Yaya Öncelikli Trafik İçin Farkındalık Sağlanacak

Kırşehir Valiliğince "Yaya Öncelikli Trafik" konulu etkinlik programı düzenlenecek. Programda tüm kurum ve kuruluşların katılacağı yaya geçidi uygulaması gerçekleştirilecek.

Kırşehir Haberleri 5 Şubat 2019 19:14
Yaya Öncelikli Trafik İçin Farkındalık Sağlanacak
-A +A

         Kırşehir Valiliğince "Yaya Öncelikli Trafik" konulu etkinlik programı düzenlenecek. Programda tüm kurum ve kuruluşların katılacağı yaya geçidi uygulaması gerçekleştirilecek.
         Kırşehir Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74'üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle; 'sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar' hükmü getirilmiştir. Bu düzenleme ile artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş; kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar. Mevzuatta getirilen bu yeni düzenlemenin geniş kitlelere duyurulması, bu konuya ilişkin farkındalığın arttırılarak tüm sürücülere bu davranışın kazandırılması çok önemli bir hale gelmektedir. Bu amaçla, İçişleri Bakanlığınız tarafından 'Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın' sloganıyla 2019 yılı 'Yaya Öncelikli Trafik' yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek bir kampanya yapılması kararlaştırılmıştır" denildi.
         Yıl boyunca yapılacak kampanya faaliyetlerinin başlatılması ve etkin bir farkındalık sağlanması için 6 Şubat Çarşamba günü 12.00-13.30 saatleri arasında Kırşehir Valiliği koordinesinde Kırşehir'de de tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin yönetici ve temsilcileri ile çocuk, yaşlı ve engelli bireylerin de katılacağı etkinlik düzenlenecek.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/25%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı