Yarın Miraç Kandili!

İslam peygamberi Hz. Muhammed'in miraca yükseldiği ve mucizelerle dolu olan Miraç Gecesi, ibadetler ve dualarla idrak edilecek

Kırşehir Haberleri 12 Nisan 2018 19:10
Yarın Miraç Kandili!
-A +A

         Üç ayların içerisinde yer alan ve Müslümanlar için önemli ibadet günlerinden biri olan Miraç Kandili, bu gece Kırşehir'de de idrak edilecek. 13 Nisan Cuma akşamı idrak edilecek olan Miraç Kandili'nde Müslümanlar, camileri dolduracak ve ibadetler edecek.
         Kırşehir Müftülüğü'nden edinilen bilgiye göre, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in (SAV) göğe yükseldiği geceyi temsil eden Miraç Kandili, her yıl olduğu gibi bu yıl da Müslümanlar tarafından dualar, ibadetler ve çeşitli etkinliklerle idrak edilecek, bu mübarek gecenin atmosferine uygun işler yapılacak. Hz. Muhammed'in Mescid'i Aksa'dan semaya yükselerek yaptığı hikmet yüklü geceyi bir kez daha anımsamamızı sağlayan Miraç Kandili bu yıl, 13 Nisan Cuma günü ve gecesi ihya edilecek. Hasretle beklenen bu mübarek gece ibadetlerle geçirilecek.
2018 KANDİL TARİHLERİ
         22 Mart 2018 Perşembe günü Regaip Kandil. 13 Nisan 2018 Cuma günü Miraç Kandil. 30 Nisan 2018 Pazartesi günü Berat Kandil. 19 Kasım 2018 Pazartesi Mevlid Kandil. 19 Mart 2018 Pazartesi günü Üç Aylar başlangıcı.
MİRAÇ NE DEMEKTİR?
         Hz. Peygamber’in Mescid- Harâm’dan Mescid- Aksâ’ya, oradan da göğe yaptığı yolculuğu ifade eden terimdir. Sözlükte “yukarı çıkmak, yükselmek” anlamındaki urûc kökünden türemiş bir ism- âlet olan mi‘râc kelimesi “yukarı çıkma vasıtası, merdiven” demektir. Terim olarak Hz. Peygamber’in göğe yükselişin ve Allah katına çıkışını ifade eder. Olay, Mescid- Harâm’dan Mescid- Aksâ’ya gidiş ve oradan da yükseklere çıkış şeklinde yorumlandığından kaynaklarda daha çok “isrâ ve mi‘rac” şeklinde geçse de Türkçe’de mi‘rac kelimesiyle her kişi de kastedilir. İslâmî kaynaklarda genellikle ele alındığı şekliyle mi‘rac hadisesi iki safhada meydana gelmiştir. Resûl- Ekrem'in bir gece Mescid- Harâm’dan Mescid- Aksâ’ya yaptığı yolculuğa isrâ, oradan göklere yükselmesine mi‘rac denilmiştir. Literatürdeki bu ayırım her iki terimin naslarda zikredilmesinden ileri gelmektedir. Sery (geceleyin yürüme, gece yolculuğu yapma) kökünden türeyen isrâ’ Kur’an’da mâz sîgasıyla yer almış ve sûreye ad olmuştur. Buna göre Allah, kudretinin işaretlerini göstermek için kuluna (Hz. Peygamber) Mescid- Harâm’dan çevresi mübarek kılınan Mescid- Aksâ’ya geceleyin bir seyahat yaptırmıştır.


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20Mart%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı