkı Durusu dışında 18 kişi eşlik edecekti. Bu 18 kişinin adları şöyleydi: III. Kolordu Komutanı Kurmay Albay Refet Bey (General Bele), Müfettişlik Kurmay Başkanı Kurmay Albay Manastırlı Kâzım Bey (General Dırık), Müfettişlik Sağlık Bakanı Doktor Albay İbrahim Talî Bey (Öngören), Kurmay Başkan Yardımcısı Kurbay Yarbay Mehmet Ârif Bey (Ayıcı), Karargâh Erkân-ı Harbiyesi İstihbarat ve Siyâsiyât Şubesi Müdürü Kurmay Binbaşı Hüsrev Bey (Gerede), Müfettişlik Topçu Komutanı Topçu Binbaşı Refik Bey (Saydam), Müfettişlik Başyaveri Yüzbaşı Cevad Abbas (Gürer), Kurmay Mülhakı Yüzbaşı Mümtaz (Tünay), Kurmay Mülhakı Yüzbaşı İsmail Hakkı (Ede), Müfettişlik Emir Subayı Yüzbaşı Ali Şevket (Öndersev), Karargâh Komutanı Yüzbaşı Mustafa Vasfi (Süsoy), Kurmay Başkanı Emir Subayı ve Müfettişlik Kâlem Âmiri Üsteğmen Arif Hikmet (Gerçekçi), İaşe Subayı Üsteğmen Abdullah (Kunt), Müfettişlik İkinci Yaveri Teğmen Muzaffer (Kılıç), Şifre Kâtibi, Birinci Sınıf Kâtip Fâik (Aybars), Şifre Kâtibi Yardımcısı, Dördüncü Sınıf Kâtip Memduh (Atasev).


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı